rozhovory

04.01.2007 - Aleš Gregor

foto/_0000021307.jpg
Třetím představitelem Českém cyklistického svazu do našeho seriálu je Zdeněk Bambásek. Ve svazu zastává pozici v disciplinární komisi, která nepatří k těm populárním, přesto je nezbytnou součástí svazu.

Krom cyklistické práce ve svazu je zároveň členem a jednatelem Klubu cyklistů Roudnických, kteří v okolí Roudnice nad Labem pořádají každoročně několik závodů i cykloturistických akcí.
Zastáváte ve svazu funkci „člen disciplinární komise“ co je obsahem Vaší funkce a jakým způsobem komise funguje.
Disciplinární komise ČSC je v současné době čtyřčlenná. Jejím úkolem je řešení všech případů porušení discipliny jak konečně i z jejího názvu vyplývá. Těch případů není mnoho, jeden až dva ročně a téměř vždy to jsou pozitivní nálezy při antidopingových kontrolách. Ty jsou také důvodem, aby bylo svoláno zasedání komise. Mimo to komise nezasedá.

 

Jak jste se k této funkci dostal?
Docela prostě, byl jsem do ní jmenován Výkonným výborem ČSC. Chuti do toho jsem moc neměl, protože není v mojí povaze kohokoliv mentorovat. Neměl jsem však ani odvahu tuto nevděčnou funkci odmítnout, protože jsem před lety odmítnul členství ve výkonném výboru, což dodnes považuji za svůj osobní dluh našemu sportu. I když možná o nic nepřišel.

 

Máte osobní vztah k cyklistice – myslím jestli jezdíte na kole, nebo jste v minulosti závodil?
Na kole jsem začal jezdit cca před 60ti lety, před 55, tedy v roce 1951 jsem se stal předsedou Cyklistického oddílu Sokola Agrostroj Roudnice nad Labem, později známého pod jménem Spartak Roudnice n/L. Potom, v zimě roku 1953/54 jsem založil Cyklistický oddíl Slavie VŠ Praha, který se po 4 letech, po přistoupení několika olympioniků, stal nejúspěšnějším oddílem ČSR počítáno počtem vítězných závodů. Po skončení vysoké školy i závodní činnosti, kde jsem získal I. výkonnostní třídu jsem se vrátil do Roudnice, kde jsem členem Klubu cyklistů roudnických dodnes. Dodnes také jezdím na kole, každoročně i do Deutschlandsbergu a Sankt Johannu.

 

Všeobecně se média málo cyklistice věnují a v návaznosti na to se i špatně shánějí silní sponzoři. Kde je podle Vás zakopaný pes a jak by se dala tato situace změnit.
Důvod vidím v tom, že pro pisálky o sportu je cyklistika málo finančně přitažlivá, stejně jako mnoho jiných „chudých“ sportů.

 

Co říkáte dopingovým kausám v letošním roce a jaký máte na doping v cyklistice názor případně jaké by jste navrhoval řešení.
V letošním roce jsme projednávali jenom jeden dopingový případ, byl to Martin Zlámalík u něhož antidopingová kontrola zjistila efedrin. Protože naše disciplinární komise podle dostupných informací zjistila, že tento inteligentní závodník evidentně tento prostředek nepožil vědomě, uložila mu zákaz startu na 6 měsíců. Český olympijský výbor s tím však nesouhlasil a trest zvýšil na dva roky. To mně přinutilo uvažovat o rezignaci na členství v tomto orgánu.
Doping samotný se podle mého názoru démonizuje, mnoho kritiků si totiž nedokáže zdůvodnit, že na špičkové borce nemají, většinou však tito kritici pro svůj výkon neudělali ani to základní, totiž alespoň občas si sednout na kolo. Tento můj názor však neznamená, že s užíváním dopingu souhlasím. Konečně, cyklistika si antidopingových kontrolách mezi ostatními sporty nestojí nejhůře, pozitivních zjištění je dlouhodobě asi 1% z provedených kontrol.

 

Mohl by jste vyjmenovat 5 lidí, kteří odvádějí pro cyklistiku v ČR nejvíce práce a čím se o to zasloužili?
To teda nemohl, protože bych určitě někoho poškodil

 

Jak dostat více mládeže k cyklistice?
Těžko, a to potrvá tak dlouho, dokud sportovní informace v masmediích nebudou alespoň trochu vyvážené. Vždyť je to samý fotbal, v zimě hokej, sem tam tenis nebo lyžování a mládež ani neví, že mimo tyto sporty ještě nějaký jiný existuje.

 Související odkazy:

 

Kompletní seriál odpovědí funkcionářů svazu zde:
Český svaz cyklistiky – co to vlastně je, jak to funguje a k čemu to je dobrý...

 

Rozhovory s jednotlivými představiteli svazu:

 


 

Klub cyklistů Roudnických


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 3.08   images/ga_count.png 1413

Zdeněk Bambásek - Disciplinární komise ČSC

TitulekAutorDatum
Pěkný článekJiří Waldhauser04.01.2007 20:05:36© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 20
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif