ostatní

26.02.2007 - Martin Bali-Jenčík

Reprezentant Discovery Channel si včera v Long Beach dojel pro vítězství ve druhém ročníku etapového závodu Amgen Tour of California. Osmidílnému podniku přihlíželo na trati celkem 1,6 milionu diváků (vloni 1,3 mil.) a jednalo se tak o největší individuální sportovní událost v Kalifornii všech dob.

33letý Američan vyhrál stylem start - cíl. Žlutý trikot vedoucího jezdce si oblékl po prologu a dovezl ho až do cíle včerejšího dějství. Závodu se účastnilo celkem 144 závodníků a Leipheimer ho zdolal v čase 24:57:24 hodin. Vítězství zůstalo opět „doma“, loňskou premiéru pro sebe rozhodl Floyd Landis.

"Je to moje nejzaslouženější vítězství a nᚠtým pro to musel tvrdě bojovat. Nevím, jestli by jiný manšaft než Discovery Channel něco podobného dokázal,“ řekl po závodě Leipheimer.

Sedmá závěrečná etapa Amgen Tour of California se konala v Long Beach na okruhu dlouhém 12,5 km, který závodníci obkroužili celkem desetkrát. Vyhrál ji ve spurtu celého pelotonu v Kalifornii žijící Kubánec (!) Ivan Dominguez z ekipy Toyota-United Pro Cycling Team před Graemem Brownem (Rabobank, Austr.) a úřadujícím mistrem světa U23 Geraldem Ciolkem (T-Mobile, Německo).

Leipheimer si udržel náskok 21 sekund před Němcem Jensem Voigtem (CSC), třetí příčku bral další „disco boy“ Jason McCartney (USA). Team CSC obsadil následující tři místa v pořadí a zajistil si vítězství v klasifikaci družstev.

Leipheimer docílil vítězství v již čtvrtém velkém etapáku v kariéře, předtím dominoval na Route du Sud 2002, Deutschland Tour 2005 a Dauphiné Libéré 2006. Třikrát se také umístil v top ten na Tour de France. Předchozí dva roky oblékal dres Gerolsteineru.

Nicméně Discovery Channel ze závodu odjížděl se smíšenými pocity. V sobotní etapě si zlomil ruku Georgie Hincapie. Jarní sezona je tak pro něj téměř ztracena. Před rokem skončil třetí na Kolem Flander, před dvěma stříbrný na Pekle Severu - tam si vloni zlomil klíční kost. Hincapie si přál konečně vyhrát nějakou velkou jednorázovku, ovšem zdá se, že smůla se ho jen tak nepustí…

Co bude s Kolem Kalifornie dále? Snem organizátorů je dostat se do Pro Tour. Ta se však rozpadá. Každopádně mají našlápnuto do těch nejvyšších pater. Příští rok se závod rozroste na deset etap. "Byl to pouze druhý ročník a již se vypracoval v největší cyklistickou událost v USA," řekl Shawn Hunter, prezident AEG Sports, pořadatele závodu. "Máme rádi tento sport a každý rok se chceme zlepšovat. Pracujeme na tom, aby byl na americké půdě tak významný jako Tour de France v Evropě."

Závod patří společnosti Anschutz, do jejíhož portfolia spadají i hokejový tým Los Angeles Kings a příští působiště Davida Beckhama Los Angeles Galaxy.