ostatní

25.03.2007 - Martin Bali-Jenčík

Takzvaná Primavera je prvním velkým jednorázovým závodem sezony a se svými 294 km také nejdelším. Patří mezi tzv. monumenty světové cyklistiky. Klasika populární převážně mezi sprintery má dlouhou tradici – 24. března oslavila své 100. narozeniny.

Závod organizuje italský sportovní magazín “La Gazzetta dello Sport”, který vlastní i Giro d‘Italia a Kolem Lombardie. Trasa zůstává vesměs tradiční. Aby organizátoři tuto jednorázovku trochu ztížili a do cíle nedojíždělo celé pole jezdců pohromadě, přidali v posledních 25 letech pár kopců. Zejména Cipressa (30 km před cílem) a Poggio (6 km) má peloton roztrhat. Ovšem málokdy se tak děje.



Po nezbytném úvodu si uveďme pár informací k průběhu a výsledkům letošní Primavery.
Trojnásobný mistr světa Španěl Oscar Freire (Rabobank) si zopakoval své vítězství z roku 2004. Allan Davis (Discovery Channel) bral ve spurtu velké skupiny druhou příčku - následován Tomem Boonenem (Quick Step). Sprinteři Milramu Erik Zabel (čtyři vítězství) a Alessandro Petacchi (triumfoval v roce 2005) patřili ke spolufavoritům, ale museli se spokojit s šestým resp. osmým místem.

Závod to byl opět rychlý, první dvě hodiny se jelo průměrem 46 km/h. Tým Milramu patřil k nejaktivnějším od startu do cíle. Christian Knees a Alessandro Petacchi se zapojili do prvního úniku. A zejména na posledních 40 kilometrech, kdy se hlavní skupina dělila, opanovali Alessandro Petacchi a jeho spolujezdci špici pelotonu. Ve finále ovšem Pettachimu chyběly síly, ačkoli mu jeho rozjížděči připravili ve spurtu excelentní pozici a sjeli poslední uniknuvší závodníky - Riccarda Ricca (Saunier Duval) a Philippe Gilberta (Francaise des Jeux).

“Vytvořili jsme perfektní formaci do finiše: já, Marco Velo, Fabio Sacchi a Peta,” vysvětloval Erik Zabel po závodě. “Jaká škoda, že to nestačilo, náš tým byl fantastický. Ale takové bývají závody,“ dodal Zabel.

Po aktivně odjetém závodě scházela na posledních 100 metrech Alessandru Petacchimu energie. „Bohužel moje nohy byly ve finále ‚prázdné‘,” řekl 33letý jezdec zklamaně. “Ale můj tým pracoval skvěle. Už si ani nevzpomenu, že jsem měl před 6 měsíci zlomenou nohu. Jsem rád, že jsem zpátky,” řekl Petacchi, který své osmé místo považuje za úspěch. “Příští rok se vrátím a Milán-San Remo vyhraju.”

Z vláčku Milramu tedy nakonec profitoval Oscar Freire. Za ním to bylo těsné. O pořadí mezi trojicí ve složení Allan Davis, Tom Boonen a Robbie McEwen rozhodla až cílová fotografie. Závod poznamenalo deštivé počasí a množství pádů, které pro mnoho borců dopadly špatně.

A poslední slovo má vítěz, který vítězství věnoval svému strýčkovi právě se lečícímu v nemocnici: "Antonio mi daroval mé první kolo, když mi bylo devět," vysvětluje Freire. Ke svému finiši a dalšímu programu dodává: "Měl jsem perfektní výchozí pozici. Pro mě se jedná o důležité vítězství, vloni jsem totiž žádnou klasiku nevyhrál. Jinak v mých dalších plánech figurují klasiky ‚severu‘, kde vidím velké šance na úspěch, dále Tour de France a MS. Než pověsím kolo na hřebík, rád bych si oblékl duhový trikot počtvrté." Připomenu ještě jednu zajímavou statistiku: Freire startoval na Primaveře posedmé a jeho nejhorším umístěním je sedmé místo. Lepší důkaz, že má rychlé nohy a výborný čich na správné vláčky, i když ne vždy vlastní, neexistuje…

 


Výsledky 98. Milan – San Remo (294 km):
1. Oscar Freire – Rabobank (6h43’59”, 43,660 km/h)
2. Allan David – Discovery Channel
3. Tom Boonen – Quick Step
4. Robbie McEwen – Predictor-Lotto
5. Stuart O’Grady – CSC
6. Erik Zabel – Team Milram
7. Gabriele Balducci – Acqua e Sapone
8. Alessandro Petacchi – Team Milram

Oficiální výsledky (soubor PDF)

Související odkazy:
Primavera 2006 je za námi – první jarní pro prvního vzadu Filippa Pozzata – 18.3.2006
Oficiální stránky závodu


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 3.13   images/ga_count.png 959

98. Milán-San Remo - Oscar Freire se vyvezl vláčkem jménem Milram

TitulekAutorDatum







© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 0
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif