rozhovory, o závodech

09.08.2007 - Petr Mach

Otec a syn, oba se věnují cyklistice. Jeden úspěšně jezdí závody světového poháru, ten druhý vede bikový tým. Ivan Rybařík je závodník s těmi nejvyššími ambicemi. Jeho otec Pavel už v padesáti letech ví o čem je život a má na cyklistiku trochu jiný pohled. Na některých závodech se z nich však stávají soupeři a bude tomu tak i na dalším závodě Českého poháru MTB, který se jede 18. srpna v Písku - Semicích.

 

Jaký jsi byl v Ivanově věku sportovec?
Pavel: Byl jsem vyzrálý fotbalista kopající 2. třídu okresního přeboru, pohybující se mezi tréninky, zápasy a hospodou s velkým snem kopat kraj, který se bohužel nikdy nesplnil.

 

Ivane, kdo byl tvůj první trenér?
Ivan: Určitě jím byl táta, který mi dal potřebné základy. Pak už následovala systematická práce na budování základů pod vedením trenéra Jirky Lutovského na Sportovním gymnáziu ve Vimperku.

 

Snažil jsi se Ivana vést, nebo jsi ho nechal růst, tak jak si sám vybral?
Pavel: Ivana jsem snad ani nevedl, možná jako trenér fotbalových žáčků v Jistebnici. Pouhých sedm let. Byl docela talent, měl tah na branku, střílel góly. Když jsme později začali jezdit na kole, tak jsem jej přihlásil do sportovního gymnázia ve Vimperku, protože o cyklistice v Jistebnici nejvíce věděla paní Švábová, která jezdila celý život vařit do kuchyně JZD v Makově, ale ta jej trénovat nechtěla.

 

Založil jsi bikový tým Galaxy GS Jistebnice, jaká je jeho filozofie a čeho chcete dosáhnou?
Pavel: Už jsme za tím stádiem, kdy se dají dohromady tři, čtyři cyklisté ve stejných dresech. Síla týmu musí být v tom kolektivu a závodění musí mít myšlenku, všichni chtějí vyhrávat a my taky. Nejsme žádní profíci, závodíme pro radost a jsme rádi, když se na soupeře díváme na bedně svrchu.

 

Ivane, tvůj tým je stálicí na naší bikové scéně, jsi tam spokojen? Nelanaří tě nějaké zahraniční profi týmy?
Ivan: Tým KHS.CENYTISKU.CZ je velmi dobře fungující společenství lidí, kteří dělají pro cyklistiku maximum. Lidí, jako je pan Šimera, šéf týmu a organizátor KHS Posázavím, je jako šafránu a velmi si vážím každého dne naší systematické spolupráce. V krajně nejistém odvětví, kterým bezpochyby vrcholová cyklistika je, je dobré spolupracovat s lidmi, kteří vždy dodrží to co řeknou. Z předchozích řádek pak pramení i odpověď na Vaše další otázky. Do zahraniční stáje bych odešel pouze pod křídly svého realizačního týmu. Myslím si totiž, že systém mé závodní přípravy z mého subjektivního pohledu nemůže být dokonalejší. I v domácích podmínkách se dají dělat světové výsledky, které se však musejí prodat a to bez zájmu médií bohužel nejde. Tady je hlavní problém, nezájem ze strany médií a nedostatečná výkonnost Českých závodníků. Náš tým dělá maximum a pevně věříme že Světové výsledky přijdou. Chybí nám už jen malý krůček.

 

Jak probíhá víkend, když je Ivan na závodě světového poháru? Držíš palce doma, nebo jezdíš s ním?
Pavel: Když jsou svěťáky v Evropě, tak jsem mu dobrý a bere mě sebou. Řídím auto, dělám servis, uklízím po něm, balím a nakládám a zase řídím. Musím stihnout technické i občerstvovací zóny. Za moře mě ale ještě nevzal, asi jsem moc drahý. Jinak dělat doprovod závodníkovi je snad ještě větší adrenalin, než závodit. Tepovka před startem hrůza, kardiolog by hned zasahoval. Stihnout první technickou zónu. Přijede, nepřijede? Přijel, nevím co chce. Chce všechno. Jak mu to všechno podat a stát přitom na místě? On jede třicítkou a komisař se dívá jako ostříž.

 

Jak se vyvíjejí závody světového poháru? Podle některých lidí je málo atraktivní.
Ivan: Světový pohár je v počátcích a vzhledem k tomu, že se rodí má obdivuhodnou úroveň. Je škoda, že z něj vypadávají nejznámější maratóny na území Evropy a že zatím nejsou zařazeny závody na jiných kontinentech. Maratón je velmi mladá disciplína a předpovídám jí opravdu velkou budoucnost. Vše je jen otázkou času. Lidé, kteří pracují kolem maratónu horských kol mají čistý zájem na rozvoji této disciplíny a to předurčuje i zájem lidí a postupem času snad i médií a dalších podmiňujících faktorů úspěšného rozvoje každého začínajícího projektu.

 

Pavle jaký je tvůj názor na závody SP?
Pavel: Jsou to závody, které někdo z UCI vybral podle nějakých kritérií a organizátor splnil jeho požadavky. Někdy si ten závod zaslouží přívlastek světový a jindy je to pouťák, na který se jede protože jej někdo vybral a jsou tam body, ale stojí to spousty peněz i při všemožném šetření a efekt? Sám nevím...

 

Jaké jsou podle tebe rozdíly mezi závodem světového poháru a například nějakým závodem Galaxy série?
Ivan: Náročnost tratí, zázemí, zájem médií, výkonnost jezdců a někde i zájem diváků, ale závody Galaxy série a některé další závody na našem území, třeba závod v Jistebnici se některým závodům SP přibližují a doufejme, že je jen otázkou času, kdy se závod SP na našem území objeví.

 

S týmem Galaxy GS Jistebnice jste ohlásili útok na vítězství v týmové soutěži Galaxy série i Kola pro život, kdo bude váš největší soupeř?
Pavel: Velkým soupeřem je vždy zdraví závodníků, potom psychika, zanedbaná a neudržovaná technika, nedostatečný trénink nebo přetrénovanost, defekty, přetrhané řetězy, prasklé rámy a sedlovky, utržené šaltry, pády z kola a největším soupeřem pro naše závodáky jsou šlapky, obzvláštní pozor se musí dát na ty nemyté v Prachaticích a všude v pohraničí!

Oba žijete v malém městečku, kde je nebývale velká hustota cyklistů. Jak si tento fenomén vysvětlujete?
Ivan: Je to jednoduché. Žije zde parta lidí, kteří si mají co říct a spojuje je krásná věc-sport ve všech podobách. Nadšení, radost a chuť sportovat. Můžeme být vděční, že se v Jistebnici povedlo dojít s cyklistikou tak daleko.

 

Přešel jsi na přírodní výživu, o co přesně jde? Jaké doplňky používáš při závodech a jak se osvědčili?
Ivan: Jde o výživový styl v rámci makrobiotického učení. Použití jakýchkoliv uměle vyrobených doplňků s chemickými vstupy se mi podařilo již úplně vysadit a nahradit je čistě přírodními komplexy potravin hlavně se značkou bio. Velmi mi zde pomáhají moji partneři voblasti výživy. Pan Mervart a jeho exportní firma Sunfood a paní Vomáčková s panem Pospíšilem z Aroma studia v Táboře V současné chvíli rozjíždíme osvětovou činnost v oblasti sportu. Hlavním cílem v horizontu několik let je rozbít dogma používání nepřírodních preparátů s chemickými vstupy, kterých se na našem trhu objevila celá řada a pomalu ale jistě poškozují organismy jejich uživatelů. Sestavujeme čistě přírodní komplexy potravin, které by měli všechny sportovce obrátit na cestu zdraví. Pevně věřím, že se tento nelehký úkol povede.

 

Pavle, jakou výživu používá tvůj tým a jaké má další materiální pokrytí?
Náš tým se živí jak umí, minule Zdeněk Tomeček snědl tolik guláše, bylo to v Mnichovicích, až jsem mu záviděl, že ho tolik může. Já ho sněd jen dvě misky. Máme nová kola Galaxy Proteus Fox disk, výbavu Shimano XT, vidlice Fox, pláště Kenda Karma, zatím vše drží.

 

Ivan Rybařík, narozen 1981

 

Výsledky 2006:
2.Česká Lípa – Č. pohár
8. Naussia – Světový pohár
1. Most – Č. pohár
13. Mt.Saint Anne-Kanada – Světový pohár
8. Jestřebí Hory – Č. pohár
14. Villabassa – Světový pohár
1. Beskydy – Č. pohár
8. Val Thorens – Světový pohár
2. České Budějovice - MČR

 

1. místo v celkovém pořadí ČP v maratonu
6. místo v celkovém pořadí SP v maratonu
Vícemistr v maratonu a půlmaratonu 2006

 

foto/_0000034915.jpg
foto/_0000034917.jpg
foto/_0000034919.jpg
foto/_0000034918.jpg


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.96   images/ga_count.png 1626

RODINNÁ BITVA NA MARATONU V PÍSKU

TitulekAutorDatum
Kterej vypadá líp?Děvče11.08.2007 19:40:12
ParádaAleš Gregor10.08.2007 10:39:48
images/line1.gifRe: ParádaMartin Bali-Jenčík10.08.2007 10:49:29© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 21
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif