rozhovory

23.10.2007 - Martin Bali-Jenčík

Čtyřiadvacetiletou závodnici týmu K.C. Kooperativa S.G. Jablonec n./N. jsem dosud znal jako výbornou bikerku a silničářku. Letos se navíc po letech znovu – jako velká voda - vrhla na cyklokros a to dost impozantně. S přehledem vyhrála všechny čtyři dosud uspořádané podniky TOI TOI Cupu. Svou třídu potvrdila uplynulou neděli. V belgickém Kalmthoutu vybojovala vynikající páté místo v prvním závodě Světového poháru, když ji od stupňů vítězů dělilo pouhých osm vteřin. Jednalo se o historicky nejlepší výsledek české cyklokrosařsky všech dob.

Z obdivu k výkonům a stylu závodění Pavly jsem se na stránkách BikeBase.cz vyznal už několikrát. Na následujících řádcích se o této sympatické a skromné mladé dámě dozvíte více.Především gratuluju k tomu velkému úspěchu!
Díííííík moc.

Jak probíhal závod z Tvého pohledu?
foto/_0000042726.jpg
Pro mě dost překvapivě. Start se mi docela povedl, tak jsem se celkem snadno dostala do první skupiny. Pak se to dost dlouho přesýpalo a na konci závodu se mi s notnou dávkou štěstí podařilo skočit až na 5. pozici, kde se mi podařilo vydržet až do cíle. Na trati byla část s hlubokým pískem; jelikož nejsem dokonalý technik, tak jsem měla každé kolo co dohánět.

Měla jsi prý dva pády...
To je pravda, trať byla dost úzká a míst na předjíždění fakt málo. Párkrát se mi předjížděcí manévr moc nepovedl, tak jsem skončila dvakrát na zemi.

Jaká byla Tvá taktika? Znala jsi soupeřky? Měla jsi nějaké pokyny od Petra Kloučka (repre trenér) nebo Hollošáka (Miloslav Hollósi, trenér a vedoucího jejího mateřského týmu)?
Rady od Hollošáka byly poměrně jasný - dobře odstartovat a jet co to dá. Soupeřky jsem moc neznala, z celého balíku tak čtyři, což není moc. Byla to pro mě velká neznámá.

A od Petra Kloučka?
S ním jsem taktiku závodu moc neprobírala. V tomhle plně věřím Hollošákovi, zatím to docela vychází.

Jaké byly ohlasy po dojetí - od trenéra, ostatních reprezentantů atd. Tak velký úspěch na začátku asi nikdo moc nečekal.
Někteří byli asi překvapení, já docela taky. Ale všichni mi moc gratulovali, ta parta kolem krosů je super.

Kdo Tě tam doprovázel kromě Hollošáka?
Je to zvláštní, Hollošák tam se mnou vůbec nebyl, vše řídil z domova. Jela jsem tam vlastně s repre. Ale starali se tam o mě vlastně všichni, nechci jmenovat, je jich fakt hodně. Jednoduše řečeno jsem tam měla veškerý komfort.

Jaká tam panovala atmosféra na trati? Kolik přišlo lidí?
Lidí tam bylo opravdu hodně, číslo si nedokážu tipnout. Ale to, co se tam přihnalo na závod mužů, jsem ještě neviděla. Ty lidi tam tu cyklistiku fakt milují, teda hlavně své závodníky.

Kam řadíš nedělní úspěch ve své kariéře?
Dost vysoko, velice si ho cením. Asi na druhé místo, hned za medaili z MTB Evropy v juniorkách.


Znám Tě jako výbornou silničářku i bikerku. Musím však přiznat, že v Lounech na prvním poháru jsem Tě viděl jet cyklokros poprvé. Jaká je vlastně tvoje cyklokrosová minulost?
foto/_0000042722.jpg
Tak to je docela historie. Krosy jsem už dřív jezdila kolem roku 2000, dokonce jsem byla i na MS.

Co Tě přimělo k rozhodnutí vrhnout se na cyklokros letos? A vlastně i celou Kooperativu?
Hlavně promaroděná letní sezóna.Trénovala jsem dost, ale kvůli nemocem jsem moc závodů nejela, tak to teď chci trochu zúročit. A taky je to skvělý jako trénink, člověk je pak lepší technik. Kluci to mají hlavně jako trénink, je dobré poznat víc odvětví cyklistiky.

Jaké máš vlastně plány a cíle pro cyklokrosovou sezonu 2007/2008?
Nechci nic přehánět, v neděli se mi závod nadmíru povedl, ale budu spokojená, když budu jezdit ve světě do desítky. Ráda bych se pokusila zajet slušně na ME, které se jede za 2 týdny, tak uvidíme. Myslím, že mám ještě hodně co dohánět, hlavně v technice.

A co potom? Absolvuješ kompletní svěťák? MS v Trevisu neláká?
Svěťák mám v plánu objet celý a na MS bych se taky ráda podívala, ale vše záleží na tom, jak mi to bude jezdit. Záleží na repre trenérovi, jestli mě nominuje.

Nemoci Ti zruinovaly bikovou sezonu a nakonec i vrchol silniční, když Ti nedovolily připravit se na MS, kam jsi se nominovala. Jak to vypadá nyní? Nemáš obavy z toho, aby Tě to nepotkalo znovu?
Strach nemám, myslím že mám veškeré marodění zdárně za sebou, teda doufám. Zatím zdraví drží perfektně.

Jako co se vlastně teď cítíš? Bikerkou, silničářkou nebo cyklokrosařskou?
Jako cyklistka. Já to nedělím.

Závodíš v barvách K.C. Kooperativa S.G. Jablonec n./N. Představ, prosím, krátce svůj tým. Slyšel jsem, že "funkce" závodnice tam není Tvojí jedinou...
foto/_0000042721.jpg
To je pravda, krom závodění vykonávám funkci asistenta trenéra, teda aspoň se o to snažím. Tým je hlavně zaměřen na mladé závodníky studující na gymplu v Jablonci, ale studium není podmínkou. Máme pár šikovných adeptů, kteří ještě chodí na základní školu. Ale co budu popisovat, většinu informací se dozvíte na www.kckooperativa.cz nebo na www.sportgym.cz, tam je vše pěkně popsaný.

Ještě poslední otázka na techniku, tzn. značka rámu, komponenty, oblečení atd.
Kluci jezdí na rámech Stevens, pěkný kola. Ale jelikož já potřebuju speciálně malý kolo (Pavla měří 150cm, moje pozn.), tak jezdím na kolech LUCAS; postavili mi je na míru a jsou super. Jinak většina jezdí na pláštích Michelin. A celý tým kompletně obléká firma ELEVEN.

Chceš něco říci závěrem? Někomu poděkovat, něco vzkázat a tak?
Hlavně chci poděkovat všem, co se o mě teď o víkendu tak pěkně starali. Nestačila jsem totiž všem poděkovat a to mě mrzí.

Díky za zajímavé odpovědi a Tvůj čas. Jo jinak držím palce, hlavně ať vydrží zdraví a forma! Ještě jednou velké blahopřání!
Díííííííík moc, snad jo.


Související články na BikeBase.cz:
Zdeněk Štybar vyhrál 1. závod SP v Kalmthoutu – ta nejlepší pozvánka do Tábora – 21.10.2007

Pavla Havlíková ME XC 2006 - Krize ve 2. okruhu vše změnila - 02.08.2006
Pavla Havlíková – rozhovor - 27.12.2005


Fotky: Martin Bali-Jenčík a archiv Pavly Havlíkové


foto/thumb/0000042720.jpg
Pavla bikerka - ČP XC 2007 Česká Kamenice
foto/thumb/0000042721.jpg
Pavla bikerka - ČP XC 2007 Česká Kamenice
foto/thumb/0000042722.jpg
Pavla silničářka - MČR 2007 (foto: archiv Pavly Havlíkové)
foto/thumb/0000042723.jpg
Pavla časovkářka - MČR 2007 (foto: archiv Pavly Havlíkové)
foto/thumb/0000042724.jpg
Pavla cyklokrosařka
foto/thumb/0000042725.jpg
Vítězství v prvním závodě TOI TOI Cupu bolelo
foto/thumb/0000042726.jpg
3. TOI TOI Cup v Uničově
foto/thumb/0000042727.jpg
3. TOI TOI Cup v Uničově
 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.54   images/ga_count.png 2201

PAVLA HAVLÍKOVÁ – rozhovor s malou velkou Cyklistkou, nyní cyklokrosařkou

TitulekAutorDatum© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 29
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif