27.11.2005 - Lukáš Kubata

Uznávám, že se tenhle článek dá zařadit jako trošku mimo mísu tohoto serveru, ale protože jsem na zmíněné akci potkal několikero lidí, kteří se motají kolem Pekla severu, či jinak kolem biku, tak jsem se rozhodl jej vložit.

Mimochodem aktivně se zapojila např. Janina Nováková a mladší Viktora (nejsem si jist křestním jménem, ale snad Martin).

Česká Lípa 26.11.2005

Českolipský athletický club dostal na starost v letošním roce pořádání Mistrovství republiky v krosu. Termín tohoto závodu připadl na mrazivou sobotu 26. listopadu.

Dvoukilometrový okruh běžeckého krosu byl vytyčen v prostorách městského parku a přilehlé louky. S trochou nadsázky by se dalo tvrdit, že trať pro krosaře běžce kopírovala trať použitou asi před měsícem pro cyklokrosaře.
Byla poměrně členitá a mohlo se tedy zdát, že bude vyhovovat více závodníkům menšího vzrůstu.
Podle vyjádření závodníků a jejich trenérů byla trať tvrdá a rychlá se zajímavými výběhy. Jeden byl mírně záludný, neboť se v něm běželo po spadaném a vlhkém listí.

Před zahájením oficiálního zápolení o mistrovské tituly byl v půl desáté a v pěti stupních pod nulou odstartován závod příchozích. Po tomto entrée se již na start postavila kategorie žákyň, která běžela "pouhé" dva kilometry, což byl však za daných podmínek i tak úctyhodný výkon.
Následovali žáci a dorostenky se třemi kilometry a před prvním blokem vyhlašování doběhli do cíle ještě dorostenci.

Po krátké pauze pokračoval boj o mistrovské tituly v kategorii mužů - mílařů, po nichž se na start postavily ženy. Kategorii žen ozvláštnila svou přítomností Miroslava Knapková - vícemistryně světa ve skifu z letošního mistrovství v japonském Gifu a mistryně České republiky z roku 2004. Knapková startovala s číslem 607 a závod dokončila na patnáctém místě.
Tento blok zakončily svým závodem juniorky. Dodejme ještě délku tratí pro zmiňované kategorie: Mílaři a juniorky běželi čtyři kilometry a ženy o měly naplánováno o jeden okruh více, tedy kilometrů šest.

Po vyhlášení a několikaminutové přestávce se vše chystalo na finále, kterým byl běh mužů. Nejprve však museli své tři okruhy absolvovat junioři. Vyvrcholení běžeckého dne, tedy závod mužů, byl, bohužel, ochuzen o přítomnost loňského mistra republiky Pavla Flashingbauera, který si na letošní Velké kunratické přivodil zranění kotníku. Zato se ve startovním poli objevil Róbert Štefko, držitel několika slovenských rekordů.
Zároveň s bojem o cenné kovy se jednalo také o soupeření o nominaci na prosincové mistrovství Evropy v nizozemském Tilburgu. Při neúčasti Flashingbauera se dal předpokládat největší souboj o vítězství mezi běžci Janem Bláhou, Davidem Gerychem a Tomášem Krutským. Tento předpoklad se vyplnil a zmínění závodníci si nakonec opravdu rozdělili stupně vítězů.
První dva okruhy odvodil Krutský před Gerychem a Bláhou. Ve druhém kole se oddělila dvojice Krutský a Gerych, která si před ostatními vypracovala slibný náskok. Ve třetím z pěti kol Krutskému na chvíli došly síly, čehož dokázal Gerych využít a dočasnou Koutského slabost proměnil v konečné vítězství.

Nakonec předala Jana Kalvasová z pořádajícího oddílu pomyslnou štafetu pořádání mistrovství České republiky v krosu starostovi města Bělá pod Radbuzou.