rozhovory

15.01.2008 - Aleš Gregor

foto/_0000046869.jpg

Zdeněk Pól je z mojeho pohledu „publicisty“ a správce cykloserveru nejproduktivnějším manažerem v oblasti cyklistiky u nás. Téměř každých 14 dní od něj přichází pozvánka, nové propozice, shrnutí výsledků a podobné články. To je v české cyklistice jev spíše výjimečný a za Zdeňkem není dlouho dlouho nic. Četnost a kvalita jeho mediálních výstupů by se dala srovnat snad jen s mediální masírkou na bikemaraton Malevil Cup a sérii MarathonMan-Europe, za kterou stojí Radek Patrák a Martin Bali-Jenčík a propagací seriálu Kolo pro život, za kterou stojí peníze České spořitelny.

Zdeněk Pól ale nedělá jen manažera mistra světa Michala Prokopa, ale stojí za vybudováním a spravování 4X dráhy světových parametrů Polis XIII, je manažerem týmu Polis.Racing, členem komise MTB při ČSC (Český svaz cyklistiky), správcem webu 4x.cz a podílí se i na Českém poháru ve 4X.

Zdeněk Pól toho dělá pro český 4X opravdu hodně - v tomto rozhovoru se zaměříme hlavně na jeho roli managera.

 
Jsi manažerem týmu Polis Racing. Proč to dělᚠa co z toho máš?
Závodní tým je dnes jednou z aktivit klubu Polis.Racing, který navázal na někdejší Scott No Limit. Před lety jsme tohle občanské sdružení založili hlavně proto, aby Michal Maroši, kterého jsem zastupoval, mohl jezdit s naší licencí. Dnes se sdružení stará o areál Polis.XIII a zároveň stále plní původní funkci. Tým Polis.Racing se snaží připravit podmínky pro jezdce, kteří jsou na začátku své kariéry, ale přesto už se něčím odlišují. Pro mě je to spíše koníček a možná jakási investice do budoucna.

Koníček... Takže ještě chodíš normálně do "kolbenky"?
Poslední zaměstnání jsem opustil někdy před 15 lety;-). Prakticky vzato je to stejný typ práce, jaký mě jinak živí, jen s tím rozdílem, že tým nemá ambice vydělávat.

foto/_0000046870.jpg
Co jsi tedy dělal dřív a jak jsi se dostal právě k práci manažera pro cykloteam?
Pár let jsem se věnoval strojírenské konstrukci v LIAZu a Škoda Auto. Pak jsem se od výroby odpružených vidlic, přes dovoz komponentů, organizaci závodů a psaní pro Cykloservis, dostal až k zastupování Michala Marošiho a postupně i dalších bikerů.

Výroby vidlic? :-) Co to bylo za kousky?
Koncem roku 1991 jsem koupil licenci od Čecho-švýcara Boba Štíchy na jeho elastomerové vidlice, které jsme pak lehce modifikované vyráběli pod značkou Polis.

Proč to skončilo... Resp. se to nerozjelo?
Prodali jsme asi 200 kusů, ale nikdy jsem neměl dost prostředků na další vývoj. Výrobu jsem zadával externě, ale od výkresů, přes montáž, až po distribuci jsem se o to staral sám, částečně s kamarádem a rodinou. Zkrátka jsme nebyli schopni vytvořit takový zisk, ze kterého bychom financovali další fungování. Zřejmě jsme tak trochu předběhli dobu; v té době nebyla v obchodech snad žádná jiná odpružená vidlice a většině obchodníků taková věc připadala zbytečná a tím pádem i drahá.

Škoda... Polis.Racing, Polis.XIII, Polis vidlice... Inspirace jménem je jasná - váže se ke vzniku značky nějaká historka?
Historka vyloženě ne, tak mi říkal kamarád na průmce.

Zpět k Polis.Racing... Co mᚠvšechno jako manažer na starosti? Jak vypadá tvůj pracovní den...?
Fourcross je hodně individuální sport, i když musím přiznat, že v některých ohledech je to spíše na škodu. Nicméně z toho vyplývá, že se jezdci připravují individuálně a na mně je, abych jim pro to připravil podmínky. Snažím se jim zajistit takové vybavení, ke kterému by se sami jen těžko dostávali, takže moje práce je hlavně komunikace s potenciálními a stávajícími sponzory, a různé organizační záležitosti.
Nemám rozdělený pracovní den mezi firmu a tým, ta práce se hodně prolíná. V podstatě jedno druhé doplňuje. Řada partnerů tým podporuje mimo jiné proto, že mají skvělou referenci v Michalu Prokopovi a na druhou stranu, já si tak snažím vychovat závodníky, kteří na něj budou moci časem navázat.

foto/_0000046871.jpg
Jak je teda těžký / co obnáší ufinancovat sezónu a jaký jsou rizika?
Polis.Racing je především něco jako přípravka, rozšířená forma kempů, které jsme pořádali. Osahal jsem si závodní mountainbiking od pozice sponzora, přes zástupce médií, pořadatele, až po manažera jezdců. Snad i proto dokáži stát nohama na zemi a nenabízet závodníkům, co jim nepřísluší. Kluk na samém počátku kariéry má dostat kvalitní materiál a vedení, to nestojí moc peněz...

Ale svěák Michala Prokopa, kterej má sezónu rozlítanou a půlku závodů jezdí v Americe, to už musí bejt pořádnej balík...
Michal Prokop je sice členem klubu Polis.Racing, nicméně operuje s vlastním rozpočtem. Tým funguje zcela nezávisle, máme "jen" částečně shodné sponzory. Michal Prokop je absolutní světová špička a tomu odpovídá i jeho rozpočet.

Aha, Michala teda zastupuješ ty, ale jakoby mimo Polis.Racing... Nebo si to všechno šéfuje sám?
Pod hlavičkou Polis.Racing funguje občanské sdružení. Polis.Riders zastupuje sportovce v čele s Michalem, Polis.Media zajišuje komunikaci s novináři, Polis.Events pořádá akce a Polis.Works stavbu tratí.

foto/_0000046872.jpg
Kolik vás na to proboha je? :-) A na kolik teda vyjde řádově sezóna špičkovýho světovýho jezdce? :-)
Vždy jsem to já a podle typu práce různé spřátelené firmy a dodavatelé.
Do nákladů musíš u profesionálního sportovce započítat i jeho výplatu a v Michalově případě se pohybujeme v řádech miliónů korun.

Michal Prokop je elitní a často nejlepší český/evropský/světový závodník... Kdyby chtěl přejít do jinýho týmu, těžko by za něj Polis.Racing dostal 100 mil. jako za kdejakýho fotbalistu - v čem to podle tebe je?
Fotbal a hokej, kde to funguje podobně, jsou kolektivní sporty. Vedení a trenér skládají tým jako Lego a když jim chybí ta správná část, tak za ni musejí zaplatit. Samozřejmě i tam hráče zastupují agenti, ale jejich příjem je závislý právě na přestupových částkách. Až na pár výjimek nejde o individuální marketingová práva a už vůbec ne o zajišování cest, to řeší tým. V MTB nevlastní práva na sportovce žádný tým, ale sportovec sám.

Jinak - proč není mistr světa 4X a BMX - olympijské disciplíny - veřejně známej tak jako Zbyněk Drda, Petr Čech, Martin Doktor, Martina Sáblíková... a další... Mluvím o známosti nejen v cyklistických kruzích ale obecně... A se známostí/popularitou se nese mediální/reálná cena závodníka...
Těch důvodů je víc, ale musíme srovnávat srovnatelné. Drda je cvičená opice, kterou zná jen profesionální Novák. Petr Čech dokázal vyniknout v nejpopulárnějším sportu na světě, kterému se - mimo jiné - "díky" UCI a ČSC nemůže cyklistika ani přiblížit. Mimochodem, napadlo někdy někoho z nás ukřivděných cyklistů, že aby vůbec mohlo kdesi v africké vesnici začít 22 cyklistů, potřebují 22 kol, ale fotbalisté jen jediný míč??? Jestli se nepletu, Doktor stejně jako třeba Valenta jsou olympijští medailisté, takže je můžeme s Michalem srovnávat nejdříve koncem srpna 2008... Dobrý příklad je Sáblíková. Ano, rozdíl mezi ní a Michalem Prokopem je zejména v práci jejich managementů. Zkrátka, ještě mám obrovské rezervy.

Ještě ke shánění financí... Je Michal Prokop natolik atraktivní produkt, že se na/pro něj shánějí peníze snadno a sponzoři se předhánějí, nebo je to u nás složité jednání založené na soukromých kontaktech a sponzoři vědomě tratí? To že je Michal špička o tom žádná...
Zhruba polovinu Michalova rozpočtu platí zahraniční firmy, zatím převážně z oboru, kde si stojí velmi dobře ve srovnání s kýmkoli. Snadné to není a ani nemůže být, už jen proto, že čím lepší pozici na trhu sportovec má, tím vyšší má on i jeho agent nároky. Řekl bych, že je podobně složité získat adekvátní částku pro nejlepšího českého bikera jako třeba pro špičkového atleta. Rozdíl je jen ve výši té částky. A kontakty? Ty rozhodují u lokálních hrdinů úplně stejně jako u formule 1.

foto/_0000046873.jpg
Má podle tebe dneska závodění ještě něco společného s heslem "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se" či prostě s požitkem ze sportu, nebo je to už „jen“ reklamní show...?
Asi by ses divil, jak moc se třeba právě Michal závoděním baví. Je a vždy to bylo o přístupu toho kterého sportovce. Já osobně neuznávám tohle heslo od úrovně Českého poháru výš a k olympiádě bych ho už vůbec nepřiřazoval, tam funguje jen jako reklamní slogan s účelem prodat víc Coly a hamburgerů.

Zpět k Polis.Racing/Riders.. Koho krom MM a MP zastupuješ a v čem je jejich potenciál?
S Michalem Marošim jsme ukončili spolupráci zhruba přes rokem. Jednak se rozcházíme v prioritách a také jsem si potřeboval uvolnit ruce pro zúročení účasti Michala Prokopa na OH 2008 v Pekingu. Za Polis.Racing budou od roku 2008 závodit dva mladí jezdci. Ačkoli má Michal Prokop ještě značnou část své výjimečné kariéry před sebou, snažíme se podpořit i mladší jezdce tak, aby na něj v budoucnu mohli navázat. Před dvěma lety jsme do našeho podpůrného programu zařadili talentovaného mladého fourcrossaře Přemka Tejchmana. Přemek se projevil jako skromný impulzivní dříč, pro kterého je kolo vším. Nemá ještě dokonale vytříbenou techniku a možná občas víc chce než může, ale spolupracuje s trenérem, který stojí za úspěchy Michala Prokopa, vyjel si účast v programu ČSC pro podporu juniorů a potvrdil, že v posilovně a na závodní dráze nechá duši. Za sebe mohu říct, že jeho letošní výsledky přesně odpovídaly tomu, co jsem od devatenáctiletého jezdce očekával. Vyhrál seriál Norco 4X Cup, objel maximum závodů v Čechách, dva Světové poháry 4X, nominoval se na mistrovství Evropy a tam byl jako nejlepší z našich osmý, v Českém poháru Elite se oproti loňsku posunul o sedm míst dopředu. Je mi sympatická jeho zarputilost a skromnost. Druhým členem týmu je teprve patnáctiletý Jakub Říha. Od osmi let jezdí BMX a letos, hned v jeho první fourcrossové sezoně, se prosadil do absolutní domácí špičky kategorie Expert mezi jezdci mnohdy dvakrát staršími. Má zdravé sebevědomí, na svůj věk působí vyježděně a nebojí se jít do soubojů s mnohem zkušenějšími borci. Zdá se, že až za dva roky bude smět vstoupit do Světového poháru 4X, půjde tam rovnou jako vyzrálý jezdec se slušnou šancí uspět. A možná ho do SP dostaneme i dříve;-).

Mohl bys heslovitě popsat i charakterový rysy Michala Prokopa? A to jak jeho klady, tak i jeho zápory? :-)
Michal je živým důkazem toho, že nejlepšího od dobrých neodlišuje ani talent, ani svaly, ale hlava. Je dost chytrý na to, aby se dokázal obklopit lidmi, kteří mu na cestě za úspěchem mohou být nápomocni, ale hlavně, aby mu došlo, že čím víc bude makat teď, tím lépe se bude mít později. Hodně sportovcům tyhle zdánlivě logické věci nedocházejí nebo na to zkrátka nemají...

 

foto/_0000046876.jpg
Dneska jsem četl na iDnes blog nějakýho borce, kterej by nejradši totálně odříznul sport od státních financí... Prej by ho nechal soukromníkům a nezatěžoval tím státní rozpočet... Jak na to koukᚠty? A jaké finance do 4X ze státní kasy plynou?
Něco na tom je, ale vychází to z asi takové logiky, jako bychom chtěli zrušit podporu v nezaměstnanosti, protože když se chce, tak si přeci každý práci najde. Jenže až ho ten soukromník hodí přes palubu, bude stát první ve frontě na pracáku... Stát podporuje pouze 4X reprezentaci, prostřednictvím ČSC.

Jaké jsou plány a cíle Polis.Racing do sezóny 2008?
Je to prosté, dokud uvidím, že do toho Přemek a Kuba dávají své maximum, nebudu řešit jejich výsledky. Dostali příležitost, jakou jiní jejich vrstevníci nemají, ale zasloužili si ji svou odhodlaností nezůstat lokálními hrdiny. Český fourcross se vždy srovnával s tím světovým a jedině úspěch ve Světovém poháru 4X nebo mistrovství světa má nějakou komerční hodnotu. Dokud nezačnou fňukat a vymlouvat se, budou mít mou podporu.

Můžeš mi přihodit odkazy na tvoje oblíbený stránky?
www.f1sports.cz, www.formule1.cz, www.mtbs.cz, www.4X.cz
 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.84   images/ga_count.png 1410

Zdeněk Pól - ten kdo tahá za nitky českého 4X

TitulekAutorDatum
+Martin Bali-Jenčík15.01.2008 21:57:21
images/line1.gifRe: +Aleš Gregor16.01.2008 00:55:45Š Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 11
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif