pozvánka

16.01.2008 - Martin Bali-Jenčík

Vrchol bahňácké sezony stojí takřka za dveřmi. V neděli 20. ledna je na programu poslední díl Světového poháru v nizozemském Hoogerheide a pak (26.-27.1.) už čeká italské Treviso a velký cirkus s názvem mistrovství světa. Sice „jen“ jeden ze závodů, přesto odbornou i běžnou veřejností nejsledovanější a duhové trikoty, jež obléknou champions du monde, budou vyváženy zlatem a celoroční pozorností fanoušků a médií. (Jeden z reportérů a fotografů tohoto serveru se tentokrát ocitne přímo v centru dění, takže zůstaňte naladěni na dobrých vlnách BikeBase.cz.)

Nyní si představme dva ze soupeřů našich eliťáků Zdeňka Štybara, Radka Šimůnka, Petra Dlaska, Kamila Ausbuhera, Zdeňka Mlynáře a eliťačky Pavly Havlíkové.

Francis Mourey: "Jsem v lepší kondici - to je moje výhoda."

foto/_0000046878.jpg
Francis Mourey se už čtyři roky živí jako profík stáje Française des Jeux. Během všech těch let vyhrál pouze jeden silniční závod – v prvním roce (2004) si připsal na konto etapu na Route du Sud. Francouzský jezdec si vede mnohem úspěšněji v cyklokrosu. Skončil čtvrtý na mistrovství světa 2005 v Sankt-Wendelu za Svenem Nysem, Erwinem Verveckenem a Svenem Vanthourenhoutem. Svou pozici vylepšil o rok později v Zeddamu. Vybojoval bronz za Erwinem Verveckenem a Bartem Wellensem. Proto patřil mezi jednoho z favoritů i vloni v Hooglede-Gits, ale pád při tréninku v předvečer závodu mu znemožnil start. Letos si Francis Mourey dělá velkou čáku na vítězství v Trevisu.

“Trať v Trevisu je ideální pro dobré silničáře jako jsem já. Dokázal jsem to tam vítězstvím ve Světovém poháru 2006, když mi ve spurtu neodolal druhý Sven Nys a třetí Erwin Vervecken. Takže do světového šampionátu nastoupím s velkými ambicemi. Absolvoval jsem výbornou přípravu během celé sezony. To se potvrdilo minulou neděli třetím místem v Liévinu. Mohl jsem i vyhrát, ale deset minut před koncem mě postihl pád a už a Lars Boom s Bartem Wellensem mi odjeli. Byl to můj poslední závod před mistrovstvím světa. Příští neděli se svěťáku v Hoogerheide nezúčastním. V klidu se chci koncentrovat na Treviso v prostředí, na které jsem zvyklý. Stejně jako v předešlých letech jsem nastoupil jen do poměrně mála závodů. Cítím se především jako silničář. Jel jsem jen pět závodů Světového poháru. Byl jsem třetí v Kalmthoutu a Liévinu, šestý v Táboře, sedmý v Igorre, kde jsem mohl vyhrát, kdybych neměl smůlu, a sedmnáctý Pijnackeru. Podruhé jsem vyhrál národní šampionát, vyhrál tři závody Challenge National a také v Nommay, Wetzikonu, Marle a Steinmauru. To dělá v posledních měsících asi dvacet startů, takže musím být v lepší formě než Nys, Wellens a ostatní, kteří objeli všechno. A to považuji za svou výhodu.“


Marianne Vos změnila názor: V Trevisu bude u toho!
Mladá Nizozemka se přece jenom 27. ledna postaví na start světového šampionátu v cyklokrosu, ačkoli deklarovala, že v zimě tuto disciplínu vynechá a koncentruje se na olympiádu na dráze. Své rozhodnutí vzala zpět po čtvrtém místě na národním šampionátu, do kterého nastoupila bez speciální přípravy.

foto/_0000046881.jpg
“Až do posledních chvil byla ve hře o medaile,” řekl týmový manažer Johan Lammerts. “Pokud je toho někdo schopný, měl by se mistrovství světa zúčastnit. Nezapomínejme, kdo u jezera Le Bandie vyhrál minulý závod Světového poháru. Byla to právě Marianne Vos a její druhé prvenství ve svěťáku. V roce 2004 zvítězila v Pijnackeru. Svou přípravu na dráze nepřeruší. Tento týden se zúčastní Světového poháru na dráze v Los Angeles a ve Státech bude trénovat podle původního plánu.”

Marianne Vos oslaví 13. května své teprve jedenadvacáté narozeniny. Už se stačila stát třikrát mistryní světa i Evropy. Nepřemožena zůstala v Salzburgu 2006 na silnici a Zeddamu 2006 v cyklokrosu (obojí v kategorii elite) a ve Veroně 2004 na silnici (jako juniorka). Tituly z mistrovství Evropy – v U23 na silnici ve Valkenburgu 2006 a Sofii 2007 a v cyklokrosu v Pontchâteau 2005. Na kontě má už sedm nizozemských titulů a rok 2007 zakončila na prvním místě světového silničářského rankingu.
Nebyla to Daphny van den Brand, kdo vyhrál minulou sobotu mistrovství Nizozemí, nýbrž Mirjam Melchers –Van Poppel. Chystá se další překvapení…?


Související odkazy:
Oficiální stránky MS 2008 v Trevisu – www.cxtreviso2008.com
Report ze soustředění před MS + rozhovor s repre trenérem Petrem Kloučkem na www.cyklokros.cz


Fotky: Martin Bali-Jenčík


foto/thumb/0000046878.jpg
foto/thumb/0000046879.jpg
foto/thumb/0000046880.jpg
foto/thumb/0000046881.jpg
 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.7   images/ga_count.png 929

Cyklokrosové MS se blíží - Francis Mourey a Marianne Vos černými koni?

TitulekAutorDatum© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 27
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif