výlety

18.03.2008 - Vt

Lokalita - Bílé Karpaty.
Kraj - Zlínský, Jihomoravský
Vzdálenost - od 20 do 50km
Technická obtížnost - Podle zvolené cesty lehká až středně obtížná
Mapa KČT č 92

 

Bílé Karpaty, skoro začátek horského oblouku táhnoucího se přes tisíc pět set kilometrů do Rumunska. Na hraniční čáře mezi ČR a SR vede hodně hezkých cest a dneska se podíváme na část linoucí se od Velké nad Veličkou po obec Strání-Květná. Nikdy jsem nešel pěšky ani nejel na kole obráceně, takže je pro mne logické začít buď na železniční stanici Vrbovce přímo na hranici nebo právě ve Velké...
Řekněme že se vám nechce až na hranici a ve Velké vystoupíte z vlaku, zajdete do první hospody a pak plni odhodlání a guláše vyrazíte dobýt Karpaty. Máte několik voleb. Buď vyrazit po asfaltce (cyklotrasy 46 / 52 / 5046) a rovině až pod asi deset km vzdálený nejvyšší vrchol Velká Javořina (970mnm), hodinu fuňet do kopce, na chatě sežrat porci kapustnice, klobásu a druhou stranou sjet do Strání nebo Nového Města nad Váhom a hotovo. Bude to výlet na čtyři hodiny, zdoláte vrchol, výjezd si užijete, výhled si užijete, sjezd si užijete a z Karpat nepoznáte skoro nic.
Nebo se vydáte také po asfaltce, ale neodbočíte na Vápenky, pojedete pěkně po trase bývalého Karpatského maratonu. Zvolna Filipovským chatovým údolím, minete sjezdovku a když se cesta změní ve štěrkovou naberete z pramene po levé straně vodu do zásoby. Je to cesta značená zeleně, navíc je naučná, takže po cestě lze najít informační cedule plné zajímavostí. Pěkný výlet lze provést cestou po zelené naučné stezce až na vrchol Javorina a zpět po hřebeni, nebo naopak.
Naučná stezka vede přes Javorník, Filipovské údolí, Novou Lhotu a Vápenky na Javořinu, zpět pak kolem Kamenné bůdy a přes obec Vápenky do Velké. Je to cesta kterou lze jet i za mokra. Vede po více méně zpevněných cestách a nesjízdné části lze vynechat či objet. Podle mapy je to samozřejmě snazší.
Jiná volba je hřeben, na který se vydáte od Liščí boudy po žluté turistické značce na Novou horu, po které už prochází hranice nebo stále po zelené která na hřeben odbočí až po několika kilometrech u chaty Megovka. Tyto chaty (Kamenná bůda, Megovka a další) neslouží turistům a před deštěm se tam také moc neukryjete. Naštěstí bývají u cest sem tam příjemné altánky. Jestli vás u Megovky napadne myslivcův jezevčík, těžko mu uniknete. Cesta tady stoupá pěkný kus velkým převýšením. Ať tak, či tak, nakonec vyjedete na hřeben po kterém se dá pohodlně dojet až na onu nejvyšší Javořinu, když nepočítáme občasnou vysokou trávu a 300 metrové převýšení.

foto/_0000049452.jpg

 

Ale ta je ještě daleko. Nejdřív se zastavíte u rozcestí a naučné cedule na Kubíkově vrchu (683mnm), ale lepší je svalit se do trávy o osm set metrů dál a 24 metrů výš.
Je tam Šibeniční vrch, najdete tam na rozložitém stromě schovaný rezavý rozcestník a na louce u ohniště černý kříž. Možná na něm bude mít pavouk pavučinu. Tady můžete polenošit, je z toho místa hezký rozhled do západního kraje, uvidíte až na protější Chřiby. Z křoví se mohou vynořit cinkající ovce. Jestli máte v batohu špekáčky, za oheň vás snad nikdo nebude honit po lese s brokovnicí, mě to tam alespoň zatím vždycky prošlo. Mnohokrát jsme tam spali, s pohraničníky po lese na schovávanou hráli... Škoda že už se na hranice tak nehraje, byla to zábava a jedno z velkých zpestření pobytu v Karpatech. Těm našim jsem se zdál vždycky podezřelý, obzvláště noční výpravy bez čelovky přes hranice se jim nelíbili. Chvilky napětí, když jsem ležel za stromem v listí a kolem mne se míhaly kužely světlometů jsou nezapomenutelné. V takové chvíli je reflexní proužek našitý na batohu opravdu nevhodný. Bylo lepší mít sebou doklady.

foto/_0000049454.jpg

 

Plně posilněni a odpočati se vydáte dále po cestě, bude to samozřejmě skoro pořád do kopce s občasnou rovinkou a občasným hodně prudkým kopcem. Jede se většinou lesem, cesta pěkná, za chvíli dorazíte k Dibrovovu pomníku, což byl partyzánský velitel padlý roku 1944 v těchto místech.

foto/_0000049432.jpg

 

Za další chvíli minete Kašpariskův vrch, vrch Durda a brzy po kratším odporném stoupání už máte pod koly cestu vinoucí se po úbočí Javoriny. Je to velmi stará asfaltka, spíše už šotolinka. Objedete čtvrt hory dokola, dvakrát zatočíte a jste tam. Vrcholová louka.

foto/_0000049456.jpg

 

Javořina má dva vrcholy, vyšší je ten severovýchodní. Menší poznáte podle tyčky s rozcestníkem, vyšší dle obludného vysílače. Mezi nimi je na vrcholové louce k vidění hezké kvítí, pomník J. Vavrouška a pomník setkání. Setkání Čechů a Slováků, tedy podle mne spíš Moravanů a Slováků.

foto/_0000049453.jpg

 

Na javořině se od roku 1948 konají slavnosti bratrství, minulý rok jsem zrovna jel na kole v nedělní den oslav přes vrchol a opravdu se mi pod kolo motalo plno veselých bratrů. Příští rok bych tam mohl zajít koupit nějaké perníkové srdce, podívat se na folklorní tance a vypít svalený v trávě litr vína. Nejbližší termín – 27.7.2008
Pod vysílačem na moravské straně je další rozcestník. Na tyčce má vrcholovou knihu do které může každý, podle své inteligence, učinit zápis přítomnosti na vrcholu. Kniha je průběžně elektroniky archivována a patří do skupiny brněnské výškovnice.
Trochu se pomotáte po vrcholu, užijete rozhledy na všechny strany. Podivíte se nad krásou Dolnomoravského úvalu, Moravské pahorkatiny, Chřibů, Karpat, údolí Váhu, Považského Inovace, Sůlova a když budete mít štěstí na opravdu dobrou viditelnost – zvlášť za zimní inverze - snad i Fatru a Beskydy. Hrad Buchlov na západě a Čachtice na druhé straně, pískové jezera u Veselí nad Moravou, Hodonín, Pálava a v noci světla cyklostezky mezi Kunovicemi a Uherským Ostrohem, kde jsou sirnaté lázně. Malý dalekohled se hodí. Jednou se mi zdálo že vidím za inverze prostupovat vrstvou mraků páry z kondenzačních věží jaderné elektrárny Mochovce. Ale třeba to bylo z jiného zdroje.
Na vrcholu bude na 95% foukat, brzo vás to omrzí a od vysílače sjedete po asfaltu nebo sjezdovce do Holubyho chaty na nějakou dobrotu. Platit jde československy. Jestli se vydáte nahoru v zimě, můžete si sednout k vyhřátému krbu a při pohledu na praskající dřevo mlsat kapustnicu a pivo.

foto/_0000049434.jpg

 

A teď už je to jenom dolů. Deset až třicet minut sjezdu, podle toho na kterou stranu se spustíte. Na výběr je několik lákavých možností. K Váhu se nejrychleji dostanete po asfaltu, ten je výhodný když začne pršet. Z asfaltky lze odbočit na žlutou značku, která vede až do Staré Turé. Nebo zpět po hřebeni po staré cestě na české straně. Z té lze po dvou kilometrech odbočit u altánku a potoku na modrou a sjet do Vápenek či pokračovat ke Kamenné bůdě. U té je další odpočívadlo a druhá možnost sjet do Vápenek po lesní úzké asfaltce či náročnější zelené lesní pěšince a vrátit se komfortně po naučné stezce do Velké nad Veličkou. Ještě dál vede stará cesta kolem kopce Lesná a jednoho dobrého vodního pramene až na Hrabinu (607mnm), přes kterou vede hlavní cesta 54. Jednou na mne skočila při nabírání vody z pramene velká studená žaba.
Já nejraději ale krátím cestu z vrcholu Javořiny k bůdě po červené turistické značce, což je pěkný singltrek. A rozbít tlamu si tady jde úplně stejně dobře jako na široké, kamenité, rozbité a rychlé staré cestě. Hlavně pozor na pěší turisty. Velmi nedoporučuji používat jako zkratku značku z menšího jižního vrcholu, nejspíš spadnete a stejně si to moc nezkrátíte.
Maratónští drsňáci se samozřejmě nespokojí s nějakou Javořinou a pokračují po zelené do Strání a dále na Velký Lopeník, podívat se z rozhledny a dál na Mikulčin vrch. O tom zas jindy.
O retranslačním vysílači vám moc nepovím, jedině to že v noci za větru strašidelně kvílí a v zimě, kdy je v provozu lyžařský vlek, z něj padají kusy ledu na hlavu. Kolem Holubyho chaty prochází i dálková turistická trasa E 8 z Irska do Bulharska, Cesta hrdinov SNP a koňařský chodník.

 

Javořina je chráněna od roku 1909, rokem 1951 se z ní stala Národní přírodní rezervace o rozloze 80ha. Takže pozor na vzácné druhy rostlin a mloky, rejsky a jiná hebká zvířátka. Například právě červená stezka vede přes zdejší unikátní prales. Chovejte se podle toho že jste na území CHKO a než na louce přejedete nějakou nepatrnou rostlinku, uvědomte si že je to třeba jedna z posledních svého druhu.

foto/_0000049436.jpg

 

CHKO Bílé Karpaty (Biele Karpaty) byla vyhlášena roku 1980 se rozkládá na 715 km2. Obsahuje mnoho menších rezervací a přes čtyřicet přírodních památek. Zvláště slavné jsou vzácné orchidejové louky, například Bůrová či Machová.

foto/_0000049445.jpg

 

Okolí Bílých Karpat je plné dalších zajímavých možností. V obci Kuželov, nedaleko Velké nad Veličkou, je možnost navštívit větrný mlýn z roku 1842. Ubytování seženete například ve Vápenkách, Filipově údolí či přímo na Holubyho chatě. Ve Vápenkách se třeba 28.3. koná košt klobásek. V Horní Němčí, zahálí v parku stíhačka Mig. Ve Strání – Květné jsou slavné sklárny. Slovenská strana má hrad Beckov a na zříceninu Čachtice nezapomeňte vzít nějakou nevinnou pannu, kdyby měla hrůzná hradní paní málo krve ke koupání. Na kopcích protějších Chřibů stojí za návštěvu mimo jiné motorest U trempa a hrad Buchlov. Za Uherským Hradištěm slavný Velehrad a kolem Moravy tekoucí Baťův kanál.
Prázdninová folklorní jízda králů, v Hluku letos 6.července, v sousedním Vlčnově nevím kdy. Rozdíl mezi nimi je ten, že ve Vlčnově je to každý rok a u nás v Hluku jen jednou za tři roky a o to větší sláva se koná. Také vinařská cyklostezka je velmi lákavá, ale zatím jsem neměl odvahu ji zkusit, nevím jak daleko bych dojel... Mezi Kunovicemi a Uherským Ostrohem vznikla nedávno naučná stezka o včelařství, po trase je možno zakoupit med. Či medovinu.
Takže pořídíte bílé víno, med a po horkém letním dni se svalíte nepozorovaně na některé vonící horské louce s vysokou trávou. Před sebou daleký kraj, zapadající Slunce, nad hlavou první hvězdy a hejno otravných mušek... a to je to pravé.

 

Související odkazy
http://www.velkajavorina.sk – Stránka lyžařského centra
http://www.velkajavorina.com – Stránka slavností bratrství
http://bile-karpaty.cz – Mikroregion, výpis akcí
http://www.slovacko.cz - Region
http://www.vyskovnice.cz - Vrcholová kniha
http://vapenky.webz.cz/javor_tour_07.htm - Menší závodek
http://www.maniacpedals.cz Nový závod Karpatský pedál
http://www.bikemaraton.wz.cz Bývalý výborný závod
http://cs.wikipedia.org/wiki/Evropská_dálková_trasa – Máte li chuť se vydat s batohem tisíce kilometrů...
http://www.karpaty.net/vylety/bkarpaty.htm Stránky o Karpatech
http://vapenky.webz.cz/ - Ubytování a zajímavé akce
http://www.tradicebk.cz/index.php - O.S. Máte li chuť třeba na mošt či jiné tradiční věci...
http://www.wineofczechrepublic.cz/5-1-vinarske_trasy_cz.html - Vinařské cyklotrasy
http://www.batacanal.cz Baťův kanál, lodičky i projížďka kolem břehu na kole.
http://www.mestohluk.cz/doc/975/ - Jízda králů 2008

 

-----------


foto/thumb/0000049427.jpg
Hrad Beckov
foto/thumb/0000049428.jpg
Vrcholová beruška
foto/thumb/0000049429.jpg
Bouřka nad Moravou
foto/thumb/0000049430.jpg
Hrad Buchlov
foto/thumb/0000049431.jpg
Čachtický hrad s temnou minulostí
foto/thumb/0000049432.jpg
Dibrovův pomík
foto/thumb/0000049433.jpg
Holubyho chata - restaurace Krb
foto/thumb/0000049434.jpg
Holubyho chata
foto/thumb/0000049435.jpg
Jarní les
foto/thumb/0000049436.jpg
Javořinský prales
foto/thumb/0000049437.jpg
Javořina z Lopeníku
foto/thumb/0000049438.jpg
Javořina v noci
foto/thumb/0000049439.jpg
Větrný mlýn Kuželov
foto/thumb/0000049440.jpg
Louka na Lesné
foto/thumb/0000049441.jpg
Javořina z Lesné
foto/thumb/0000049442.jpg
Karpatská louka
foto/thumb/0000049443.jpg
Karpatská louka
foto/thumb/0000049444.jpg
Karpatská louka
foto/thumb/0000049445.jpg
Karpatská louka
foto/thumb/0000049446.jpg
Karpatská louka
foto/thumb/0000049447.jpg
Chata Megovka
foto/thumb/0000049448.jpg
Mig v Horním Němčí
foto/thumb/0000049449.jpg
Mozna kondenzacni oblak z jaderne elektrarny Mochovce..možná.
foto/thumb/0000049450.jpg
Nekvalitní noční panorama z Javořiny směrem na západ
foto/thumb/0000049451.jpg
Javořinská louka
foto/thumb/0000049452.jpg
Stezka po hřebeni - po hranici - na Kubíkův Vrch
foto/thumb/0000049453.jpg
Pomník setkání
foto/thumb/0000049454.jpg
Podvečer na Šibeničním vrchu
foto/thumb/0000049455.jpg
Lesná s ohněm
foto/thumb/0000049456.jpg
Javořina, vrchol
foto/thumb/0000049457.jpg
Javořina, vrcholová louka
foto/thumb/0000049458.jpg
Rozcestí pod vysílačem
foto/thumb/0000049459.jpg
Retranslační stanice
foto/thumb/0000049460.jpg
Pohled směrem na Považský Inovec a Sůlov
foto/thumb/0000049461.jpg
Pohled směrem na Považský Inovec
foto/thumb/0000049462.jpg
Zimní...
foto/thumb/0000049463.jpg
Z Javořiny do Strání
foto/thumb/0000049464.jpg
Pohled směrem na Považský Inovec a Sůlov
foto/thumb/0000049465.jpg
Lopeník z Javořiny
 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 3.23   images/ga_count.png 1815

Bílé Karpaty - z Velké nad Veličkou na Velkou Javořinu

TitulekAutorDatum
InfoMKR19.03.2008 18:35:33
DíkLittlebiker19.03.2008 14:54:10
SuperJitka Mimránková19.03.2008 13:58:00
SuperAleš Gregor18.03.2008 21:45:25
images/line1.gifRe: SuperMartin Bali-Jenčík19.03.2008 07:25:03
images/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: SuperAleš Gregor19.03.2008 09:15:54
images/line4.gifimages/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: Re: SuperPavel Brabec19.03.2008 18:26:13
images/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: Re: Re: SuperAleš Gregor19.03.2008 20:47:22
images/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: Re: Re: Re: SuperAnonym19.03.2008 21:21:57© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 32
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif