rozhovory

03.04.2008 - Martin Bali-Jenčík

foto/_0000051020.jpg
Jezdkyni a trenérku týmu KC Kooperativa SG Jablonec nad Nisou vloni v létě pronásledovala jedna nemoc za druhou. Na silnici ani horských kolech tak nemohla zúročit to, co tvrdě natrénovala. Na podzim se proto vrhla do cyklokrosových terénů a byla z toho sezona jak víno. Bez ztráty kytičky vyhrála TOI TOI Cup, oblékla dres mistryně republiky, ve Světovém poháru se pravidelně umísťovala v top ten, na mistrovství Evropy brala šestou příčku. V zahraničí vybojovala tři vítězství včetně Superprestige, a to v absolutní světové konkurenci. Pavla se před pár dny vrátila ze zahraničního soustředění a tak se naskytla příležitost prohodit pár slov.Mistrovství světa v Trevisu koncem ledna byl Tvůj poslední závod krosové sezony?
Ano, původně jsem měla v plánu ještě nějaké závody v Belgii, ale rozhodla jsem se ten čas radši věnovat rehabilitaci a regeneraci.

Když se ještě vrátíš k minulé sezoně, jak to s odstupem hodnotíš?
Jedině kladně. Celá zima byla pro mě samé překvapení, a asi nejen pro mě. To, co se dělo, jsem opravdu vůbec nečekala. Já skočila na podzim do krosů jen na zkoušku, tak trochu z nudy. :-)

Jakých výsledků si nejvíce ceníš?
Všech. Každý závod beru strašně vážně. A je jedno, zda je to v Čechách nebo v zahraničí. Samozřejmě si nejvíce cením výsledků ve Světovém poháru, jen nedokážu říct, kterého konkrétně nejvíc. Asi všech.

Na start mistrovství světa jsi nastupovala jako 4. žena rankingu UCI s reálnou šancí na umístění v nejlepší pětce. Závod se Ti nevyvedl. Po něm jsi dost sebekriticky zhodnotila své vystoupení a chyby, jichž ses dopustila. Jinými slovy, na nic jsi se nevymlouvala, což se často nevídá, a to mi připadalo dost charakterní. Jaké další kladné vlastnosti Tě zdobí? :-)
Děkuji moc za poklonu. Ale toto je otázka víc pro někoho z mého okolí, než pro mě. Nerada sebe moc hodnotím.

Co jsi od mistrovství světa až doteď dělala?
Měla jsem docela nabitý program. Absolvovala jsem operaci nohy, se kterou jsem měla problémy celou zimu a také už jsem stihla soustředění na Slovensku v Dudincích a dokonce i jeden závod na biku – závod kategorie UCI C1 v rakouském Langenlois.

Operaci nohy?!
Teď už to můžu říct, ale jinak jsem to celou sezónu tajila, jak to jen bylo možné. Nechtěla jsem, aby to někdo na závodech věděl. Měla jsem poškozené nervy na noze, což způsobilo, že jsem nemohla hýbat prsty na levé noze. Možná sis někdy všimnul, že jsem dost ztrácela v běžeckých pasážích.

Jak teď vypadá Tvoje příprava? Oproti předchozím sezonám, kdy jsi nejezdila krosy, asi netypicky...
Zase takový rozdíl to není, jen rozjezd do sezóny budu mít více pozvolný. Mám to všechno trochu posunutý.

foto/_0000051022.jpg
Nepovažuješ se za cyklokrosařku, ani silničářku nebo bikerku, nýbrž prostě za cyklistku. Jaké máš letos cíle na silnici a horských kolech?
Mým tajným cílem je nominovat se na MS na silnici. Co se týče biků, to moc nevím, ale mistrovství Evropy by mohlo být taky reálné. Vše se bude odvíjet od mé formy. V první části sezóny se rozhodnu, kterou z těchto disciplin budu upřednostňovat.

Ve svém klubu KC Kooperativa SG Jablonec nad Nisou působíš jako závodnice a asistentka trenéra a manažera Miloslava Hollósi. Také studuješ. Co vlastně?
No, se studiem je to kapánek horší. Snažím se studovat trenérskou jedničku na FTVS, ale bohužel podmínky pro aktivní sportovce jsou tam dost složitý. Moc mi nevycházejí vstříc. Ale stále se to snažím nějak dodělat. Sice pomalu, ale jistě.

Takže to po Hollošákovi jednou převezmeš? :-)
Možná jo. Nikdy neříkám nikdy. Uměla bych si tuto práci do budoucna představit.

Co krosová sezona 2008/2009? Počítáš, že ji zase celou absolvuješ?.
No jo, chystám se do ní naskočit na plný úvazek.

A co ambice? Teď už asi budou všichni čekat více...
To máš pravdu. Bude určitě těžké obhajovat letošní sezónu, ale chci všem dokázat, že tato zima nebyla náhoda.

Lidé běžně chytají "nakažlivou" nemoc zvanou láska, která jim často rozvrací životy. Například mladé slečny pak seknou se slibně rozjetou kariérou a tak... :-)
Bohužel to není momentálně u mě aktuální. Mám strašně málo volného času, hlavně na své nejbližší.

Promiň moji zákeřnou otázku. Myslím už na MS 2010 v Táboře. Dohlédneš až tak daleko?
Jasně, myslím že jsem docela dalekozrakej človíček.

Reprezentační trenér Klouček mi při našem nedávném rozhovoru řekl, že je přesvědčen o tom, že do té doby dorosteš do absolutní světové špičky. Jakou motivaci pro Tebe domácí světový šampionát představuje?
V Táboře to pro mě bude srdeční záležitost, teda pokud tam pojedu. Přeci jenom je to ještě docela dlouhá doba. Ale mooooc ráda bych tam jela. Jinak názory repre trenéra jsou velice zajímavé; doufám, že je dobrým prorokem. :-)

V Táboře se rýsuje nová trať. Už máš představu, jak bude vypadat?
Trať moc neznám, jela jsem tam jen jednou a to vloni TOI TOI Cup. Slyšela jsem, že bude dost změněná.

foto/_0000051021.jpg
Myslíš, že na MS2010 nastoupí vedle Tebe kompletní a silný ženský národní výběr?
V to věřím. V Čechách je pár holek, které jsou dost dobré. Určitě některé z nich pojedou, už jen proto, že je to doma. Já osobně bych byla moc ráda, kdyby nás tam jelo víc.

Které holky máš na mysli? :-)
Nechci nikoho jmenovat, nerada bych na některé zapomněla. Sám víš, že na závodech TOI TOI Cupu moc holek nejezdí, ale myslím, že se to trochu změní díky Táboru.

Vrátím se zpátky v čase a k Tvému týmu. Minulý rok nečekaně zaplavily a obohatily domácí krosová kolbiště Vaše typické zelenožluté barvy. Jak to bude v té následující sezoně?
Můžete se všichni opět těšit na záplavu našich barev, hlavně v juniorské kategorii. Ale tentokrát vážně - to teprve bude hukot. :-))

Zaregistroval jsem, že jste "koupili" Jana Březnu, vloni druhého nejlepšího staršího žáka. Máte ještě nějaké další trumfy?
To si piš, máme čtyři nové žáky, a jsou fakt moc dobří.

Dobrá trenérka a vzor rovná se dobří závodníci...? :-)
Jako vzor se necítím, ale mám moc velkou radost, když se jim daří. Líbí se mi podílet se na jejich růstu.

Náš rozhovor se pomalu chýlí ke konci. Prozraď ještě, na kterých závodech se v nejbližší době ukážete? Ty i tým.
No, tým jede teď o víkendu do Benešova na Peklo severu. To teprve uvidíš záplavu žabiček. Já tam bohužel nebudu, jedu na silniční závody do Německa. Další víkend nás čeká Český pohár v MTB cross-country v Pardubicích a Český pohár na silnici v Pičíně. Pak budeme dva víkendy v zahraničí na Světovém poháru MTB v Houffalize a Offenburgu.

Tak jo, díky moc za čas a za rozhovor. Přeji jen to nej a hlavně pevné zdraví!!
Moc díííík. Měj se príííma.


Více o týmu KC Kooperativa SG Jablonec nad Nisou – viz: www.kckooperativa.czPtal se a zapisoval Martin Bali-Jenčík
Původní rozhovor pro server Cyklokros.cz, jehož je autor (také) redaktorem,
vznikl 2.4.2008 večer „étericky“ na trase Mladá Boleslav – Liberec.


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.62   images/ga_count.png 1285

PAVLA HAVLÍKOVÁ - V Táboře to pro mě bude srdeční záležitost

TitulekAutorDatum
1*Aleš Gregor03.04.2008 23:18:34© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 47
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif