rozhovory

08.04.2008 - Martin Bali-Jenčík


Zatímco v první části rozhovoru jsem se bavil s Petrem Kloučkem – organizátorem závodů, v té druhé už to byl pro změnu Petr Klouček – reprezentační trenér českých cyklokrosařů. Téma se v této v roční době nabízelo: příprava cyklokrosařů na další sezonu, trénink, národní výběr, realizační tým, spolupráce se závodníky během přípravného období, jak se změnil cyklokros od dob před dvěma desetiletími a podobně. Ač jsme na začátku roku 2008, Petrovy myšlenky často směřovaly do posledních dvou lednových dní 2010. Inu domácí mistrovství světa v Táboře se blíží a pro všechny už teď představuje obrovskou výzvu a motivaci.

foto/_0000051585.jpg
Reprezentanti junioři, U23 a Havlíková skončili na MS v Trevisu koncem ledna, eliťáci jezdili ještě v únoru v Belgii a Nizozemí především série Superprestige a GVA. Co pak obecně dělají? Respektive kdy začínají přípravu na další sezonu a jak?
Tak junioři končí na MS ne proto, že by nemohli jet další závody, ale jsou to většinou kluci, kteří pokračují v této kategorii minimálně jednu sezonu na silnici. Mají tam nemalé šance, protože ti cyklokrosaři tvoří většinou páteř juniorské reprezentace. Vloni třeba Petruš a Polnický byli, dá se říci, ti nejlepší. Dařilo se jim na etapácích v Lanškrouně i v zahraničí. Takže si potřebují trochu odpočinout a něco najet, aby byli připraveni. Skončí vlastně v lednu a koncem března už jsou první závody na silnici a pokud se chtějí s nároďákem dostat na ty etapové závody, tak už musí mít najeto. Tedy zhruba čtrnáct dní odpočívají, pak začnou jezdit a během měsíce už trénují naplno. U U23 je to obdobné. Záleží na tom, kdo jaké má ambice. Ti, co je na silnici nemají, což je dneska většina, začínají později. Takový Lukáš Klouček nebo Ondra Bambula začínají ve druhé půlce března. To znamená měsíc pauza, někteří ještě tak dva týdny závodí po MS, čtrnáct dní pozvolný náběh, a asi dva měsíce po skončení sezony trénují naplno. Eliťáci? Šimůnek jede na Malorku příští týden, Štybar tam bude od začátku dubna, no a já už taky pomalu najíždím a Malorka mě čeká v dubnu. :-)

Dal sis taky měsíc pauzu…:-)
No já na tom naposledy seděl v září, kdy jsem prodal kolo. Během krosové sezony na nic není čas, tak teď mi to zase začíná…

Jaký je rozdíl mezi jejich přípravou a přípravou silničářů a bikerů, kteří končí sezonu v září či říjnu a začínají zase až na jaře?
Obě skupiny mají výhodu v tom, že jejich příprava je delší a mají šanci se dostat na všeobecnou přípravu, to znamená běhání, hory, běžky a podobně, kdežto cyklokrosaři už se na ty hory moc nedostanou, maximálně trochu na sjezdovky. Jednak toho mají po sezoně plné zuby a navíc jít ještě na nějaké běžky není z metodického hlediska zrovna ideální.

Jak spolupracuješ a komunikuješ s reprezentanty mezi koncem jedné sezony a začátkem následující?
Jak s kým. Samozřejmě většina závodníků má vlastní trenéry a kouče ve svých týmech, takže spíš konzultuji, jak by měla příprava vypadat. S některými spolupracuji víc. Pakliže mě někdo osloví, že by chtěl pomoci a napsat tréninkové plány, jako třeba bratři Polničtí nebo Martin Zlámalík, tak s těmi spolupracuji celoročně. Když jsem vedl tým Author Praha, dělal jsem to tenkrát pro všechny. Jinak před sezonou se scházíme na soustředěních, pokud jsou na to peníze. Během sezony se samozřejmě jezdím dívat na závody. Pravidelně mistráky, Závod míru juniorů, v létě do toho Lanškrouna na etapák a tak dále. Během těch závodů s nimi komunikuji, probírám, kdy by si měli dát pauzu, jak by měli trénovat. A zase, spíš komunikuji s jejich trenéry. U Petruše je to například Vlasta Mlynář. Oni musí udělat kompromis, aby měli potřebné výsledky na silnici, a aby se dobře připravili. Záleží na ambicích, protože někdo chce jet mistrovství světa na silnici, ale ta kostra je daná. U elity je to jiné. Chlapi trénují hlavně ve svých týmech. S někým komunikuji více, s jinými méně. Tak třeba se Šimůnkem o tom diskutujeme hodně, Zlámalík, ten se vůbec stará sám od sebe, co by měl dělat. Štybar má Vojtu Červínka. Takže jde hlavně o ty juniory a U23. Spousta lidí je z Tábora a tam je vede Standa Bambula, se kterým úzce spolupracuji. A to jsou lidi na svém místě, kteří o tom vědí hodně, těm už není třeba moc říkat. V sezoně je pak sledujeme, jak jsou na tom. Jestli to někomu jede blbě, tak mu naordinujeme týden odpočinku, nebo je pošleme k Dr. Karlovi Martínkovi na testy a pak se rozhodneme, co dál.

Takže máš přehled o všech…
Jasně, jak jsem řekl, přípravu konzultuji hlavně s jejich trenéry a komunikuji samozřejmě i se závodníky. A to nejen s juniory a U23. I o těch chlapech mám přehled. Zejména Štybar a Šimůnek, s těmi je naprosto dobrá spolupráce, jsou to ohromě příjemní a suproví lidé.

Dneska už asi neexistuje to, že by závodníci museli hlásit nebo si nechávat odsouhlasovat nějaké tréninkové plány a program závodů…?
Já se s nimi v podstatě dohodnu na závodech, které by měli jet, hlavně svěťáky, u mladých Evropa, řeknu jim, podle čeho se bude nominovat a oni, ať se připraví, jak umí. Pokud někdo přijde, já mu poradím, rozeberu to s ním, pošlu k Martínkovi na testy, jinak ne.

Konají se nějaká soustředění nebo společné testy?
Společné testy už se nedělají. Junioři a U23 chodí všichni ke Karlovi Martínkovi, takže o těch mám přehled. Ale chodí tam se svými kluby. My na to nemáme peníze. Abych zaplatil dvacet tisíc za testy, na to fakt není rozpočet. A soustředění? Před Táborem 2001 jsme měli sedm týdenních soustředění a před MS jsme byli v Táboře prakticky tři týdny v kuse. Odtamtud jsme jezdili na svěťáky. Já, pokud by se sehnaly peníze, bych byl rád, abychom se tomu před MS 2010 aspoň trochu přiblížili, aspoň junioři a U23, ale i eliťáci, pokud budou mít zájem. Aby dokonale znali trať a zažili si návyky. Je to úplně něco jiného, když se jede mistrovství světa doma. Je to vidět i na těch svěťácích, kdy se nám v Táboře tradičně daří.

To znamená, že se to odvíjí od peněz?
Odvíjí a děláme vše proto, aby aspoň na jeden rok před Táborem 2010 se ty peníze zase sehnaly.

Co metodika…?
:-) Né… No já jsem dokonce jednu napsal, tenkrát na FTVS, protože oficiální nikdy neexistovala. Ještě by se tam někde našla, já už ji doma asi nemám. Ta metodika se stejně mění, tak jak se vyvíjí cyklokros. Sezona se natahuje, jak dozadu tak dopředu. Dneska ti špičkoví závodníci musí objet celou sezonu. To není jako u nás. Berou se olympijské sporty a u těch ostatních maximálně mistrovství světa. Nějaký Světový pohár? To nikoho nezajímá. Ale ve světě, konkrétně u toho cyklokrosu, je to úplně jinak.

foto/_0000051586.jpg
Jak se bude tvořit reprezentační tým pro sezonu 2008/09? Už existuje nějaká nominace?
Oficiální nominace zatím neexistuje, protože jsme se jako komise cyklokrosu na jaře ještě nesešli. Akorát jsme zhodnotili MS přímo v Trevisu na místě. Obvykle se scházíme tak v dubnu, kdy už se trochu ví, co a jak bude. Je znám kalendář, můžou se naplánovat svěťáky a tak.

Má vůbec smysl ptát se na repre?
Určitě. Já to jednak musím udělat, protože se to musí nahlásit na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Pro tyhle lidi pak platí jiná pravidla. Navíc, já nemůžu nominovat na SP nikoho, kdo není na seznamu reprezentantů a jde taky o dopingové záležitosti. Proto musí závodníci podepsat statut reprezentanta.

Jak to tedy vypadá s pravidly nominace pro svěťáky, ME a MS? Kdo je stanovuje?
Jednak jsou zcela jasně daná nominační kriteria, která jsou na internetu a v brožuře k TOI TOI Cupu. Jsou také nominační kriteria daná UCI. Pro nás to například znamená, že eliťáků může jet na MS šest, takže první tři ze SP, pokud jsou do 50. místa v žebříčku UCI + dva z národního mistráku a další nominovaní, junioři (pravidla ČSC) – mistr republiky, dva ze svěťáku + další nominovaní, ženy - mistryně republiky + další nominované dle výkonnosti, U23 dva z MR + tři ze SP + další nominovaní. Na SP osm + mistr světa a vedoucí rankingu UCI. Takže ti nejlepší to mají daní. A já mám za těch jedenáct let čisté svědomí a nevzpomínám si, že by byla kdy nějaká připomínka, že jsme někoho nominovali neprávem. Nominaci všech kategorií konzultujeme hlavně s Milanem Chrobákem. Z 99% na to máme stejný názor.

Kdo bude tvořit realizační tým? Jak dlouho spolupracuješ s Milanem Chrobákem?
Já jsem hlavní trenér, Milan Chrobák asistent, Karel Martínek lékař, Antonín Ungerman šéfmechanik, Stanislav Bambula mechanik, Jan Cuřín masér. Tým funguje dobře, vše zůstává při starém, není třeba nic měnit. S tím Milanem se známe hodně dlouho, dobře těch jedenáct let, co jsem reprezentačním trenérem. On už dělal asistenta přede mnou za Murdycha. To je člověk, stejně jako Ungerman, na kterého se můžu na 100% spolehnout.

Elite? Tam z U23 nepřechází nikdo…
Ne. Klíčoví jsou Štybar se Šimůnkem. Já doufám, že se k nim připojí vracející se Zlámalík, snad se oklepe i Martin Bína, uvidíme, jestli se tam objeví Dlask nebo Ausbuher. Já hlavně věřím v to, že na Tábor 2010 bude kompletně nový tým. Tam se k nim připojí Lukáš Klouček a Ondra Bambula a jsem přesvědčen, že ten bude dobrý. Trať se jim budeme snažit postavit na míru, abychom těm Belgičanům nedávali zbytečně trumfy do ruky. Písek snad nebude, aspoň mně to slíbili. J

U23? Kdo z přecházejících juniorů by se mohl prosadit?
Hlavně Lukáš Klouček a Ondra Bambula, Jirka Polnický má před sebou ještě tři roky. Z juniorů určitě Petruš.

Junioři? Kdo zůstává a kdo perspektivní přejde z kadetů?
Zůstává Hník a Friml, přijdou tři solidní kadeti – především Radek Polnický, pak Michael Boroš a Matěj Lasák. Polnický bude v Táboře druhoročák, je to velký příslib.

Ženy?
Myslím, že by to Havlíková mohla do Tábora dotáhnout do absolutní špičky. Od Katky Hanušové si moc neslibuji. Ale jasně neřekla, že ne. Uvidíme, jak dopadne její nominace na OH. Taky by musela na sezonu do Evropy. Otázka je, jak to dopadne s Terezou Huříkovou, o tu já bych hodně stál. Ze silnice má dobrý základ a je to kaskadérka. Uměla by jezdit rychle z kopců. Navíc je to dobrá holka do party. Bude rozhodující domluvit se s jejím trenérem a manažerem Jiřím Lutovským a to je bikový patriot. Ale také neřekl, že ne. Kdyby byla v ČR šance na medaili, bylo by to dobře prodejné… Jitka Škarnitzlová by hrozně chtěla. Labáková? Je ještě dost mladá, jezdí všechno a uvidíme, na co se v budoucnu zaměří.

foto/_0000051588.jpg
Sleduješ i nižší kategorie? Žáky a kadety? Zaujal Tě někdo? Nebo je předčasné o tom mluvit?
Sleduji, určitě. Je to ale složitý věk a úmrtnost veliká. Starší žák Karel Pokorný je dobrý, ten by měl vydržet.

Kdy začíná speciální příprava na krosovou sezonu?
Posunuje se to čím dál víc dopředu. Začátkem července. Objemový trénink, silový trénink a v srpnu už se chodí do terénu. V září se začíná závodit.

Jak se liší příprava dnes a za dob Tvé aktivní kariéry? Asi to souvisí se změnami a profily tratí…
Má to vliv. Dříve to bylo zaměřeno více na všeobecnou přípravu, více se běhalo, dnes jsou závody taková terénní kriteria. My jsme začali přípravu v půlce srpna, jezdily se objemy, dost se běhalo, do terénu se chodilo v půli září a první závody přišly až v půli října.

Co běhání?
Běh se používá jako prostředek ke zlepšení fyzické kondice a silové vytrvalosti, prostředek, kdy se nejsnáze trénuje oběhový aparát. A taky maximální intenzity. Na ty se při běhu dostaneš snáze než na kole. Vím, že lidi jako Štybar nebo Nys tomu běhu věnují hodně pozornosti a času.

Jak se Ti líbí dnešní pojetí cyklokrosu ve srovnání s časy Tvé aktivní kariéry? Neměnil bys?
V každém případě ano. Já jezdil rád silnici a hlavně kriteria, a myslím, že dobře. Dva roky jsem byl v Dukle Praha jednička na kriteriích. Třeba jsem byl druhý na Spartakiádě spřátelených armád, kde startovaly celé nároďáky ze Závodu míru. Vždycky jsme měli rychlostní typy jezdců. Šimůnek, Fišera, Kvapil a další. Když byla rychlá trať, jezdili jsme hodně vepředu. My jsme nikdo nebyli atleti a jak se hodně běhalo, moc nám to nesedělo. Dnes se mi ty závody velice líbí a je to úplně super. Bezpochyby správný směr.

Dnes pravidelně jezdí závodit do zahraničí už i junioři a kadeti? Jak to bylo s výjezdy za Tvých časů?
Ty poslední roky už dvakrát třikrát za sezonu. V listopadu a pak vánoční turné, třeba i osm závodů v řadě. Když jsem začínal, tak maximálně vánoční turné - tři závody - a pak až MS. Bylo to taky komplikované. Švýcarsko se dnes jezdí za 5-6 hodin, Belgie 7-8. My jsme dřív jeli do Švýcarska den tam, odjeli závod a den zase zpátky. Nebyly dálnice a když nás vyrazilo šest závodníků, jeli jsme velkým autobusem, takže si to dokážeš představit.

foto/_0000051587.jpg
Co očekáváš od následující sezony z hlediska reprezentačního trenéra?
To samé, co od letošní. ME 2007 ve Švýcarsku se vydařilo a přitom nám trať moc nevyhovovala. Přivezli jsme dvě medaile a třeba v U23 byli všichni v top ten. S dvěma medailemi z MS v Trevisu jsem letos velmi spokojen. Pokud bude trať v Hoogerheide suchá a třeba umrzlá, máme zase hodně velké šance. Pokud bude bláto, bude to problém hlavně pro juniory a U23, protože ti na to nejsou moc zvyklí a nemají příležitosti v tom jezdit. Zdeněk Štybar umí zajet na všem. Měl skvělou sezonu. Kromě toho, že se stal vicemistrem světa, slavil úspěchy v SP, Superprestige a GVA. To dříve nikdo nedokázal. A Radek Šimůnek za ním moc nezaostává. Věřím, že to na MS v Nizozemí vyjde a bude to odrazový můstek pro Tábor 2010.

Rozhovor vznikl v Mladé Boleslavi 17. února 2008,
původně pro server Cyklokros.cz.
Ptal se a zapisoval Martin Bali-Jenčík.Související článek na BikeBase.cz:
Petr Klouček – Jak se peče závod horských kol Author 50 Český ráj – 24.3.2008Petr Klouček – stručný profil:

Narodil se 29.1.1957 v Pardubicích. Nyní žije v Čejeticích u Mladé Boleslavi. Je ženatý, má 2 dcery a jeho největším koníčkem jsou sport a rychlá auta. Závodní cyklistice se věnoval od 18 let. S cyklistikou začínal v Pardubicích, když ještě předtím chodil do plavecké sportovní třídy. Na vojnu nastoupil do Dukly Praha a tam jezdil především silnici a dráhu. Ale protože se chtěl věnovat hlavně cyklokrosu, odešel do Autoškody Mladá Boleslav a tam zůstal až do konce své závodní kariéry, kde pak i trénoval. Vystudoval trenérskou školu na FTVS. Trenérské práci se věnuje již přes osmnáct let, vedl také tým Author Praha. Nyní působí jako reprezentační trenér. V této pozici má za sebou jedenáct podniků mistrovství světa.

Nejlepší výsledky: sedm účastí na MS v cyklokrosu (takřka vždy top ten umístění), 3. místo na MS v Birminghamu (1983), dvakrát se stal mistrem ČR v cyklokrosu (1980 a 1982), pětkrát byl celkově první v Československém poháru. 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 3.05   images/ga_count.png 1343

Petr Klouček – Jak se cyklokrosaři připravují na sezonu 2008/09 a Tábor 2010

TitulekAutorDatum
Zdar baliBáža09.04.2008 09:17:01
images/line1.gifRe: Zdar baliMartin Bali-Jenčík09.04.2008 11:36:16
images/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: Zdar baliBáža09.04.2008 12:32:38
images/line4.gifimages/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: Re: Zdar baliMartin Bali-Jenčík10.04.2008 22:31:43© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 10
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif