rozhovory

14.05.2008 - Martin Bali-Jenčík


O českém cyklokrosaři budoucnosti se toho kromě jeho výsledků moc neví. Následující rozhovor ho proto blíže představí. Ptal jsem se na jeho hodnocení uplynulé sezony, přestup do belgické stáje Sunweb – ProJob, velké sny a další věci ze života.

Protože se to však jmény „Klouček“ v české cyklistice jenom hemží, je třeba na úvod podat krátkou vysvětlující informaci. Lukášův otec František (ročník 1960) je bývalým jezdcem Dukly Praha, který uměl skvěle skloubit dráhu a cyklokros (vlastní řadu domácích titulů v obou disciplínách a stříbro z MS 1997 v Mladé Boleslavi). Bratr František (1985) nyní hájí barvy silniční profesionální stáje PSK Whirlpool-Author (už reprezentoval v cyklokrosu i na silnici). Strýc Petr (1957) již jedenáct let působí v pozici reprezentačního trenéra cyklokrosového nároďáku (závodil za Autoškoda Mladá Boleslav, má bronz z MS 1983 v Birminghamu, dvojnásobný československý mistr a pětinásobný vítěz poháru).


A teď tedy Lukáš (1987):

V uplynulé sezoně jsi si připsal mimo jiné bronz na ME 2007 v kategorii U23, bronz na MČR 2008 v elite a šesté místo na MS v Trevisu 2008 v U23. Jak jsi s těmi výsledky spokojen? Splnila ta sezona Tvoje očekávání? Je něco, co Ti nevyšlo?

Jelikož jsem těsně před sezonou měl dost nepříjemné zdravotní problémy, protože jsem měsíc kvůli salmonelóze jenom ležel a nemohl jsem dělat vůbec nic, tak mým cílem byly v podstatě jenom tyhle tři závody. Kvůli té nemoci jsem nemohl absolvovat přípravu, jakou bych potřeboval, tak bylo jasné, že nebudu mít na to zajíždět každý víkend skvělé výsledky. A taky jsem toho mimo těchhle tří závodů až tolik nepředvedl. To, že jsem na tyhle tři vrcholy byl vždy skvěle připraven, je zásluha pana Červínka. Na druhou stranu když se ptáš, co mi nevyšlo, tak toho bylo hodně a navíc nelze říct, že i tyhle závody mi vyšly na sto procent. Na Evropě jsem si jel pro stříbro a sám jsem se o něj školácky připravil. Na republice jsem na lepší výsledek sice neměl, ale když jsem se pak na to díval s tátou doma na videu, tak jsme to ani nedokoukali, jak byl táta vytočený, co jsem tam předváděl. A měl naprostou pravdu. Myslím, že za to třetí místo můžu být rád. Výkon co se týče hlavy byl hrozný, nohy byly ten den hodně dobré a to mě zachránilo. A k Trevisu - kdo viděl v televizi, tak asi ví, že spokojený být rozhodně nemůžu. Celý závod jsem dělal, co bylo v mých silách, abych v posledním kole udělal dvě rozhodující chyby a věnoval medaile soupeřům. Celkově jsem ale se sezónou spokojený, dostal jsem se do špičkového týmu, takže na příští, poslední rok mezi U23, se mohu skvěle připravit. Teď mám nejlepší podmínky, co mít můžu a to jsem doteď neměl. Když vydrží zdraví, je už to pak jenom na mě.

Co mistrovství světa 2008 v Trevisu? Dlouho jsi jel ve dvojici s Francouzem Lopezem za nedostižným Nielsem Albertem. Nakonec na Tebe medaile nezbyla. Když se ohlédneš s odstupem zpátky, udělal bys dnes něco lépe? Měl jsi ideálně načasovanou formu?

To už jsem trochu popsal v předchozí odpovědi. První chybu jsem udělal na startu. Pak to že jsem jel celý závod odjetý a po závodě mi lidi říkali, že to byla chyba, což si nemyslím. Po bitvě je každý generál a tak jak nás skupina zezadu sjela, nás sjet nikdy nemusela. Závod jsem si prohrál v posledním kole. Formu jsem měl načasovanou skvěle, měl jsem možnost připravovat se na mistrovství světa společně se Zdeňkem Štybarem, samozřejmě pod dohledem pana Červínka. Týden jsme měli takové soustředění v Belgii, kde Štyby bydlí. Je to pro mě vždycky zážitek trénovat s ním. I on mi dost pomohl, díky.

Ještě než se dostaneme k novému angažmá, zeptám se na předchozí tým Selle Itallia Guerciotti. Tam jsi přestoupil z CT Budvar Tábor po sezoně 2006/07 a jezdil celý uplynulý rok. Proč jsi opustil Tábor? Vyplnila se tam Tvoje očekávání?

Přestoupil jsem, protože za mnou přišel pan Guerciotti s dobrou nabídkou. Budvar je tady v Česku v podstatě jediný cyklokrosový tým a já jsem si zde nemohl na nic stěžovat, ale pro můj osobní růst bylo lepší zvolit cestu do zahraničí. Přece jenom venku všechno funguje trošku jinak. Je to tím, že tam je cyklistika téměř národním sportem. Ať už je to Itálie nebo Belgie. Očekávání byla přesně taková, jaká byla realita. To co mi Guerciotti řekl, to bylo. I on mi před sezónou naznačil, že jsou pro U23 jako jsem já nebo Slovák Gavenda takovou přestupní stanicí. Dá nám všechno potřebné pro to, abychom mohli dosáhnout dobrých výsledků a ukázat se, ale stejně počítá s tím, že v kategorii Elite už u něj jezdit nebudeme. On se spíš zaměřuje právě na kategorii do 23 let.

Vysloužil sis smlouvu ve špičkové stáji Sunweb - ProJob, jíž řídí Jurgen Mettepenningen. Jak k přestupu došlo? Na jak dlouho máš smlouvu?

K přestupu došlo jednoduše. Zavolali mi, pak jsme se sešli na závodech a dohodli se. Všechno se to odehrálo během zhruba tří týdnů. Smlouvu mám do konce U23. Doufám, že se ale bude prodlužovat. :-)

Jaké máš od vedení týmu cíle? Proč si vybrali zrovna Tebe? :-)

Cíle jsou jasné: Superprestige, GVA, svěťáky, Evropa, svět a domácí mistrák. Cíle cyklokrosových týmů jsou asi všude stejné, akorát v Belgii se dost hledí navíc na GVA a Superprestige. Proč si vybrali mě, to nevím, ale zaplaťpánbůh. :-)

Mezi Tvoje spolujezdce patří i takové osobnosti jako Klaas Vantornout, který přestoupil z Fidea Cycling Team, nebo Sven Vanthourenhout. Jak Tě mezi sebou přijali? Jak se mezi takovými hvězdami cítíš?

Všichni závoďáci tady v týmu jsou super a všichni se chovají ke všem úplně stejně. Rozhodně to nejsou lidi, který by se s tebou nebavili, protože jsou někdo a ty nejsi v podstatě nic. Na to si tady nehrajou, vůbec bys nepoznal, že to jsou takové hvězdy. Mně se tady všichni kluci snaží co nejvíc pomáhat, abych si tady co nejrychleji zvyknul. Všichni mluví anglicky a snaží se mi pomáhat i s vlámštinou, se kterou teda hodně bojuju. V týmu se cítím skvěle, je tady opravdu hodně přátelská atmosféra. I mezi závoďáky a šéfy.

Jaký je teď Tvůj závodní a tréninkový program?

Můj aktuální závodní program najdeš na www.lukaskloucek.com. Občas se mění, navíc momentálně nevím úplně o všech závodech. A co se týče zimy, to taky ještě přesně nevím. Během příštích dvou týdnů bych se měl sejít s panem Červínkem a měli bychom dát dohromady plán letní přípravy, který letos bude obzvlášť tvrdý.

V Belgii nastálo bydlíš? Kde? Máš třeba možnost se tam potkat se Zdeňkem Štybarem nebo Radkem Šimůnkem?

Bydlím v Heffenu, asi tři kilometry od velkého města Mechelen. Štyby bydlí osmdesát kilometrů ode mě. Zatím jsme se nepotkali, ale doufám se brzo nějakým způsobem sejdeme, na kole nebo normálně. Nejdřív jsem byl na soustředění já, teď on, tak na to nebyl čas. Šimon tady je jenom v zimě a to je tak asi padesát kilometrů ode mě. Každopádně máme s Fideou i Palmansem hodně podobný letní závodní program, takže se budeme alespoň jednou týdně vídat, a to je fajn.

Dostal jsi také nějaký velký obytňák? :-)

:-) Obytňák má v Sunwebu každý eliťák, U23 ne. Jsme na to ještě mladý :-).Ale šéfové jezdí na závody dvěma dalšími obytňáky, které jsou nám třiadvacítkářům plně k dispozici pro převlékání, sprchovaní a podobně.

Jak tam trávíš volný čas? S kým z týmu se nejvíce stýkáš?

Volného času tu kupodivu moc nemám. Myslel jsem si, že ho budu mít víc, ale když najednou bydlíš sám, tak máš takových starostí… Naštěstí mi neskutečně pomáhají lidé, kterým patří dům, ve kterém bydlím. Jsou skvělí. A tým i kluci mi taky pomůžou se vším i mimo cyklistiku, vždy když potřebuju. To se nedá říct, s kým se stýkám nejvíc, opravdu se všema se vídám zhruba stejně.

Jaké máš koníčky a máš teď na to vůbec čas?

Teď mám nový koníček – sledování českých televizí po internetu. :-) Koukám jenom na to, co mě baví, takže mám televize víc než doma. :-) Neunikne mi například žádný díl talkshow Uvolněte se, prosím. :-) Můžu si totiž kterýkoli díl pustit kdykoli, takže ho nemůžu propásnout. Taky o volných chvílích spravuju mé webové stránky a nebo myju auto. :-)

Co technika? Jaká kola jezdíte? A další vybavení, jako oblečení, brýle, tretry a podobně?

Jezdíme kola Ridley s osazením Campagnolo. To samé platí i v krosech. Závodíme na zapletených celokarbonových kolech Cole. Osazení jako sedlovka, rodla nebo představec je značky Oval, což je partnerská firma Ridley. Oblečení je od značky Vermarc, které jsem si opravdu zamiloval. Civilní oblečení máme od Harwest sportswear. Helmy Lazer, brýle Rudy Project, tretry DMT. Teď tým jedná o tretrách a pedálech Shimano, takže se zatím na nové tretry čeká. Když to dopadne, budeme mít Shimana, a když ne, opět dostaneme DMT. Hlavní výhoda v Sunwebu je, že všeho mám opravdu dostatek a cokoli je potřeba vyměnit, nebo se zničí, nebo se něco stane, dostaneš to nové. Ať se jedná o oblečení nebo o kolo.

Kdy a kde Tě můžou v letní sezoně vidět fanoušci závodit v Čechách?

To ti teď opravdu neřeknu. Určitě bych měl jet mistrovství České republiky, ale jinak nevím. Spíš se v Česku ale o moc víc neukážu. Ale jakmile budu doma a budou nějaké závody, tak je moc rád pojedu. Myslím tím silniční závody, horská kola nejezdím.

Jak to bude s cyklokrosovými závody v Čechách? Budeš vůbec jezdit TOI TOI Cup?

To ti taky teďka nepovím, ale asi budu mít stejný závodní model, jako měl loni například Zdeněk Štybar. To znamená, že absolvuji třeba dva první TOI TOI Cupy a pak až mistrák. Je to dané tím, že ze začátku v Belgii nejsou mezinárodní závody, pak se to rozběhne a už se nedá cestovat domů na TOI TOI Cupy, když člověk objíždí GVA a Superprestige.

Stejně jako Zdeněk Štybar úzce spolupracuješ s trenérem Vojtou Červínkem. Jak Ti ta spolupráce vyhovuje a jak se dá vlastně skloubit spolupráce s osobním trenérem a týmovým managementem v oblasti přípravy?

Já jsem strašně rád, že mi pan Červínek pomáhá. V podstatě do Sunwebu jsem se dostal díky mým rodičům a právě díky panu Červínkovi. Rodiče pro mě dělají úplně všechno a pan Červínek mě trénuje a také mi pomáhá se vším, co nezvládám, i mimo trénink. Hlavně to není trenér, který ti napíše plán na měsíc a hotovo. Řešíme veškeré detaily každý den. Když jsem jednal o smlouvě, tak to byla jedna z prvních otázek – jestli budu moct trénovat podle svého trenéra. A je to bez problému. Tady v týmu to tak má v podstatě každý. A když chceš v něčem poradit nebo říct, co máš v plánu, tak to rozebíráš s Mariem DeClerqem, který v týmu působí. Nejenom že Mario samozřejmě velice dobře ví, co je dobré a co ne, ale byl to opravdu skvělý závodník a hodně nás tady toho učí. Pro mě je to obrovská čest. Pamatuju si, když jsem začínal jezdit na kole, že on vyhrával jedno mistrovství světa za druhým. :-) Táta mi vždycky říkával: koukej se na něj, tak se jezdí cyklokros.

Ještě se zeptám na bráchu Františka. Jezdí silnici za „druhodivizní“ PSK Whirlpool-Author, který přestoupil mezi profesionální týmy. Jste spolu ve stálém kontaktu? Jak své dosavadní letošní účinkování v této elitní společnosti hodnotí? Myslíš, že se ještě vrátí k cyklokrosu, kde také patřil do repre družstva, nebo ho srdce táhne spíš k silnici?

Tak to je přece jasné, že jsme neustále v kontaktu! Slyším se s ním v podstatě denně, stejně tak i s celou rodinou. I s kamarády v Česku jsem v kontaktu. Když jsem bydlel doma, tak jsme spolu trénovali, stále něco probírali a probíráme pořád. Taky plánuje, že sem za mnou na pár dní přijede, pokecáme a potrénujeme spolu. Probíráme přes skype všechno, normální věci, závody i tréninky. Jak hodnotí svoje letošní účinkování, by ses měl zeptat spíš jeho, každopádně jeho trénink je postavený tak, aby jeho nejlepší výsledky teprve přišly. Přece jenom silniční sezóna je nesmírně dlouhá, takže se musíš zaměřit na tu část, která je pro tebe nejdůležitější. Moc se těším na mistrák, to bude asi jediný závod, kde se potkáme. Myslím, že Fery tam bude mít velké šance. A jestli plánuje návrat do cyklokrosu, to netuším, všechno záleží na okolnostech a náhodách, ale já osobně bych tuhle možnost nevylučoval...

Na českém mistráku v Mnichově Hradišti se hostesky pomalu praly, aby mohly být právě ony u vyhlašování třetího místa. Po závodě se sháněly po Tvém mailu a telefonu. Jak to máš v tomhle ohledu? Mají Tvoje ctitelky v tuto chvíli nějakou šanci? :-) Nebo zalovíš v belgických vodách? :-)

:-)) Je pravda, že se mi po mistráku jedna z hostesek mailem ozvala, ale to je vše. A že by se tam o mě praly, to si nemyslím. :-) Jinak přece nemůžu říct, jestli najdu holku tady v Belgii nebo doma, to nikdy člověk neví. Každopádně Češky jsou stejně nejlepší. :-) Ale teď jsem sám a docela mi to i vyhovuje, navíc já asi nejsem zrovna kluk, se kterým je lehké vydržet.

Nosíš teď nový účes. Respektive vyholenou hlavu. To teď v Belgii letí?:-)

:-) Ne, to tady neletí, to mě kluci čapli na prvním soustředění, vzali žiletku a hotovo. :-) To se tady v Belgii prý dělá, když je někdo nový v týmu. Nechám si to narůst, abych si to mohl zase gelovat. :-)

Máš vlastní web? A Tvůj tým? Jaké jsou další Tvoje oblíbené internetové stránky?

Jo, mám ho chviličku – www.lukaskloucek.com, začal jsem ho dělat před měsícem a dělám si ho úplně sám. Docela mě to i baví, ale zabere to dost času. Tým má hodně dobré stránky - www.sunweb-projob.be. Když jsme na závodech, tak ještě nejsem ani doma a na našem webu už jsou výsledky, reportáž i fotky. Nevýhoda je, že je to jenom ve vlámštině, takže si tam moc nepočtu, musí mi to někdo přeložit do angličtiny. :-( Jinak koukám na všechny cyklistické stránky co znám, včetně www.cyklokros.cz, ale hodně i na zahraniční. A na bráchovy - www.frantisekkloucek.com, abych věděl, na jakých je zrovna závodech. A pak na internetu čtu noviny, koukám na televizi a tak.

A otázka nakonec. Je Ti teprve dvacet a máš všechno před sebou. Přicházejí první velké úspěchy, dostal jsi se do špičkového týmu a Mekky cyklokrosu – Belgie. Odborná veřejnost Tě bez výjimky považuje za naději a budoucnost českého cyklokrosu. Je to to, po čem jsi toužil? Splnil se Ti velký sen? Máš ještě nějaká přání? :-)

Děkuju, to co jsi řekl, je moc pěkné, ale já s tím až tak moc nemůžu souhlasit. Dvacet mi sice je, a taky doufám, že mám všechno před sebou a do špičkového týmu jsem se dostal. Tím ale všechno teprve začalo, teď musím ukázat, co ve mě je, teď se rozhodne, jestli mám na to být dobrý cyklokrosař nebo ne. Dělám pro to maximum a doufám, že se tady zabydlím dobře a přijdou i nějaké úspěchy v zimě. Kdybych někdy v budoucnu vyhrál mistrovství světa v cyklokrosu, potom bych mohl říct, že se mi splnil můj cyklistický sen. Teď je to ale stále daleký sen a je jenom na mě, jestli se k němu alespoň přiblížím.

Díky za rozhovor; ať se daří ve sportovním, ale i soukromém životě, a hlavně pevné zdraví!

Já děkuju, jsem rád, že jsem s tebou mohl rozhovor udělat. Děkuju, a taky ať se daří!Ptal se Martin Bali-Jenčík
Původní rozhovor pro server Cyklokros.cz vznikl 12.5.08 na lince Mladá Boleslav – Heffen.

Fotky: archiv Lukáše Kloučka a týmu Sunweb - ProJob


foto/thumb/0000056314.jpg
foto/thumb/0000056315.jpg
foto/thumb/0000056316.jpg
 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 3.38   images/ga_count.png 1330

LUKÁŠ KLOUČEK – Mým snem je titul mistra světa

TitulekAutorDatum
Dobrá práceTomáš Tesař15.05.2008 13:24:58
SUPERDaniel J.14.05.2008 21:47:46© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 20
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif