rozhovory

28.10.2008 - Patrik Pátek

foto/_0000074898.jpg
Litoměřice/Hradec Králové – Startoval na nejvěhlasnějších cyklistických závodech této planety včetně legendární Tour de France. Přestože už na začátku sezony hlásil, že tento rok bude jeho posledním, v závodění nijak výrazně nepolevil. Vyhrál etapový závod Lidice a i přes zdravotní potíže, které ho během sezony po pádu v Polsku potkaly, se s kolem může loučit se vztyčenou hlavou. Jak ale litoměřický rodák a jezdec královehradecké profesionální kontinentální stáje PSK Whirlpool-Author René Andrle v následujícím rozhovoru prozradil, cyklistický svět rozhodně neopouští.
René, jaká byla vaše poslední sezona?
Mohu říci, že jsem s ní spokojený. Začátek z mé strany sice nebyl ideální, ale potom se mi docela dobře rozjela a nějaké výsledky, co jsem si představoval, se mi povedly. Jen je škoda, že krátce po mistrovství republiky, jsem si na etapovém závodě v Polsku poranil vazy v rameni a od té doby to prakticky až dokonce nebylo vůbec ideální. Víceméně jsem tedy celou kariéru ukončil zraněný.
Kterými závody jste si letos udělal radost?
Já strašně rád závodím v Čechách. Vždycky jsem to tu měl rád. Povedly se mi Lidice, které jsem vyhrál. Špatný nebyl ani bronz z časovky na mistrovství republiky, vyhráli jsme časovku družstev a Bejkovi (Petr Benčík) jsem pomohl vyhrát mistrák na silnici.
Do sezony jste vstoupil s tím, že bude poslední, nezměnil se váš přístup ke kolu?
foto/_0000074899.jpg

Přiznávám, že poslední roky, co jsem měl rodinu, kolikrát tréninky v zimě nebyly úplně ideální. S lepšícím se počasím jsem se ale zlepšoval i já a vlastně to pro mě bylo postupně jednodušší. Během zimy, kdy jsou krátké dny, je to s dětmi hodně těžké. Není takový prostor, ať už kvůli počasí nebo světlu. Léto pak bylo lepší. Určitě jsem tu svoji poslední sezonu nevypouštěl. Snažil jsem se nějaký výsledek udělat, abych nekončil v nějakém propadlišti, v nějaké díře. Jestli se to povedlo, to nakonec musí posoudit jiní.
S cyklistikou se tedy loučíte definitivně?
Kdepak, neloučím. Jsme domluveni, že bych pokračoval v týmu PSK Whirlpool-Author. S klukama bych měl jezdit na závody jako sportovní ředitel. S tím je spojeno plno povinností. I pro mě by to bylo dobré a jsem rád, že mám takovou příležitost, přestože to pro mě bude trochu taková neznámá. Uvidíme, jak mě najednou bude bavit jezdit po závodech jako bafík a jestli v tom vůbec budu dobrý.
Máte plno zkušeností ze světa, chtěl byste některé přímo uplatnit tady?
Jsem v kontaktu s jedním španělským manažerem a jeho organizací. Právě ve Španělsku již domlouvám závodníky, případné posily nebo i závodní program. To je první věc, kterou začínám dělat.
Jak byste zrekapituloval svůj závodní život?
Uteklo to strašně rychle. Než abych upozorňoval na výsledky, tak musím říci, že jsem měl vždy štěstí na dobré lidi. Ať už to bylo, když jsem začínal v Terezíně, odkud jsem se pak dostal do tréninkového střediska mládeže v Ústí nad Labem, nebo pak do vrcholového střediska v Lanškrouně, pak do Plzně a do Hradce. Nakonec jsem šel k Jirkovi Ženíškovi do Wüstenrotu, a následně úplně ven. Znovu do Čech jsem se vrátil opět díky nějakým známostem a kontaktům z minula. Celý život jsem měl štěstí a za to jsem rád.
foto/_0000074900.jpg
foto/_0000074901.jpg
Jak vzpomínáte na roky ve světě, když jste jezdil v nejvyšší závodní sérii?
Bylo to náhle něco jiného a chvíli mi trvalo, než jsem se tam rozkoukal. Trochu lituji, že jsem tam nešel trochu mladší, ale i tak to byla nádherná léta, opravdu něco jiného. Jezdil jsem ty největší závody a vlastně se mi podařilo jet všechny top závody ať už Tour de France, Giro d´Italia, španělskou Vueltu nebo olympiádu, mistrovství světa. Dá se vlastně říci, že jsem si vyzkoušel všechno.
Byl závod či člověk, který vám díky cyklistice utkvěl v hlavě?
Těch lidí je plno a nedá se nikdo vyzdvihnout. Něco jiného ale je, když je člověk placený jako profesionál a dělá také s profesionály a něco jiného je, když se začíná. Mně se strašně líbily začátky v Terezíně, kde to vlastně ti lidé dělali ve svém volném čase. Ti mi hodně pomohli a dá se říci, že oni mají největší zásluhu, že jsem u kola vydržel. Kdyby ti lidé nebyli perfektní a neměli přístup, jaký měli, tak mi kolo určitě otrávili a já bych skončil a nikam to nedotáhl.
Jaká pak byla Tour pro kluka, který vyrůstal s cyklistikou v Terezíně?
Je to takový vrchol. Lidé, kteří se v cyklistice nepohybují, tak vždy první, co je zajímá a o čem se mluví, tak jestli jsem jel Tour de France. Jsem rád, že jsem se na ten závod podíval a mohl na něm startovat. Je to zážitek, opravdu něco jiného, je to mediálně hodně vyzdvižené. I závodníci Tour dávají velký důraz, protože co se povede tam, je ve světě cyklistiky hodně vnímané. Mnoha lidem to pomůže upevnit pozici nebo ji vylepšit.
foto/_0000074902.jpg
foto/_0000074903.jpg
foto/_0000074904.jpg
foto/_0000074905.jpg


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.67   images/ga_count.png 2569

René Andrle: Kariéra utekla strašně rychle

TitulekAutorDatum
fotkyMellow27.02.2009 12:19:06
Pěknej rozhovorStibi ;-)29.10.2008 08:58:44
1+Aleš Gregor28.10.2008 17:54:24© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 26
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif