reportáže, o závodech

04.03.2006 - Martin Bali-Jenčík

2006 UCI ProTour začíná tento týden stylově etapovými závody Paris-Nice a Tirreno Adriatico ve Francii a Itálii. Celosezónní soutěž svádí dohromady nejlepší cyklisty v nejlepších závodech.

 

Paris-Nice startuje v neděli 5. března prologem dlouhým 4.8 km a končí o týden později v neděli 12. března na proslulé Promenade des Anglais na nábřeží v Nice.

 

Tirreno-Adriatico začíná ve středu 8. března v Tivoli poblíž Říma a končí v úterý 14. března v jaderském prázdninovém městečku San Benedetto del Tronto.

 

Oba závody jsou považovány jako velmi důležitá příprava pro závodníky toužící vítězit v jarních UCI ProTour klasikách jako Milan San Remo (18.března) a dávají UCI ProTour týmům šanci vybojovat body v individuálním, týmovém a národním žebříčku. Po úspěšné zahajovací sezoně 2005 UCI ProTour se bude nyní soutěžit o všechny tři tituly a to díky prestiži, které se každý vítěz těší.

 


Paris-Nice

 

Paris-Nice se bude těšit na souboj mezi americkými závodníky, kteří ukázali výbornou formu na nedávno skončené Tour of California.

 

Američan Bobby Julich z týmu CSC vyhrál Paris-Nice v roce 2005 a bude obhajovat svůj titul i se silnou podporou svého stájového kolegy Dava Zabriskieho.

 

Tým CSC byl celkovým vítězem UCI ProTour týmové soutěže v roce 2005 a je odhodlán vyhrát svůj první závod roku 2006 v prvním závodě UCI ProTour této sezony. Nicméně pokud bude chtít Julich obléknout žlutý dres i tentokrát, bude muset porazit svého krajana a vítěze Tour of California Floyda Landise z týmu Phonak.

 

Současný světový šampion Tom Boonen (Quick Step) bude na Paris-Nice opět velkým spurtérem a vyzve všechny soupeře k souboji o zisk prvních jarních bodů do žebříčku UCI ProTour v celé řadě dojezdů etap.

 


Petacchi zvolil Tirreno-Adriatico

 

Boonenův velký sprinterský rival Alessandro Petacchi (Milram) si vybral Tirreno-Adriatico a pojede poprvé se svým týmovým kolegou a zároveň soupeřem ve spurtech Erikem Zabelem. Petacchi na loňském Tirreno-Adriatico vyhrál tři etapy a následně zvítězil v klasice Milan-San Remo a v tento úspěch doufá i letos.

 

Vítěz 2005 UCI ProTour Danilo Di Luca (Liquigas) je jedním z uchazečů o celkové vítězství v italském závodě. Předtím strávil celý měsíc tréninkem ve vysoké nadmořské výšce v Mexiku, ale věří si, že bude brzy opět konkurenceschopný.

 

Dalšími velkými jmény v akci budou olympijský vítěz Paolo Bettini (Quick Step) a jeho krajan a kandidát na vítězství v Tour de France Ivan Basso (CSC). Tirreno-Adriatico začíná 20 km dlouhou časovkou, která bude velmi důležitá pro celkové vítězství. Apeninské pohoří rozdělující střední Itálii bude hrát také svou roli a postará se o velké souboje.

 

Přehled všech závodů zařazených do 2006 UCI ProTour:
http://www.uci.ch/uciroot/wspage.asp?p=uci%20pt%20event&l=eng

 

Přehled všech 20 týmů zařazených do 2006 UCI ProTour:
http://www.uci.ch/uciroot/wspage.asp?p=uci%20pt%20team&TeamYear=2006&l=eng

 


Vítězové 2005 UCI ProTour:

 

Individuální klasifikace
1. Danilo di Luca (ITA) 229b. http://www.danilodiluca.com/
2. Tom Boonen (BEL) 171 b. http://www.tomboonen.be/
3. Davide Rebellin (ITA) 151 b. http://www.rebellin.it/
4. Jan Ullrich (DE) 140 b. http://www.janullrich.de/
5. Lance Armstrong (USA) 139 b. http://www.lancearmstrong.com

 

Týmová klasifikace
1. TEAM CSC 390 b.
2. PHONAK H. S. 353 b.
3. RABOBANK 349 b.

 

Klasifikace národů
1. Itálie 749 b.
2. USA 559 b.
3. Španělsko 459 b.

 


3.3.2006
S využitím materiálů z www.uci.ch a www.uciprotour.com sestavil popř. přeložil Martin Bali-Jenčík

 


foto/thumb/0000005912.jpg
Logo UCI ProTour
 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.94   images/ga_count.png 1114

2006 UCI ProTour začíná závody Paris-Nice a Tirreno Adriatico

TitulekAutorDatum© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 40
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif