ostatní

01.02.2009 - Jan Kotal

Sparťani na běžkách

 

Mallorka je nejvíc! Tohle heslo se mezi cyklisty ujalo už dávno. Sparťani si jeho pravdivost tradičně ověřují v únoru a březnu. Do odletu na Mallorku zbývá však ještě téměř měsíc. Už aby to bylo! Tým AC Sparty zatím vyrazil na Šumavu nabrat fyzickou kondici na běžkách. Určitě se bude hodit!

 

Staří mazáci Sparty přijali ve svém středu novou posilu Láďu Fabišovského, který se nedávno blýskl třetím místem v lyžařském závodě Štít Krušných hor na 15 km volnou technikou. „To se ti to jezdí na lyžích, když bydlíš na horách,“ vyslechl si „Fába“ komentáře od „městských krys“ Ríši Faltuse a Tomáše Hrubého, který si však s běžkami taky náramně tyká. „Falťák“ ovšem nikoli. „Svoje běžecké umění raději nehodnotím. Každopádně jsem v tomhle ohledu ve Spartě největší kopyto,“ přiznává bez uzardění nejzkušenější jezdec týmu, který do Sparty přichází po úspěšném angažmá ve Sparkasse Dortmund. Proslulý rychlík Jirka Nesveda však se svým „šéfem“ nesouhlasí. „Největší kopyto? Tohle privilegium bych si s dovolením přisvojil já. A nemluvím do větru. Svědkem je mi pan Bartoníček,“ zmiňuje legendu plzeňské cyklisty. „Při stoupání na Černou horu jsem se snažil udržet v háku za Pávisem (pozn. Pávek). Z jeho tempa jsem byl tak mrtvý, že jsem stačil sledovat jen stopu před sebou a patky jeho lyží. A samozřejmě jsem si nevšiml Bartoníčka, který se řítil ze sjezdu dolů proti nám. Při skatingu jsem mu strčil špičku svojí lyže mezi ty jeho. Trochu jsme se vyváleli ve sněhu! Naštěstí se to obešlo bez zranění. Když Bartoníček se smíchem, vstával, připomněl mi naše hokejové zápasy v Plzni. Že prý mi to vrátí!“ Vzpomíná na nedávné chvíle na Šumavě Jirka Nesveda.

 

Samostatnost je základ úspěchu

 

I z těchto zážitků je jasné, že soustředění Sparťanů na chatě Barborka u Vimperka se vydařilo. „Klasický teambuilding,“ říká manažer týmu Jirka Sivák. „Z důvodu nemoci Zdenka Rubáše a mého pracovního zaneprázdnění zahájili kluci soustředění sami. O všechno se museli postarat a zvládli to náramně, vařením počínaje a tréninkem konče. Na vysvětlenou – chata Barborka funguje tak, že si vyzvedneš u majitele pana Mohyly klíče a o všechno se musíš postarat sám – topení, úklid, vaření. Po mém příjezdu vše pokračovalo bez mých korekcí, kluci všechno zvládali na jedničku. Měli jsme štěstí na počasí, napadl nový sníh a denní teploty lehce pod nulou vytvořily optimální podmínky pro trénink na lyžích. Dostali jsme na testování nové lyžařské soupravy od Progress-sportwear a kluci byli náramně spokojeni – membrána v přední části chrání před ledovým vzduchem a přitom výborně větrá,“ říká manažer.

 

Dobré týmy mívají ve svém středu závodníky, kteří se starají o tréninkovou morálku i když je vedení na hony vzdálené. Cyklistická Sparta mezi takové mančafty rozhodně patří. „Pravomoci ohledně vedení závodnické skupiny byly předány Tomáši Hrubému a Ondrovi Pávkovi. O Hrubiánových manažerských zkušenostech netřeba pochybovat a k tomu Pávis se svým poctivým přístupem k tréninku, to je skvělá kombinace proto aby vše klaplo jak má a plán se splnil na sto deset procent,“ pochvaluje si Jirka Sivák. Tréninkové dávky se podařilo překročit také díky příznivému počasí a čerstvému sněhu. „Do detailu rozebírat objemové porce denních dávek tréninku ani nemá cenu. Všichni víme, co nás v létě na kole čeká. A navíc se každý chce ukázat. Takže jen pro zajímavost: Středa, čtyři hodiny na běžkách a 55 kilometrů. Čtvrtek, za slunečného počasí 62 kilometrů za pět hodin ve stopě včetně nádherného výstupu na Poledník. Pátek dvě a půl hodiny v posilovně. Tak tam trénink trochu skřípal. Po dvou hodinách polovina cvičících vypadala jak schvácené mrtvoly a Hrubián ne a ne povolit. Když cvičit, tak pořádně a na všech strojích se všemi kombinacemi. Odpoledne hokej na rybníku. Sobota a neděle patřila opět běžkám o stejných dávkách jako ve středu a ve čtvrtek. Zvláště z nedělního tréninku měli všichni velmi pozitivní pocit. Nečekalo se, nestavělo se, trénink ubíhal a v součtu pět hodin a téměř 70 kilometrů! Prostě nádhera,“ pochvaluje si Jirka Sivák. „Samozřejmě nejde nevyzdvihnout ještě několik skutečností. Partu od prvních chvil tmelila nová posila v podobě Richarda Faltuse, který se do sestavy Sparty vrátil po angažmá v zahraničí a se zkušenostmi, kterých má jistě na rozdávání. Před kulinářskými schopnostmi Hrubiána jen smeknout. Vzpomeňme na kuřecí s brokolicovou omáčkou nebo zeleninovou čínu! Soustředění se nezúčastnil kvůli chřipce Tomáš Okrouhlický a Nebojsa Ivanovič. Srbský olympionik objíždí se svou reprezentací závody v Egyptě. Ke Spartě se připojí na Mallorce,“ připomíná manažer posilu, od které si Sparta hodně slibuje.

 

Manfred Strnad


foto/thumb/0000078831.jpg
foto/thumb/0000078832.jpg
 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.91   images/ga_count.png 591

Sparťani na běžkách

TitulekAutorDatum© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 3
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif