reportáže

07.03.2006 - Martin Bali-Jenčík

Ptačí chřipka se šíří po celé Evropě, jih Německa leží pod v březnu nevídanou vrstvou sněhu, Německo zažívá nejchladnější zimu za poslední roky, německý národní fotbalový tým zápasí s formou jen několik měsíců před mistrovstvím světa, které se tam koná – ale jak důležité tyto události vlastně jsou? Pro německé příznivce cyklistiky existuje pouze jedno diskusní téma: Jan Ullrich. Kde je? Jak trénuje? Kolik váží? Je zdravý? A kde konečně zahájí sezonu?

 

„Všichni největší favorité závodí, tedy kromě Ullricha“, vytrubuje jeden z titulků. Jan pouze trénuje a v průběhu tohoto měsíce se teprve rozhodne, který bude jeho první závod - podle jedné zprávy z DPA, která také cituje týmového manažera Olafa Ludwiga: „Žádný problém!“. Ullrich je pouze jeho hvězda a hlavní kandidát na vítězství v Tour de France, proč by tedy měl mít obavy?

 

Ale už je opravdu známo, kde bude poprvé letos startovat! Stejný článek DPA říká, že to bude Circuit de la Sarthe, začínající 4. dubna. Ne, ne, ne, Italové to vědí lépe! Žádný francouzský závod, nýbrž italský! Určitě bude startovat na Settimana Internazionale di Coppi e Bartali!

 

A potom tu byly také zvěsti, že bude letos debutovat na dvoudenním závodě na Adrii – ale bohužel nikdo nebyl schopný takový závod vůbec vypátrat. Mimochodem, Italové také vědí, že Ullrich pojede Giro. Faktem je, že to bylo již oficiálně oznámeno a potvrzeno – minimálně podle jedné španělské zprávy jednoho nejmenovaného činovníka Gira. Ale fanouškové citují Olafa Ludwiga a říkají: „Žádný problém!“ Samozřejmě, Jan pojede Giro!

 

Přirozeně tomu tak bude – zeptejte se fanoušků! Neexistuje dostatek informací o Ullrichově současné formě, takže musí spekulovat. A ti ale spekulují, panečku! Nejsou žádné zprávy, protože je nemocný, může to být pouze ptačí chřipka, je doma a trénuje, trénuje v Toskánsku s Andreasem Klödenem nebo to bylo s Mattiassem Kesslerem? Není ve formě, nebo je v tak dobré formě jako nikdy a přede všemi se skrývá. Denně přicházejí nářky od fanoušků: je v Toskánsku? S kým trénuje? Kdo ho tam viděl?

 

Nevadí, fandové ví, čeho je schopen. Takže začneme sezonu vítězstvím na Sarthe a všem ukážeme, kdo je tady pánem. Chvíli pauza a pak vyhrajeme Giro (protože co by to bylo za závodění, bez toho a by se vítězilo?). Samozřejmě, vyhraje mistrovství Německa a potom pojede v dresu v národních barvách získat druhý a dlouho očekávaný titul na Tour de France (kdo o tom může pochybovat?). Etapák Okolo Německa následuje – tady se nenechá podruhé za sebou porazit od nějakého Američana! No a poté přijde mistrovství světa, kde na něj čeká silniční titul.

 

Potom už bude pravděpodobně totálně vyčerpán a vítězoslavně se rozloučí se sportem, opuštějíc T-Mobile v dobrých rukou muže vybraného zaujmout jeho místo: to bude buď Andreas Klöden, Michael Rogers nebo Linus Gerdemann, záleží na tom, které noviny budete právě číst.
Zbývá tedy už jen jedna otázka, která nebyla zodpovězena: Ví vůbec T-Mobile a Ullrich o těchto „novinkách“?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Už delší dobu jsem chtěl napsat článek o Janu Ullrichovi. V dnešním prvním vydání www.cyclingnews.com jsem však našel výše uvedenou odlehčenou spekulaci Susan Westemeyer a rázem jsem věděl, že lepší úvod bych nevymyslel. Tak jsem ho vzal, jak byl a pouze to volně přeložil.

 


Janu Ullrichovi fandím už od té doby, co v roce 1996 kryl záda svému týmovému kolegovi Bjarne Riisovi při jeho vítězství na Tour de France (tehdy Team Telecom, Jan skončil 2.). V následujícím roce pak Tour vyhrál. To mu bylo 23 let a 7 měsíců! Německo šílelo a i díky tomu se definitivně zařadilo mezi cyklistické velmoci. Mimochodem, vzpomínáte na loňskou zastávku Tour v Německu? Na ty statisíce lidí lemující silnice?
Následovala celá řada úspěchů – Vuelta, tituly na MS a OH, Okolo Švýcarska, ale na Tour sbíral už „jen“ druhá, třetí a čtvrtá místa. Nejdříve se mu do cesty postavil Marco Pantani (1998) a poté Lance Armstrong (2000, 2001, 2003, 2004, 2005, + Andreas Klöden a Ivan Basso v roce 2004 resp. Ivan Basso v roce 2005). Letos tedy Jana čeká asi poslední příležitost, aby si své vítězství zopakoval. Sice si už nepotřebuje nic dokazovat, dobyl vítězství na všech důležitých závodech, ale jsem přesvědčen, že po tom touží jako nikdy. Nepochybuji, že pro to koná vše, co je v jeho silách.
Jednoduché to mít nebude. Pokud nevyhraje Tour, a to minimálně o 5 minut, před fanoušky a zejména německými médii bude muset utéct hodně dlouhým tunelem na hodně dlouhou dobu.
Já mu ovšem držím palce a i kdyby se to nepovedlo, vím, že udělal maximum.

 

Janovy úspěchy:
http://www.janullrich.de/index.php?id=6

 

Janův životopis:
http://www.janullrich.de/index.php?id=2

 

Více na www.janullrich.de a www.t-mobile-team.com.

 

PS: Abych byl spravedlivý – uvedl jsem to u Hrušky, musím i tady. I tento Jan má na kontě dopingový „vroubek“. V létě 2002 vzal na diskotéce 2 ampulky amfetaminu a namátková kontrola na to přišla. Vše přiznal, o druhou zkoušku ani nepožádal. Tuto sezonu Jan kvůli problémům s kolenem stejně prostál. V následující sezoně (2003, v dresu týmu Bianchi) utrpěl s Armstrongem svou nejtěsnější porážku na Tour. Trest za doping mu vypršel 24. března téhož roku.

 

Fotky: Š T-Mobile Team 2005, 2006


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.87   images/ga_count.png 1055

Jan Ullrich: Kde? Kdy? Proč?

TitulekAutorDatumŠ Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 16
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif