ostatní

28.03.2009 - Martin Bali-Jenčík

Již po čtrnácté vyrazili Táboráci do Itálie, kde rozbili svůj jarní tréninkový kemp. Od soboty 21. března do soboty 4. dubna se jejich přechodnou základnou stalo Cesenatico, což je vesnička ležící nedaleko Rimini, kterou nejvíce zviditelnil slavný rodák Marco Pantani. Podmínky k tréninku panují ideální, i když bývaly lepší. Průměrné teploty se pohybují kolem osmnácti stupňů, avšak fouká celkem silný a vlhký vítr, takže závodníci volí raději teplejší oblečení. Druhý týden tréninkového pobytu budou zařazeny úseky v kopcích, takže jistě přijdou na řadu i krátké kalhoty a dresy…

foto/_0000080232.jpg
Cesenatico patří mezi oblíbené destinace. Společně s CT Budvar Tábor přijely trénovat kluby Velosport Valenta Pelhřimov, BSP Kola Planá nad Lužnicí a pak ještě řada dalších nadšenců – hobíků. Ve stejném hotelu pobývá tým TJ Stadion Louny pod vedením asistenta reprezentačního trenéra Milana Chrobáka, nedaleko pak Volvo Auto Hase, za který jezdí třeba Martin Zlámalík.

„Tato oblast nám vyhovuje ke splnění všech tréninkových dávek. V okolí je nespočet silnic a silniček úplně po rovině, kde každý den vymyslíš zcela jinou trasu. Zároveň není problém vyrazit opačným směrem a po pár kilometrech máš na výběr z mnoha kopců všech parametrů. Po tolika letech zdejší prostředí známe velice dobře,“ říká šéftrenér týmu Stanislav Bambula. Ten kromě svého asistenta a trenéra mládeže Jindřicha Komárka přivezl třináct vybraných svěřenců ze všech kategorií v čele se smluvními jezdci Martinem Bínou a Ondřejem Bambulou. „Všichni jsou v pořádku a tréninky probíhají podle plánu,“ dodává Bambula. Na soustředění chybí pouze nová akvizice – talentovaný Jakub Skála ze Soběslavi, který na mistrovství republiky kadetů v Plzni vybojoval stříbrnou medaili. Před odjezdem do Itálie onemocněl a bere antibiotika. Poslední změnou v kádru byl odchod Davida Mengera.

Nabízí se otázka, zda termín soustředění není moc pozdní. „Jsme přece cyklokrosový tým a tudíž jsme závodili celý podzim a zimu, z toho pět reprezentantů závodilo ještě celý leden a tři z nich absolvovali mistrovství světa na přelomu ledna a února. Proto máme vše posunuté. V únoru jsme odpočívali a potom přišla na řadu dílem zimní příprava a dílem i první kilometry doma v Táboře. Jezdci kategorie elite a U23 měli najeto od tisíce do dvou tisíc kilometrů. Tady by měly dostat do nohou další téměř dva tisíce,“ vysvětluje úspěšný trenér.

 

Denní program vypadá následovně: ráno vstává každý dle svých zvyklostí, ale v 7:30 je sraz na rozcvičku, společně se jde na nedalekou pláž na pobřeží Středozemního moře, kde se chvíli běhá a pak cvičí. Od 8:00 je snídaně formou švédských stolů. Vlastní trénink začíná v 10:00, a když je v plánu delší vyjížďka, tak i v 9:30. Na kole závodníci tráví čtyři až šest hodin, často déle. Po 16:00 následuje lehčí svačina v podobě těstovin s pomodorem a džusem. Do 19:00 je volno, pak večeře - salát formou švédského stolu, těstoviny, maso a buď moučník nebo ovoce. Poté mají všichni do 22:00 volno na regeneraci. Ve dnech bez tréninku bývá nejčastějším cílem nedaleké San Marino, kde si všichni kromě obchůdků a volna užívají nádherné výhledy na moře i směrem do kopců.

 

Po návratu do Tábora se už naplno rozeběhne sezona. Prioritou týmu jsou České poháry na silnici a na horských kolech. Ondřej Bambula patří do reprezentačního výběru Jana Slavíčka v kategorii pod dvacet tři let: „V poháru MTB cross-country nám zavedli samostatnou kategorii a to je pro mě obrovská motivace. Navíc už koncem dubna chci jet světový pohár v Offenburgu. Cílem je samozřejmě uspět na mistrovství Evropy v Nizozemí a začátkem září na mistrovství světa v australské Canbeře.“

 

Nadcházející cyklokrosová sezóna představuje pro CT Budvar Tábor obzvlášť velkou výzvu. Její vyvrcholení v podobě mistrovství světa 2010 se totiž koná na domácí půdě. K pilířům reprezentace by měli patřit Martin Bína a junior Michael Boroš, o svou šanci se jistě poperou Ondřej Bambula, pro kterého to bude první rok v kategorii muži elite, a junior-prvoročák Jakub Skála.

 

Hlavní postava týmu Martin Bína říká: „Uplynulou cyklokrosovou sezonu beru po promarněných dvou letech jako odrazový můstek pro ty další. Nicméně jsem s ní spokojen. Škoda jen, že mi nemoci zruinovaly její závěr. Nyní pomýšlím mnohem výše. Chci se natrvalo zařadit do úzké světové špičky. Přes léto se budu věnovat všeobecné přípravě spolu se závody na silnici a horských kolech."

 

Táborští mají určitě na co navazovat: v minulé sezoně si připsali dvě pódiová umístění ve světovém poháru, přičemž Bambulovi jen těsně unikla celková bronzová příčka. Martin Bína bral třetí místo právě doma v Táboře a zopakoval si tam stupně vítězů – na mistrovství světa 2001 se stal juniorským mistrem světa, v roce 2003 skončil na mistrovství Evropy stříbrný. Svůj návrat do týmu Budvaru korunoval celkovým prvenstvím v TOI TOI Cupu. Nejvyšší primát patří i týmu. K tomu velkou měrou napomohl jiný navrátilec – David Kášek, jedno z největších překvapení sezony. Do kolotoče závodů se vrátil po více než pěti letech. Také on má na mistrovství světa v Táboře 2001 dobré vzpomínky. V kategorii pod dvacet tři let vybojoval až na cílové rovince skvělou bronzovou medaili.

 


Text: Martin Bali-Jenčík a Stanislav Bambula mladší / Cyklokros.cz
Fotka: CT Budvar Tábor

 


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.76   images/ga_count.png 675

CT Budvar Tábor najíždí kilometry na jihu Evropy

TitulekAutorDatum
Cesenatico na Mapy.czMartin Bali-Jenčík29.03.2009 12:01:21
SP Tábor 2008 - 1. Albert, 2. Štybar, 3. BínaMartin Bali-Jenčík28.03.2009 19:06:36© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 0
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif