o závodech

26.09.2010 - Patrik Pátek

Praha – Útočil na vítězství v nejstarším a nejdelším českém závodě. Nakonec ho na cílové rovince závodu Praha-Karlovy Vary-Praha porazili dva Němci a Leopold König skončil „až“ třetí. Vítězem 65. ročníku byl Andreas Schillinger z týmu NetApp.

Do nejt잚ího českého závodu, který je navíc jediný zařazený do kalendáře Mezinárodní cyklistické federace (UCI), nastoupilo za přes sto šedesát jezdců. Těm navíc dlouhou jízdu ještě před Karlovými Vary ztížil d隝 a chladné počasí. V té době byla odskočená dvanáctičlenná skupina, které se podařilo odpoutat se od hlavního pole už po první desítce kilometrů. Náskok uprchlíků pak narostl až k šestnácti minutám, ale od třiaosmdesátého kilometru se začal tenčit. „Pro nás bylo důležité pohlídat závod tak, aby se neopakovala situace, která nastala loni, kdybychom vepředu nikoho neměli a bylo jen na nás únik sjíždět. Tomu jsme se letos chtěli vyvarovat, což se nám naštěstí povedlo. Nedalo se samozřejmě počítat s tím, že to vyjde, ale člověk nikdy neví,“ řekl Martin Mareš z týmu PSK Whirlpool-Author, který byl jediným předním českým zástupcem v ujeté skupině.

Odskočená skupina se s přibývajícími kilometry začala tenčit, až se nakonec hlavní pole na dvě stě dvaatřicátém kilometru sjednotilo. Ne však na dlouho. Dvě desítky kilometrů před cílem totiž zaútočil Marešův týmový parák Leopold König s německým jezdcem Andreasem Schillingerem z ekipy NetApp. Dvojka si v pražských ulicích získala půl minutový náskok, ale absolvovat musela ještě trojici okruhů v okolí cílového Strahova. „Nechci se jakkoli chvástat, ale celé jsem to odtáhl sám. Než přídavný motor, tak spíš byl pro mě zátěž, ale než se nechat dojet, tak raději potáhnu, protože ve spurtu bych neměl šanci. Snažil jsem se ho proto urvat, zkoušel jsem to v každém kopci snad desetkrát, ale nepovedlo se to. V těch těžkých momentech byl silný a držel se mě,“ popsal zklamaně závěrečnou část závodu Leopold König.

Dvojici stíhal natěšený peloton, kde si avizovaně brousil zuby na prvenství výborný český silničář a jezdec ProTour týmu HTC-Columbia František Raboň. "Chtěl jsem nastoupit v motolském kopci, ale místo toho jsem píchl přední kolo. Celý okruh jsem si pak skupinu dojížděl a síly na další nástup jsem už neměl," popsal v cíli novinářům smolný závěr Raboň.

Od pronásledovatelů se podařilo odjet jen Němci Schäferovi, který vedoucí dvojici pouhých čtyři sta metrů před cílovou páskou dostihl. Ve spurtu na cílové rovince zvítězil Andreas Schillinger před krajanem Schäferem, který Königa odsunul na bronzovou pozici. Po triumfu Baumanna a loni Honda, tak Schillinger vybojoval zlatý německý hattrick. „Posledních patnáct kilometrů jsem byl ale hodně unavený a König působil navíc hodně silně. Snažil jsem se mu proto udržet se na gumě a vydržet do sprintu, na který jsem si věřil,“ sdělil vítězný Schillinger.

König však ze třetího místa šastný ale nebyl. „V tomhle počasí se mi nejezdí dobře, takže je to pro mě vlastně hodně dobrý výsledek. Až ty emoce trochu opadnout, tak možná budu spokojený se třetím místem, ale momentálně ty emoce jsou takové, že jsem chtěl vyhrát. Je to český závod a moc jsem si přál ho vyhrát, bohužel to nedopadlo,“ dodal Leopold König.

Radost ale mohl mít Königův kolega Mareš, který sice přijel se čtvrthodinovou ztrátou na šestapadesátém místě, ale vítězství na jedné z vypsaných prémií mu přineslo tradiční oblíbenou cenu v podobě hodinek Omega. „Kluci se hned ptali, jestli se to letos podařilo, protože jsme zrovna na ně měli vždycky smůlu. Teď to vyšlo a navíc i to logo závodu je na nich moc pěkné,“ pousmál se na závěr pětašedesátého ročníku závodu Praha-Karlovy Vary-Praha Martin Mareš.

Výsledky: 1. Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp 6:52:05, 2. Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg, 3. Leopold König (Cze) PSK Whirlpool-Author - oba +0:01, 4. Jan Bárta (Cze) Team NetApp, 5. Stanislav Kozubek (Cze) oba +0:15, 6. František Klouček (Cze) +0:17, 10. Petr Benčík (Cze), 14. TomᚠBucháček (Cze) oba +0:32, 56. Martin Mareš (Cze) +15:40 všichni PSK Whirlpool-Author.

Jan Bárta (NetApp)
Leopold König (PSK Whirlpool-Author)
Petr Benčík (PSK Whirlpool-Author)
Martin Mareš(PSK Whirlpool-Author)
PSK Whirlpool-Author
Marc Reynes a František Raboň
Stanislav Kozubek (PSK Whirlpool-Author)
Andreas Killinger (NetApp)
Jan Bárta (NetApp) a Stanislav Kozubek(PSK Whirlpool-Author)

TV reportហna ČT4 Sport (60 min)Martin Bali-Jenčík26.09.2010 17:44:57

Š Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 36