reportáže

30.04.2006 - Martin Bali-Jenčík

Abych se přiznal, tak před závěrečnou časovkou jsem si už v hlavě připravoval text a napadaly mě zejména ve spojení s Valverdem slova typu zlatý hattrick apod. Nebyl to nakonec ani on, ani dosud vedoucí Contador, nýbrž Cadel Evans.
Tento Australan dominoval jízdě proti chronometru v Lausanne a opanoval i celkovou klasifikaci Tour de Romandie. Jezdec stáje Davitamon nedal v této etapě měřící 20,4km nikomu šanci - časem 26 minut a 19 sekund předstihl v celkovém pořadí o 27 s až do včerejška vedoucího Alberta Contadora a třetího Alejandra Valverdeho o 44 s.

 

Evans zvolil do dnešního závodu úspěšnou strategii. "Jel jsem uvolněně z kopce a ve stoupáních jsem zabral naplno," řekl tento 29tiletý závodník. Nicméně už před závěrečným kopcem měl Evans vítězství v kapse. Na metě 17,5km, měl Australan ztrátu 13,3 s za vedoucím Leifem Hostem. Když Valverde a Contador projížděli stejným úsekem, byli pozadu o 51,9 resp. 38,5 s. Takže, když se Evans rozhodl ještě zrychlit, nebylo co řešit.

 

Manolo Saizův Libery Seguros mohl být zklamán, ale s prázdnou domů nepojedou. Zásluhou Contadora brali 2. místo, Jorgu Jakschemu chybělo na 3. Valverdeho 10s a Kashechkin to dotáhl až na 5. příčku.

 

Contador nebyl jediným mužem, který měl plnou podporu svého týmu po celý závod. Cadel Evans mluvil o svých souputnících z Davitamon-Lotto obdobně. „Pomohl mi celý tým včetně Robbieho McEwena, který jel na doraz celou Tour,“ řekl Evans o svém kolegovi, který už do závěrečné časovky nenastoupil.

 

Ullrichovo koleno drží
Protože do časovky nastoupilo jen 127 závodníků, musel dnes Jan Ullrich, který byl do té doby sedmý od konce, nastoupit na start proti svým zvyklostem hodně brzo. V jejím cíli mu na vítěze chybělo 2:28min. Ve včerejší královské etapě „posbíral“ manko skoro 26min. Spolufavorit Tour de France, pro nějž to byl závod na rozjezd, mluvil o faktu, že vůbec dojel, jako o svém velkém úspěchu a v cíli objal sportovního ředitele T-Mobile Rudyho Pevenage. "Jsem spokojený, že tady Jan obstál. Je na cestě vzhůru a 6. května vezme útokem Giro", řekl Pevenage. Po svých problémech s kolenem se Jan podle předpokladů prezentoval ve formě mající hodně daleko od té, které bude zapotřebí k vítězství na Tour de France startující 1. července ve Štrasburku.
Ještě bych zmínil jednu pozoruhodnou větu, kterou Jan Ullrich pronesl včera: „Poslední budou brzy prvními!“ Doufám, že mu ten optimismus vydrží co nejdéle. Takový Ivan Basso, Alejandro Valverde, Alexandr Vinokurov, Floyd Landis a další si totiž určitě myslí, že první zůstanou prvními…

 

Ještě doplním informaci o tom, jak dopadla včerejší 4. etapa
Manolo Saiz a jeho stáj v čele s vedoucím Contadorem dělali všechno, co mohli, ale vítěze posledních klasik Valonský šíp a Lutych-Bastogne-Lutych na uzdě neudrželi a Alejandro Valverde si tak připsal další cenný skalp v této sezoně.
Nejdříve nastoupil v závěrečném kopci Kashechkin, dojel trio jezdců vedeném španělským mistrem Juanem Manuelem Garatem (QuickStep) a vytvořil si 1:25min náskoku v Crans-Montana. To ovšem zbývalo ještě 27km.
Po dlouhém sjezdu do Sionu byl tento Kazach 2km před cílem dojet. Potom se ještě o útok pokusil sám Contador i jeho kolega Jaksche, ale Valverde se nedal. Cadel Evans finišoval třetí za Alexander Moosem z Phonaku.

 

Jinak dodávám, že 60. ročník etapáku Okolo Romandie obsahoval prolog, čtyři etapy a časovku, měřil 653km, závodníkům stálo v cestě 10 vrchařských prémií s celkem 8000 výškovými metry a vítěz to celé ujel za 16:43:08h.

 

Co nás čeká v Pro Tour v nejbližší době?
15.-21.5. Volta Ciclista a Catalunya – Kolem Katalánska (Španělsko)
6.-28.5. Giro d'Italia (Itálie) – vše samozřejmě na Eurosportu

 


 

ODKAZY:

 

Oficiální stránky závodu Kolem Romandie

 

Výsledky 4. etapy - královské
Výsledky 5. etapy - časovky

 

Konečné pořadí

 


Související články na Bikebase:
60. Tour de Romandie – Contador vyhrává dnešní 3. etapu, Ulle zatím žije
92. Lutych-Bastogne-Lutych – Ardenským princem se stal Alejandro Valverde
70. Valonský šíp – do stěn umí šplhat nejlépe Valverde
41. Amstel Gold Race – pivní závod pro velkého srdcaře Franka Schlecka
104. ročník Paříž-Roubaix – Peklo bylo rájem pro Švýcara Cancellaru z týmu CSC
Gent-Wevelgem – příležitost k odvetě pro oběti Toma Boonena využil Nor Hushovd
90. ročník Kolem Flander – tornádo nedotornádovalo, Tom Boonen zůstává na trůně
Přihořívá - Malé Flandry pro Boom Booma, Mini Tour de France pro Ivana Udatného
Primavera 2006 je za námi – první jarní pro prvního vzadu Filippa Pozzata
2006 UCI ProTour začíná závody Paris-Nice a Tirreno Adriatico

 
foto/thumb/0000007935.jpg
Profil 4. etapy
foto/thumb/0000007936.jpg
Profil závěrečné časovky
 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 3.01   images/ga_count.png 868

60. Tour de Romandie – Cadel Evans byl tím třetím vzadu, který se smál poslední

TitulekAutorDatumŠ Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 32
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif