reportáže

26.09.2012 - Martin Viktora

Poslední díl cyklistického seriálu Peklo severu, Časovka na Jedlovou horu, proběhla tuto sobotu. Závodníci nechali všechny zbylé síly z náročné sezóny v ďábelském výjezdu s maximálním stoupáním 23 %. Typické podzimní počasí připravilo trochu deště, vítr i hustou mlhu, ale ani to neodradilo mnohé bikery, kteří se vydali bojovat s osobními rekordy i ostatními závodníky. Skvělou atmosféru na trati zajišťovala formace roztleskávaček z České Kamenice, turisté, doprovod závodníků i závodníci sobě navzájem. Za takhle početnou a kvalitní diváckou kulisu by se nemuseli stydět ani pořadatelé světových cyklistických závodů. Nejrychlejší byl suverén celé sezóny. Jan Matoušek zajel čas 10:51 a stanovil tak nový traťový rekord. Jedlová také přinesla rozuzlení ve všech kategoriích. Vše ale postupně.

Začneme od konce. Po dojezdu všech závodníků na vrcholu Jedlové proběhly i přes špatné počasí závody Nadějí I. a II. Poslední závod Nadějí I. vyhrála Klára Cebulová, za ní dojeli sourozenci Gebhardtovi v pořadí Anna a Petr. Na malém okruhu vyhrál v Nadějích II. Lukáš Novotný před Ondřejem Čermákem a Ladislavem Zikou. I tento malý závod provázela početná kulisa diváků, kteří mladé naděje povzbuzovali podél celé trati. A ani zde si mladí nic nedarovali a nebáli se použít ostré lokty.

Nyní už ale výsledky hlavního závodu, výjezdu na Jedlovou horu. Mezi mladšími chlapci předvedl skvělý výkon Michal Musil. S časem 15:44 suverénně dominoval své kategorii. S odstupem více než dvou minut dojel na vrchol Matěj Bedrník, třetí David Šulc. Kategorii Starší chlapci + kadeti ovládl Petr Vokoun. S více než půlminutovým odstupem si pro druhé místo dojel Jan Brňák, třetí byl Frederik Haehel. Nutno podotknout, že mezi druhým a čtvrtým byl rozdíl pouhých šestnáct vteřin. Velmi kvalitní čas vítěze 12:56 i dalších tři je upozorněním pro starší kategorie, že dorůstá velmi silná konkurence.

V kategorii žen dominovali sestry Loubkovi. Časem 14:33 vyhrála Ivana před Kateřinou. Na stupních vítězů je doplnila Ivana Kopecká. Mladé závodnice z týmu SWSL Lučany si dokonale podmanili svou kategorii Mladší dívky. Na prvních třech místech skončili závodnice tohoto týmu v pořadí Marie Vyhnálková, Vanessa Rolencová a Natálie Křemenová. Starší dívky + kadetky vyhrála Barbora Vyhnálková, následovali Anna Podskalská a Věra Boušková.

Pomalu se dostáváme mezi nejnabitější kategorie. Ve Veteránech III. potvrdil svou dominanci Milan Spurný. O minutu pomalejší byl druhý Bohumil Vyhnálek a o pár vteřin třetí dojel Karel Bouška. V nabité konkurenci kategorie Veteráni II. si pro vítězství dojel Martin Marci následovaný Alešem Růžičkou, který byl pomalejší jen o devět vteřin. Stupně tří nejlepších doplnil Uwe Mosig. Na poslední možný pokus se podařilo Herbi Schwarzovi porazit v letošním Pekle severu Jana Novotu. Oba se ovšem museli sklonit před Vlastimilem Veverkou. Pořadí Veteráni I. tedy Veverka, Schwarz a Novota. O tvrdé konkurenci v kategorii do 39 let hovoří vyrovnané časy. Prvního a pátého v pořadí dělila v cíli pouhá minuta.

Na závěr hodnocení výkon dne. Před závodem byla vyhlášena prize money za překonání rekordu Jiřího Podrazila. A pořadatelé čekali, zda bude rekord překonán. Bylo 11 hodin 52 minut a od hotelu Slovan vyrazil suverén celé sezóny. Jan Matoušek vyrazil vstříc kopci, nevnímaje mlhu, vítr i závodníky před sebou, doslova vylétl na Jedlovou horu a ustanovil nový traťový rekord. Časem 10:51 pokořil o dvě vteřiny pět let starý rekord Jiřího Podrazila a nesmazatelným písmem se zapsal do historie závodu. Kategorie Junioři + muži ovšem není jen Jan Matoušek. Časem 11:34 bral druhé místo Vojtěch Ludvík a o pouhé tři vteřiny si pro třetí místo dojel Kryštof Bogar. Malé rozestupy mezi závodníky, podobně jako u kategorie Veteráni I, dokazují silnou konkurenci v této kategorii.

Po skončení a vyhlášení výsledků závodu se program přesunul do hotelu Slovan, kde proběhlo vyhlášení celkových výsledků letošního ročníku Pekla severu. Krátký článek o celkových výsledcích, průběhu letošního ročníku a další zajímavosti čekejte v následujících dnech na stránkách www.pekloseveru.cz. Všem závodníkům a fanouškům patří poděkování za skvělou atmosféru ve stoupání na pekelný vrchol.

Finále na Jedlové s rekordem

TitulekAutorDatum

© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 4