reportáže

03.08.2014 - Jiří Březina

Na naše (já, Pája Horák, Eva Syslová) první 24 hodinové Mistrovství republiky jsme se těšili, jen z počasí byly obavy. Po loňské pekelné výhni, nebyla předpověď ani letos o nic chladnější.
Přípravy na republiku se nevymykaly normálu. Sháňka auta a doprovodu na poslední chvíli, kola seřízeny a upraveny jakbysmet, příprava dle vlastního uvážení (já pivkama, Pája maroděním, Evča závoděním). Poměr doprovod - závodník 3:3, sliboval dobrou atmosféru v našem ležení. K mým synům Davčovi a Romčovi, se přidal Peťa od Evy a všichni tři, dle ohlasů a vypitých piv a sodovek, strávili ve společnosti poletujících bikerů příjemný víkend. Dokonce i fota pořizovaná Romčem, začínají mít umělecký nádech. Každopádně klukům patří velký dík za super fandění.
Na start závodu se postavilo celkem 255 bikerů a bikerek. V open kategorii startoval i náš nejlepší vytrvalec Tomáš Kozák (Focus RAPIRO racing), který ale po 10 kolech odstoupil a tím přenechal žezlo krále vytrvaleckého mistra Tomáši Kechrtovi (PELLS TEAM), který nastřádal úctyhodných 394,5 km. Vyhrál poměrně těsným rozdílem 24 min. (!) před Zemanem Davidem z týmu CYKLOFIT LIBEREC MTB TEAM, třetí místo obsadil pražák Milan Hanyk. Na ČT Sport vítěz sdělil, že už tento závod nikdy nepojede. Nevěřím. Pája, vzhledem k indispozici po týdenním nachlazení, závod "odpískal" po šesti kolech, lehl do spacáku a vzbudil se až na závěrečná dvě kola. U Pavlíka se ukázalo, co dokáže vsugerování si určitého stavu (to znám). Škoda. Měl na Top ten.
V naší, "vetošskě" kategorii, se sešla opět vyrovnaná konkurence a můj cíl, první pětka, byl značně ohrožen. Závod se jel co počasí a tělo, vč. hlavy, dovolilo. Moje hlava byla pro tentokrát v poho (taky díky klukům) a žaludek? O tom někdy příště........ale super! Sobotní vedro jsem oproti loňsku nepodcenil, takže pohoda. Částečná změna trati byla taky pozitivní. Sice se sjezd zrychlil, ale rampa z hráze a železné schody byly příjemným zpestřením. V podvečer kluci hlásí 9. místo průběžně. Nezájem. Ani nevím co souputníci. Jen Luboš Kristán (Cyklo klub Vysoké n/Jiz) tomu dává hned zkraje. Nechápu. V noci chytnu v nejvyšším bodě trati pořádnej slejvák s blesky a padajícími větvemi (jedna kousek vedle,brrr). Navíc začínám cítit bolesti v močovém měchýři (stejně jako v posledním závodě), následovány ledvinami. Situace mě lehce vystrašila, raději sedám v mokrých hadrech a suchých návlecích za synátory do auta. Spí. Romča mě přesto budí. Zdá se, že 45 min uvolnění pomohlo. V šest ráno Romes hlásí 4 flek, -1 kolo. Bohužel se nepodíval na časový odstup. Čtyři kola jsem za to vzal. Přede mnou nebyl totiž nikdo jiný, než Martin Trojan (ZP CYKLOSERVISI BE. MANIA). Na trati nevypadal moc čile, ale zkušeně udržel náležitý odstup. Ten musel být ve skutečnosti alespoň koło a půl. A to na tak dlouhé trati, šest hodin před koncem, mezi zkušenými ridery, je téměř nemožné sjet. Poslední dvě kola jsem jel s Pájem a morálem. Brambora byla jistá, tak se na rozbahněnou trať ani nechtělo. I tak velká spokojenost. Vyjma zmíněné bolesti, přetrženého řetězu v nejhlubší tmě a blátě, pádu v předposledním kole, s šesti zuby převodníku na holeni, mi závod sedl.
Hlavní favoritka ženské kategorie open, policistka Evča (Cyklo Klub Kučera Znojmo), přijela z naší bandy asi nejlépe připravená. Absolvovala s Petrem (přítelem necyklistou) orientační závod dvojic, takže optimální rychlostně vytrvalostní příprava. Bohužel, jak už se letos jednou ukázalo, znojemská bikerka si s bahnem zrovna netyká. Vůbec netyká. Jakmile se spustily hromy blesky, zalezla do pelíšku a relaxovala. A to ji zřejmě stálo bednu (vítězství?). Markéta Marvanová (Černí Koně), vítězka mezi ženami, jela parádně a zaslouženě získala titul mistryně ČR (najeto 288 km).
Bilance naší skupiny se tedy podobá bramborové brigádě. V mých očích dobrý. Na premiérovou účast při MČR a různých peripetiích se dá výsledek hodnotit kladně. Takže......"někdy příště, slíbí si a v propadlišti dějin zmizí....."

Berounská 24 hodinovka MTB, MČR v 24 hod. závodě horských kol, 26.-27.7.2014

TitulekAutorDatum

© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 26