o závodech

30.05.2006 - Vladislav Lepšík

foto/_0000010269.jpg
Mooc dobře si pamatuju, že když jsem se před třema léty poprvé hlásil na Bike Adventure, jak jsem si několikrát a velice podrobně četl Kamenáčovy rady, jak se na takovýhle typ závodu připravit, aby pak v lese člověk nepostrádal něco potřebného nebo nezjistil, že vlastně k závodu přistoupil strategicky naprosto blbě.
Já nejsem zdaleka tak zkušenej jako on, ale už jsem jel třikrát Ruskou Ruletu, třikrát Poděbradku a třikrát hledal Krásnou Isabel, tedy těm , kteří by se chtěli zúčastnit poprvé, nějaké rady přeci jen předat můžu.

 

No a vzhledem k tomu, že letos v srpnu pořádáme šestietapový závod stejného charakteru , nazvaný Hidden Power SixNumbers 2006, třeba se vám to hodí právě tam.

 

 

1) Nebát se mapy
S mapou turistického měřítka každý z nás nějaké zkušenosti má a pokud ne, tak má dost času, aby vyrazil na pár turistických či bajkových vejletů, zkouknul, co jsou to vrstevnice a pocítil na vlastním dechu, co to znamená když jsou od sebe vzdáleny blíž či dál.
Prověří si, který konec mapy značí sever a který jih.
Podívá se jakou barvu má louka, jakou les, jak vypadá v mapě silnice , cesta, cestička, rybník a vesnice.
Což je základ a dá se tím i závodit. Ta sí rovnoběžných čar pokrývajících celou mapu není pro výuku a seznámení s ní zatím tak důležitá a přijde na řadu až později.

 

2) Kolo
Předpokládá se, že pokud chci závodit, tak ho mám , ale musím ho mít v pořádku, jestliže mi na startu zjistí namátková kontrola pořadatele, že mi to nebrzdí, tak mám smůlu.
Jde o zdraví nejen vaše, ale i ostatních, kterým hrozí střed s šílencem, kterej si to hasí dole kopcem bez brzd.
Vezu si s sebou náhradní duši, lepení, montpáčky , pumpičku, nýtovač řetězu, 50 Kč pro případ kolapsu a fotky svých dětí, když je mám.
Já zásadně vozím i trošku solviny, neb po spravování řetězu by vám cestou v restauracích mohli odmítnout podat občerstvení, případně by vás mohli rovnou vyrazit. Zvláště pokud byste si nevědomky cestou otírali rukou z obličeje pot.

 

3) Mapník

 

To není pro každého až taková samozřejmost, lze použít brašny na řidítka v mapníkem běžně dostupné v cykloprodejnách, ale kdo se chce této disciplíně věnovat více, je nutný mapník s otočnou deskou buď vlastní výroby, nebo poprosit někoho, kdo jezdí MTBO ( orientační závody na kolech) , a vám sežene kvalitu, neb není nic horšího, než když se vám za jízdy klepe mapník jak sulc. Stejně se pak většinou nakonec ulomí a jet po paměti je pro začátečníka nebezpečné co se najetých kilometrů týče.

 

4) Helma
Ale tu asi všichni vozíte, tedy jí vlastníte, ne-li, půjčte si, bez ní na start nesmíte. Dokonce jí musíte mít na vlastní hlavě.

 

5) Partner
Tady už to skoro hraničí s podobností volby životního partnera, protože šest etap s někým, kdo vám neustále ujíždí a když ho s rudejma očima konečně dojedete, von vám vynadá a zase je hned o 100 m vpředu, není opravdu ta správná volba.

 

Pokud máte někoho, kdo je sice fyzicky stejně zdatnej, ale chce vézt mapu a na každý křižovatce zastavuje a čumí do ní, taky není ideál.

 

A snad nejhorší volbou je ten , kdo má zkraje závodu velký voči, slibuje objet všechny kontroly, abyste dvacet kiláků do cíle a ještě do kopce k tomu, zjistili, že vám za dvě minuty vyprší limit, a následná penalizace sežere všechny mezitím posbírané body, takže vy jste večer úplně grogy a bodová hodnota je totožná, jako kdybyste celej den proleželi ve stanu nebo u vody. S takovýmto člověkem se vám večer ani na to pivo nechce, natož s ním sdílet stan.

 

Nejlepším řešením je předem si rozdělit funkce, na strategii volby postupů se vzhledem ke známe fyzické kondici mají na startu podílet oba, jeden pak veze mapu a hledá předem vymyšlené postupy z kontroly na kontrolu a druhý kontroluje tempo, které je podřízeno tomu slabšímu a stará se o doplňování vody či o přípravu nápojů. Může i sledovat potřebnou dílčí kilometrហna tachometru, tak jak to po něm „ mapař“ požaduje.

 

6) Zákres kontrol

 

Pořadatel, aby si usnadnil práci vám na presentaci předá běžnou turistickou mapu bez zakreslených kontrol měřítka 1:50 000 , což znamená, že jeden centimetr v mapě je půl kilometru ve skutečnosti,mapa je protkána sítí vodorovných i svislých čar, které se vyznačují tím, že jsou od sebe vzdáleny na mapě 2 cm, ve skutečnosti 1 kilometr, na okraji mapy mají číselné označení a v terénu je nenajdete.
Pak vám ještě odevzdá lísteček, kde je vedle popisu kontroly uvedeno vždy i dvakrát šest čísel, což jsou souřadnice kontroly dle systému S-42 a vy si podle těchto čísílek musíte zakreslit kontroly. No a protože byste marně nesháněli před závodem někoho, kdo tomu sice rozumí, ale už je nervózní a nemá na vás čas, tak si v klídku s ročním předstihem najděte někoho, kdo vám poradí, neb kdybych vám to tady jen napsal a neukázal, tak pokud to už neumíte, tak byste to stejně nepochopili.

foto/_0000010271.jpg

 


No a pak se přihlásíte, a přijedete na místo dle pokynů pořadatele. Až sem rady nepotřebujete ,ale dál se nějaké přeci jen hodí.

 


7) Kdy přijet

 

No každopádně den před startem a pokud možno co nejdříve. Příprava na samotný závod je zdlouhavá a mám-li ambice na dobrý výsledek, je ranní příprava spojená se stavěním stanu, kterej se vám po závodě určitě nebude chtít stavět, naprosto nevhodná.

 

Příprava zahrnuje vedle vlastní presentace zabydlení, zákres trati a vlastní úpravu mapy.
Já to většinou řeším tak, že hned z parkoviště vypálím pod záminkou odpresentování k prvnímu stánku s pivem, tam potkám několik kamarádů a než si s nima předám zkušenosti, tak to trvá tak tři kousky, partnerka zatím vynosí věci z auta, postaví stan, uvaří večeři a udělá ve stanu krásně pořádek, neb je v tom daleko pečlivější. Pak mě zavolá, abych se navečeřel a přijde mi mezi kamarády dát hubičku. Večeře musí být bohatá na uhlohydráty a proteiny, prostě nějaká dobrá konzerva s těstovinama.

 

8) Úprava mapy.

 

Dost častým jevem bývá, že pokud pořadatel zjistí nějaké změny v mapě oproti skutečnosti, že tyto zaznamená do ukázkových map, pověsí je k náhledu závodníkům a je dobré si tyto změny vyznačit i do své. Plochy zvýrazňovači, nové cesty černým lihovým fixem.

 

Dále si podle souřadnic si zakreslí kontroly do příslušné mapy a napíše jejich pořadová čísla.. V našem případě dostanete při presentaci mapy tři, je vhodné si zakreslit tu správnou, zjistit druhý den na startu, že všichni ostatní vezou mapu jinou, je celkem demotivující.

 

I přesto, že jste vybavení profi mapníkem doporučuji překrýt mapu průhlednou samolepící tapetou, běžně dostupnou, já si takto upravenou mapu přidělávám k mapníku silnější kloboukovou gumou, čímž využiju rozměru většího než je mapník a nemusím tak často otáčet. Po pár pokusech se foliování stává hračkou. Navíc vám taková mapa v klidu vydrží dalších pět let. Cena folie na mapu vyjde asi na devět pětek.
Takže na konci tohoto rituálu už v sobě máte piv pět, ale krásnou zafoliovanou mapu, na které je nakresleno 20-30 úhledných koleček ( nejlépe červené barvy, která mají svá pořadová čísla)
a máte-li ambice závoďáka, odcházíte do hajan, anebo se ještě vracíte ke stánku , kde už většinou bývají jen ti, kteří berou závody jako společenské setkání a skoro vždy tam bývá Smržovka.

foto/_0000010270.jpg

 

9) Spánek
Před startem je velice důležitý i v tom případě, že sdílíte stan s partnerem opačného pohlaví.

 


10) Start

 

N start se musíte dostavit 15 minut před svým vlastním startem, který zjistíte ze startovní listiny. Nezapomeňte si mapu, lihový fix (radši dva) čipovou jednotku a pokud možno buzolu nebo kompas.
Většinou se z ostrého startu vyrazí hlava nehlava, ovšem ujede se tak kilometr dva, kde vás zastaví a dostanete bodové ohodnocení kontrol. Přes folii si tímto fixem napíšete ke kontrolám bodové hodnoty. Některé mohou mít i nulu, tak na ně nejezděte, jednoduché kontroly a ty co bývají nejblíž mají nejnižší hodnotu, nejvzdálenější či nejt잚í mají nejvíc bodů. No a pak přemejšlíte a vymejšlíte, toto není chvíle, kde bych něco nahnal, spíše naopak.
Prostě smyslem závodu je přijet v limitu a těch bodů mít nejvíc

 


11) Závod

 

Pokud startujete ve dvojicích, nesmíte nechat spolujezdce někde odpočívat a jet na kontrolu sám, to se trestá tím, že dostanete za etapu nula bodů, to se nedá nic dělat, bojuje se čestně.
A jelikož má člověk na startu sil na rozdávání (pokud nešel večer k tomu stánku) , tak si většinou síly rozvrhne špatně, proto tato rada : po polovině trati zastavte, rozdělejte celou mapu a podívejte se, zda jste fakt v půlce, nebo ještě lépe za ní, sil časem ubývá. Ve třech čtvrtinách toto proveďte znovu. Věřte , že se to opravdu vyplatí. Alespoň pokud jste začátečník.

 


12) Cíl

 

V cíli nadáváte pořadateli, sobě či partnerovi, když se vám závod nepovedl a jste úplně daun. Naopak ani když se vám to povede , tak stejně nesklízíte obdivné pohledy soupeřů, protože to ještě nikdo neví, ale vy máte hezkej pocit, natlačíte do sebe v tempu grilovanou klobásu a exnete dva kelímkáče a pokud jste zodpovědnej, tak si koupíte panáka vodky a smyjete s ním bodové hodnocení z mapy , protože zítra bude jiné , zbytek dopijete, ošplouchnete kolo i sebe, často se chodíte dívat na výsledkovou tabuli,tetelíte se u ní a každýmu dáváte najevo, že ten úplně nahoře jste právě vy a těšíte se na večerní vyhlášení vítězů a zítřejší etapu. Ovšem, pokud jste to vy, kdo jste včera s výčepákem zavíral stánek, tak u něj rovnou zůstanete, neb si už stejně tykáte a musíte otočit rundu ze včerejška, když už jste byl bez peněz.
Kolem půlnoci se začínáte těšit na zítřejší zdravotní vyjížďku.

 

Více na www.sixnumbers.cz

 

Báža

 

 

 foto/thumb/0000010269.jpg
foto/thumb/0000010270.jpg
foto/thumb/0000010271.jpg
 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 3   images/ga_count.png 1028

Pro ty, co ještě nikdy nejeli bajkové dobrodružství

TitulekAutorDatum
Boží článek! :)Michal Mach31.05.2006 06:27:13
images/line3.gifRe: Boží článek! :)Vladislav Lepšík31.05.2006 10:01:56
images/line2.gifimages/line3.gifRe: Re: Boží článek! :)Martin Bali-Jenčík31.05.2006 20:21:30
images/line2.gifimages/line2.gifimages/line3.gifRe: Re: Re: Boží článek! :)Vladislav Lepšík01.06.2006 11:55:28
images/line2.gifimages/line2.gifimages/line1.gifRe: Re: Re: Boží článek! :)Vladislav Lepšík01.06.2006 11:50:14
images/line2.gifimages/line2.gifimages/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: Re: Re: Boží článek! :)Martin Bali-Jenčík01.06.2006 15:25:08
images/line2.gifimages/line2.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: Re: Re: Re: Boží článek! :)Vladislav Lepšík02.06.2006 07:24:35
images/line2.gifimages/line1.gifRe: Re: Boží článek! :)Michal Mach31.05.2006 13:26:06
images/line2.gifimages/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: Re: Boží článek! :)Aleš Gregor31.05.2006 14:35:14
images/line2.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: Re: Re: Boží článek! :)Michal Mach01.06.2006 09:45:43
images/line2.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: Re: Re: Re: Boží článek! :)Pavel Kozlík01.06.2006 10:16:00
images/line2.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: Re: Re: Re: Re: Boží článek! :)Michal Mach01.06.2006 10:55:34
images/line2.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line3.gifRe: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Boží článek! :)Martin Bali-Jenčík01.06.2006 15:27:36
images/line2.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line2.gifimages/line1.gifRe: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Boží článek! :)Michal Mach01.06.2006 20:29:30
images/line2.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line2.gifimages/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Boží článek! :)Aleš Gregor02.06.2006 15:05:13
images/line2.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line2.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Boží článek! :)Michal Mach03.06.2006 09:01:35
images/line2.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Boží článek! :)Aleš Gregor01.06.2006 13:40:18
images/line1.gifRe: Boží článek! :)Aleš Gregor31.05.2006 09:42:41
BážaAnonym30.05.2006 19:13:52
Pochvala :)Aleš Gregor30.05.2006 15:37:30Š Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 47
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif