reportáže, o závodech

12.06.2006 - pavel hatas

Měla jet jen jako servismanka pro náš čtyřčlenný tým, který vyrazil na závod světového poháru 24hodinovek na horských kolech do Anglie. Nevím kdy jí napadlo si to zajet taky, ale v Cotton Parku jsem ji vesele zapisoval mezi zkušené harcovnice svěťáku v jedné z nejtěžších disciplín – 24hodin sólo.

 


To jen tak úvodem pro seznámení s touhle fajn „babou“ Hankou Fialkou Fialovou. Tak Hani na co bych se tě tak zeptal? Nejdřív něco o tobě.

 

Kolik ti je a jak uz dlouho jezdíš?
Bude mi letos v květnu jednačtyřicet a „bajk“ sedlám 5let.

A co rodina, máš chlapa?
Mám, a mám s ním 2 dospívající děti :), 19ti letého syna Oldu a 16,5 letou dceru Hanka.

 

A co kolo, na čem řádíš?
Udělala jsem si radost a pořídila krásného Durateka-sonic.

 

Kde jak se připravuješ na závody?
Jezdím výhradně MTB! Miluju přírodu , svobodu a volnost a tu na bajku mam.Zajedu si kdy chci a kam chci.Taky trocha adrenalinu na kořenech a kamenech a v brodech je mi nutnosti. Jezdím pro radost a průměrně toho našlapu tak 5000 ročně.

 

Jezdíš za někoho, máš sponzora? Za koho?
No za sebe přece, za Fialku :).Nejsem v žádném týmu ani klubu,nesnáším uniformitu a když něco „musím „a nebo „nesmím“ !!

 

Jak si se připravovala čtyřiadvácu?
Vlastně nijak, byl to hroznej fofr.Ve středu jsem se dozvěděla ze můžu jet jako doprovod a podavač pití ( jednomu človíčku ze 4 členného tým) na 24 do Anglie,tak jsem na to kejvla a věděla jsem ,ze si tam ale vezmu kolo,protože po Anglii jsem se ještě nevozila,a když už jsem tam pak byla i s tím Duratekem a viděla jsem tam tu atmosféru ,tak jsem řekla,“Já jedu taky, a když už ,tak singly!“Proste jsem si sama na sobe chtěla zkusit jestli já v tom sedle těch 24 hodin vydržím sedět .....a bylo to!!

 

Ze zkušenosti vím jak je důležité světlo na kole, čím sis svítila ty?

 

No to bylo taky tak…S sebou jsem měla jen čelovku, ale to bylo trochu málo, tak mi dobrej kamarád půjčil jedno ze svých dvou světel – Catajku.To stačilo protože když se setmělo tak jsem měla za sebou asi dvanáct 10km okruhů a to už tam člověk zná každej kořen, šutr i pařez.Tý tmě oči stejně tak nějak přivyknou...

 

Podceňovat se nevyplatí ani jídlo během závodu co si jedla a pila?
Před závodem jím sladký-cokoli,nejraději tvarohový buchty ,marmeládový…, piju ovocný čaj s medikem a pak bezprostředně před startem jonťák. Během maratonu si vystačím s banánem, myslityčinkou, buchtou, sem tam Carbosnack. Pak piju jonťák nebo vodu. Hlavně před závodem neexperimentovat a neměnit nijak radikálně jídelniček a zajetý styl stravování, držet se osvědčenýho a toho co mi vyhovuje. A chutná!!

 

V porovnání s 24u nás tam byla mnohem techničtější trať, jak se ti líbyla?
Super!!!. Nahoru, dolu, po louce, po poli, mezi krtinci, lesem,brutální sjez, ještě brutálnější vyjez (v mým případě výšlap) a na ty desetikilometrový trati se vás pohybuje aspoň ze začátku 1200!!!!

 

Vím že si ujela víc jak 250km odpočívala si vůbec?
Hmmm…20minut mezi půltřetí a třetí ranní. To jsem za sebou mela tak 160km v tahu! Sama jsem si řekla že teď si musím na chvíli orazit, měla jsem pocity takového toho náznaku mikrospánku. Tělo si prostě řeklo! To jsem měla ohromnou krizi, kdy jsem chtěla jen a jen spát. Nezajímalo mě nic jiného, nedokázala jsem se na nic soustředit, dělala jsem zbytečný a nebezpečný chyby a hlavně už jsem z toho závodu neměla radost! To bylo dost důležitý poznání. Jak jsem byla , v tretrách, dresu, přilbě jsem zalehla. Měla jsem pocit že jsem ještě ani neusnula a už mi bylo řečeno.“Vstávej, sedni na kolo a mazej, jinak to můžeš zabalit!“.Tak jsem uposlechla rady , sedla a jela s tím klidným vědomím, ze to vlastně záleží jen na mě, jestli fakt pojedu nebo nepojedu dal!Bude to jen a jen moje volba!!!Zkusila jsem si dat jeden okruh,a….na začátku jsem myslela ze to zabalím ,bylo mě zima,bylo mě blbě…pak se to nějak zlomilo k lepšímu a cestou jsem si vzpomněla, že před závodem mi kámoš říkal:“Nejkrásnější kolo při tomhle závodu je to, když se začne rozednívat“. Proste najedeš do kola, je tma, a než projedeš cílem do dalšího kola ,tak se tě zrodí před očima den! Fakt to byla pohádka a asi i ten novy den a světlo vlilo další chuť a silu jet dál…možná začal působit adrenalin…prostě se to zase rozjelo a nebylo co řešit !

 

To byla tvá nejhezčí chvíle závodu, nebo jsi jich bylo víc?
Nejenom tohle, nemůžu si ještě nevzpomenout na konec závodu. Když jsem projela asi po pětadvacátý cílem, do vypršeni 24hodinového limitu zbývalo asi 8 minut a já podle pravidel a svého rozhodnuti mohla jet ještě do dalšího kola.Těsně před cílem mi vrazili do ruky českou vlajku. Průjezd cílem po skoro 25hodinach a pak, když jsem stála na bedně, to taky bylo moc příjemný!

 

To musel být super pocit, poprvé sólo 24 a hned bronzová medaile na světovém poháru, jaká bala konkurence?
Těžko soudit .Prej slušná…..no pokud se s tím ty holky živí, tak asi to je pravda a podle toho taky jezdily. Bylo s kým závodit, i koho obdivovat ....

 

Myslíš že je 24 jen pro extrémisty co bys doporučila pro ty co by to chtěli zkusit?
Mít chuť a jít do toho! To pak funguje!!Prostě to vzít jako výzvu . Jasně ze člověk musí mít „tak trochu“ najeto, ale takovýhle závod je hodně moc o morálce!!! Možná by pro začátek bylo lepší jít do toho napoprvé ve čtyřce, nebo ve dvojce.

 

A co plánuješ do budoucna, přijedeš v červnu na naši 24 hodinovku v Liberci?
Jasně, určitě přijedu, už se těším, doufám že tam bude nějaká konkurence.:o)

 

S Hankou Fialkou Fialovou sepsal Pavel Hataš – www.24hours-mtb.com


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.9   images/ga_count.png 1045

Bronz na svěťáku „jen tak mimochodem“.

TitulekAutorDatum
Moje krevní skupinaPavel Kozlík16.06.2006 08:18:59
images/line1.gifRe: Moje krevní skupinaAleš Gregor16.06.2006 10:21:20
Má můj obdivMiroslava Rýdlová12.06.2006 21:21:20
images/line1.gifRe: Má můj obdivRadovan Vlček12.06.2006 21:43:35
images/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: Má můj obdivRadovan Vlček12.06.2006 21:46:15
images/line4.gifimages/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: Re: Má můj obdivhaty13.06.2006 07:34:28
tak to fakt smekám :o)Miloš Zavřel12.06.2006 12:56:08
images/line1.gifRe: tak to fakt smekám :o)Pavel Kozlík16.06.2006 13:33:30© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 39
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif