o závodech

20.06.2006 - Aleš Gregor

foto/_0000011127.jpg
Tak už podruhý montuju ten krám na řidítka – stejně jako v zimě i teď mi to dá zabrat a využívám veškerý dostupný nářadí a udělátka aby mi to po cestě někde nespadlo. Dělám to klasicky s předstihem, abych měl zejtra klid a nemusel to dělat pod tlakem.. To já nerad.
Trocha fištróna, pár rozebranejch držáků od blikaček, posunout tacháč, aby bylo místo na světla a mapník pučenej od Báži už honosně vyčnívá nad mojeho závodního XC speciála… Ještě přidělat světla a dílo je dokonáno. No to je pohled - furt si na to nemůžu zvyknout. Ale tady se gramy prostě honěj šeredně těžko. Dobrej mapník a výborný osvětlení je základem pro návrat domů, kdo to podcení, domů se (za tmy – v limitu) nevrátí.

 

Chystám se na svojí druhou cestu za dobrodružstvím s mapou, opět zrežírovanou partou ďáblíků z Bakova nad Jizerou. Mojim prvním počinem s mapníkem na řidítkách, byla jejich zimní speciálka Ruská Sibiř. Byl to můj první orientační závod, ale mapování sem moc neužil, vezl sem se většinu času s Leošem Bogarem, takže to pro mě byl spíš výlet s mapníkem, než navý zážitek. To se mělo ale změnit.

 

foto/_0000011136.jpg
Ruská Ruleta – takticko orientační závod, je rozdělena do tří kategorií Mrazík, Maxim a Meresjev. Po úspěšném absolvování zimního závodu sem neměl menšího cíle než pokořit nejhrubší variantu rulety a to Meresjeva. Partnerem mi byl můj kamarád Slamák, se kterym jsme už pár akciček jeli a jsme na tom fyzicky až nekřesťansky stejně. To je pro závod dvojic a pro pohodu na cestě to nejdůležitěší, nebo musíte mít dost pevný nervy…mno radši volíme stejnou výkonnost. Slamák už myslim i pár mtbo akcí jel a zná se s Leošem líp než já, takže k mapě má blíž než já, což je taky super výhoda :)

 

Meresjev je rozdělen na dvě části, noční a denní. Noční má limit 4 hodiny, startuje každá dvojice zvlášť od 23. hodiny každou minutu podle vylosovaného pořadí a denní etapa má limit 6 hodin a startuje se v 11 hodin + totéž pořadí. Obě etapy se jedou systémem Scorelauf – mno doufám, že to moc nekomolim a že to následné vysvětlování bude v pořádku.

 

foto/_0000011149.jpg
Scorelauf je jak mi řekl Láďa Źíla (manažer repre MTBO) je hybridní orienťácká disciplína jen pro kola.
Před závodem obdrží závodníci mapu, na mapě jsou vyznačeny a očíslovány kontroly, společně s mapou dostanete i náblyžku, což je stručný popis, kde se nachází konkrétní kontrola což z mapy nelze vyčíst. (např. na jedli na křižovatce) Na absolvování závodu máte předem určený čas a jeho překročení je trestáno penalizací – strháváním bodů. Po startu, když se vám začne počítat čas, zajedete na místo, kde vám dají bodové ohodnocení kontrol. V našem případě se jednalo o body 80, 50, 30, 20, 10. Potom přijde ta nejdůležitější část celého závodu a to je určení varianty postupu + vypracování nouzových variant B, C, D, E, F a tak dále – prostě vypracovat postup. Variant je neskutečně mnoho a právě postup je základním kamenem úspěchu. Vypracovat dobrý postup se člověk musí naučit a to naučit chybama. Výbornou verzí jak se zdokonalit v mapě, je probrat po závodě postupy s někym lepším. Stačí pár pivek a máte hlavu jak balón. :)

 

foto/_0000011130.jpg
No k našemu závodu :)
Vyrazili jsme se Slamákem se startovním číslem 38 38 minut po jedenácté v noci. Slamák měl dvě diodovky + čelovku a já dvě halogenky cateye a taky čelovku. Čelovky jsme používali na čtení mapy a halogenky sem prostřídával na čtení terénu – vyjímečně pouštěl obě což bylo ideální řešení. Na některých borcích byli k vidění obří čelovky používané pro orienťák – byli parádní a svítili jak auto – jen ta cena :)
Takže po startu jsme zajeli za halu, kde jsme dostali bodový hodnocení kontrol a začal boj o ideální postup. Jsem v tom totál jelito, takže většinu postupu udělal Slamák a už jsme pádili. Hned po prvních 10 minutách jsme přejeli křižovatku a zajeli si dobrý dva kiláky k dobru. Tak zpět a pokračovat dál… moc bot jsme v noci ale neudělali. Celou cestu se jelo perfektně a sbírali sme i dost bodů, vycházel naplánovanej postup – byl sem nadšenj.
Jízda v noci je něco úžasnýho doporučuju každýmu zkusit – ještě jak sem to dával v závodě, tak to mělo nechutněj náboj dobrodružství. Světlo svítí jen kousek, takže nevíte kam vlastně jedete, jestli je ten kopec dlouhej, jestli je tam zatáčka, rygol, řeka, ježek, kořen, šutr – z lesa vyjedou dvě bludičky, další dvě – támhle další…. Po chvilce vás opustí i obavy a starach a jedete i v lese jak po asfaltce… Prostě úžasný a na poprvý uplně boží. Do toho všeho celou noc naplňoval náboj bouřky – všudepřítomný blesky likvidovali naše nicotný světýlka a osvětlovali krajinu jako by byl den.
Do cíle jsme dojeli akorát na limit i když jsme poslední kiláky hnali jak psy. Už když jsme dojížděli začlo jemě poprchávat a když nás pojmula cílová hala strhlo se venku hotový peklo. Kdo měl číslo vyšší než 40 a jel na limit vyžral si průtrž mračen se všim všudy. Semeňák řikal, že jel v potoce vody po asfalce – 10 čísel. :)

 

foto/_0000011152.jpg
Po dojetí, jsme chvilku kecali s klukama co dorazili a probírali postup. Když se na mapu potom díváte v klidu, tak vidíte tu spoustu nasekanejch chyb. Najeli jsme za ty 4 hodiny 77 kiláků v průměru 24 km/h – ostatní čas sme mapovali a nasbírali 380 bodů, což nás dostalo na 17 místo což bylo k našim zkušenostem slušný. Leoš se stejnejma kilákama nasbíral o 100 bodů víc…

Druhej den byl limit prodloužen na 6 hodin a hodnoty kontrol pozměněny. Takže zase postup a na kola. Hodlal sem se aktivně zapojit do mapování, abych se to naučil, takže v denní etapě jsme ztratili výborný umístění… :) Ze začátku to odsejpalo jako s větrm v zádech – až na jeden skok přez řidítka ve vojenskym prostoru, když sem přehlídnul půlmetrovej rygol na cestě. Ohnul sem pujčenej mapník na původní místo a pokračovali sme vesele dál. Měli jsme naplánovanou trať, kterou jsme podle zkušených rad po půlce přehodnotili. Zjistili, že by to neobjel ani Meresjev, tak jsme zalezli do hospody, najedli se, napili, poklábosili s domorodcema a jeli pomalu dál, s tim, že budeme hodnotit situaci po každý kontrole. Na další kontrole sme to otočili a jeli do cíle, bo na na nás sedla hrozná únava. V cíli jsme měli něco přes 100 kiláků a průměr horší než v noci… no tělo chce svoje a odpočinek musí bejt. Proto sem zůstal na večerní kalbu – Slamák odjel po vyhlášení dom.

 

foto/_0000011168.jpg
Kalba byla ukrutná a prdel veliká… :) nebyla zelená což smržovákům moc nevadilo a nahrazovali to nechutnejma mixama čehokoliv s čímkoliv, ze kterejch se mi zvedal kufr. Proběhlo i pár dětských her, jako trhání duše v kvartetu, skok na přítele z lavičky a podobně. Ani nevim kolik bylo hodin, když sem šel spat, ale jádro šlo až s úsvitem. V neděli sem měl problém vyčisti si zuby protože sem nemohl najít vodu a jelikoš slamák vodjel už v sobotu, tak sem se s Bážou domluvil, že si to stříkenme domu po ose. Pár pivánek, zatočit nožkama a ve dvě sme byli z Bakova doma. 60 kiláčků – pěknej víkend.

MTBO předpovídám velikou budoucnost – bylo tam hafo rodin s dětma, smíšené kategorie taky přilákají spoustu aktivní zábavy a sportu chtivých párů. Navíc možnost volby vlastní trasy a její obtížnosti, to jsou věci na které čím dál lvíc lidí slyší. Pořádání takového podniku je z mojeho pohledu jednodušší než u 100 km maratonu, kde musíte mít 100 lidí na trati, občerstvovačky atd atd…


Každopádně kdo to nevyzkoušel neví o co přichází.

 

Jízda v noci – SUPER!

 

Jízda s mapou prdel!

 


 

Bakov Devils - stránky závodu, jsou tam i výsledky

 


 

Fotky z tratě nemám, bo sem nebral foťák - už ten mapník něco váží, tak to snad chápete... :) Ale mám pár fotek z před a po + kalba :)


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.95   images/ga_count.png 1519

Hustej úlet v Ruský ruletě 2006

TitulekAutorDatum
RuletaMilan Prekschl21.06.2006 08:32:58
images/line1.gifRe: RuletaPavel Kozlík21.06.2006 08:48:56
k tomu pořádánímAk21.06.2006 08:08:31
images/line1.gifRe: k tomu pořádáníAlbert21.06.2006 09:29:29
images/line4.gifimages/line1.gifRe: Re: k tomu pořádáníAleš Gregor26.06.2006 10:13:25
KontrolyIva Mihova21.06.2006 04:05:10
Noční jízdaPavel Kozlík21.06.2006 01:11:11
images/line1.gifRe: Noční jízdaIva Mihova21.06.2006 04:01:11© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 4
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif