reportáže

05.09.2006 - Martin Bali-Jenčík

V dnešním vydání listu Berliner Morgenpost vyšel otevřený rozhovor s Jensem Voigtem o mentalitě podvodníků v cyklistice, těch co zanášejí do vlastního hnízda a důvěře v boj proti dopingu.

 

Z rozhovoru vybírám několik Jensových zajímavých názorů:

 

- o přetrvávající přízni fanoušků:
Po těch všech dopingových skandálech a podezřeních jsem překvapen a je to balsam na duši. Diváci nejsou hloupí, poznají, kdo tvrdě trénuje a kdo podvádí.

 

- o podvodnících v pelotonu:
Ne každý, kdo jede dobře, bere. Tady jsem optimistický. V boji proti dopingu jsme udělali hodně práce. Jsme jediný sport, který vede zdravotní průkazy – každých čtvrt roku se provádějí krevní testy, které se archivují u UCI. Mnoho sportů nemá hranici hematokritu – my máme 50. Přesto je nᚠobrázek u veřejnosti velmi špatný.

 

- o dopingových kontrolách:
Potřebujeme lepší testy, které nikdo nebude moci zpochybnit. Černá nebo bílá. Pozitivní nebo negativní. Žádní právníci, žádné naříkání.

 

- o Jesusi Manzanovi:
Špatný a nedůvěryhodný příklad bývalých závodníků obviňujících ostatní z dopingu. Naposledy v ZDF Sportstudiu prohlásil, že všech 139 závodníků, kteří dojeli do cíle Tour de France, dopovalo. Včetně mě. Kdybych nebyl líný, zavolal bych všem ostatním 138 obviněným, abychom podali žalobu a on to musel dokázat. A navíc, pokud si někdo stříká do krve psí hemoglobin, je magor.

 

- o přílišné náročnosti cyklistických závodů podporující dopování:
Cyklistika je těžký sport, na to si musí každý zvyknout. Ne nadarmo se Tour de France nazývá Tour utrpení (Tour de Leiden). Její mýtos spočívá v tom, že třetina startujících nedojede do cíle. Pokud by se usnadnila, uřezaly by se jí kořeny.

 

Celý rozhovor – viz:
“Unser Netz ist engmaschig“ – Berliner Morgenpost, 5.9.06Související odkazy:
Jens Voigt – CSC
Audit cyklistiky, Clasica San Sebastian a další zprávy z UCI, 11.08.06
WADA - Otevřený dopis těm, kteří obhajují lékařský dohled na dopingem, 20.08.06

 

Další zajímavosti o Jensi Voigtovi:
Ještě jako amatér vyhrál v roce 1994 Závod míru. Profikariéru zahájil v roce 1997 v Ženíškově ZVVZ Giant a v roce 1998 přestoupil do Crédit Agricole, od roku 2004 působí v CSC.

 

Voigt je lídrem Asociace silničních profesionálů - Cyclistes Professionels Associés (CPA) a profiluje se jako velký bojovník v boji proti dopingu. Na kontě má 53 profesionálních vítězství a patří mezi nejlepší Němce současnosti. Posledním velkým úspěchem bylo vítězství na Deutschland Tour a nyní jede Pro Tour etapový závod Kolem Polska.


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.99   images/ga_count.png 991

Jens Voigt: Nedotýkejme se mýtu Tour de France

TitulekAutorDatum
JensAleš Gregor06.09.2006 16:01:00
images/line1.gifRe: JensMartin Bali-Jenčík06.09.2006 22:33:25Š Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 16
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif