rozhovory

22.11.2006 - Aleš Gregor

foto/_0000019981.jpg
Elitní český cyklista Ján Svorada se stal manažerem jednoho z nejsilnějších českých týmu Merida Biking Team a nahradil tak na této pozici Zdenka Zahrádku. Zároveň došlo k propojení Meridy s jeho závodním MTB týmem Grisoft – XCR team. Ján ukončuje svoji závodní kariéru a bude se naplno věnovat trenérské a manažerské činnosti v týmu tak, aby jeho svěřenci byli schopni zajíždět kvalitní výsledky i na mezinárodním poli. Smělé, odvážné? Držme palce!

Rozhovor s Jánem Svoradou ze začátku sezóny 2006
Ján Svorada - rozhovor

 


 

Stal se z vás manažer jednoho z našich nejlepších týmů, jak jste se k tomu dostal a co máte v týmu na starosti.
Již v letošním roce jsem kromě závodění působil i jako manažer týmu
GRISOFT-XCR, který jsem sám založil. Při hledání silného partnera pro
nadcházející sezónu jsme si padli do oka s Petrem Vaňkem, ředitelem Meridy Česká republika. Ten naopak hledal člověka, který by svými zkušenostmi zlepšil organizaci a pozvedl výkonnost jeho Merida Biking Teamu.
Na starosti mám všechny záležitosti týkající se chodu týmu, od sponzorů, přes technické vybavení, sportovní přípravu závodníků, kalendář závodů atd. Mám samozřejmě veškerou podporu lidí, kteří vedli tento tým letos a s Petrem Vaňkem všechny kroky konzultuji.

Proběhli ještě nějaké změny ve vedení týmu či řadách závodníků a kdo tedy bude za Meridu 2007 jezdit?
Ve vedení týmu je jedinou změnou můj příchod. Co se týče závodníků, pro rok 2007 budou v Merida Biking teamu jezdit nadále Milan Spěšný, Jiří Friedl, Oldřich Hakl a Lukáš Vlach. Pro maratóny zůstává v sestavě Ondřej Fojtík a z týmu GRISOFT-XCR k nám přišel Jan Jobánek.

 

foto/_0000019978.jpg

 

Jaká bude výbava závodníků pro rok 2007?
V této chvíli ještě nemáme dotaženy do konce všechny smlouvy, můžu jen říct, že kluci budou jezdit na rámech Merida Carbon FLX, které budou vybaveny komponenty Shimano.

 

Vaším dlouhodobým cílem jsou pravděpodobně Olympijské hry, koho tam chcete dostat a jak se to promítne do kalendáře závodů?
Chtěl bych se pokusit nejen o účast některého z našich závodníků na OH, ale hlavně o celkové zlepšení jejich výkonnosti na mezinárodní úrovni. Věřím, že Milan Spěšný ještě zopakuje své skvělé výsledky z roku 2005 a že závodnicky dospěje i Jirka Friedl.
Na kalendář závodů to velký vliv mít nebude, Merida Biking Team jezdil
kvalitní závody, včetně SP, i doposud.

 

V týmu máte i kvalitní maratónce, budou mít všichni stejné podmínky, nebo budete preferovat XC?
V týmu budeme upřednostňovat olympijskou disciplínu XC, maratón budeme brát jen jako doplněk přípravy. Z tohoto důvodu budeme více podporovat čtveřici jezdců pro XC.

 

foto/_0000019979.jpg
Jakých nejlepších výsledků kluci dosáhli v tomto roce a nakolik byli jejich výsledky adekvátní cílům pro rok 2006?
Přesto, že Milan Spěšný vyhrál finálový závod ČP v Plzni a stal se Mistrem ČR v půlmaratónu a Jirka Friedl v posledních 6-ti závodech letošní sezóny 3 krát vyhrál a pokaždé stanul na stupních vítězů, od kluků se čekalo daleko více. Na mezinárodních závodech nebyli schopni zajet kvalitní výsledek. Tato výkonnostní stagnace byla taky příčinou hledání nových možností a následně mého příchodu do tohoto týmu.

 

Jaké si dáváte cíle pro rok 2007?
Zlepšení výkonnosti je dlouhodobá záležitost, není to jen otázka jedné
kvalitní zimní přípravy. Byl bych ale rád, kdyby kluci na domácích závodech ČP dokázali, že patří k nejlepším závodníkům, které u nás máme a pravidelně obsazovali místa na stupních vítězů. V závodech SP by mohli postupně dosáhnout na místa v první dvacítce.

 

Jaké partnery krom Meridy máte?
Jak jsem již říkal, na výčet všech partnerů je ještě brzo, nerad bych něco zakřikl.

 

Jaká bude zimní příprava pro následující sezónu?
Přípravu jsme zahájili bezprostředně po veletrhu SportLife v Brně, na kterém Milan Spěšný vyhrál Merida SportLife Cup 2006. V prosinci a lednu se zaměříme především na všeobecnou přípravu, od února pak bude přibývat více kola. Máme v plánu absolvovat dvě společné soustředění v lednu na Vysočině a dvě v teple na kole. Jedno v druhé polovině února a jedno v březnu těsně před prvními závody.

 

Krom tréninku Meridy, máte na starosti i Terezu Huříkovou v rámci projektu Mc Donald. Jakým způsobem ji trénujete a kolik si to vezme času?
S Terezou spolupracuji jako její patron v projektu McDonald´s Olympic
Hopefuls. Nejedná se o trenérskou práci jako takovou, jejím osobním trenérem nadále zůstává Jiří Lutovský. Absolvovali jsme společně jarní soustředění, tréninkový kemp s dětmi na Šumavě, tandemový výjezd na Ještěd a několik dalších společenských akcí, ale jinak to časově náročné není. Snažím se jí pomoci především nějakou radou.

 

Co Váš tým SVORADA XCR a jeho vyhlídky do sezóny 2007 - v jakém dresu budete jezdit?
Je potřeba oddělovat dva rozdílné týmy, hobby tým SIDI XCR Svorada, který působí u naší prodejny kol XCR Svorada sport centrum v Brně a GRISOFT-XCR cycling team, ve kterém jsem jezdil letos. Hobby tým bude samozřejmě pokračovat dál, jsme rádi, že se k nám lidé hrdě hlásí. GRISOFT-XCR se spojil s Merida Biking Teamem a bude pokračovat, včetně mě, pod jiným názvem v roce 2007. Rozhodně nebudu trhat partu a pokud se na nějakém závodě objevím, bude to v dresu Meridy.

 

foto/_0000019980.jpg
Jaký je Váš názor na zavedení dep v XC?
Jako bývalý silničář jsem byl na mechanickou pomoc zvyklý a proto tento krok vítám. Závody horských kol jsou nesmírně náročné na materiál a nevidím důvod, proč by měl někdo odstoupit ze závodu jen proto, že má technický problém.

Jaké závody by jste nejraději viděl v ČP XC 2007?
Na tuto otázku nemohu zodpovědně odpovědět. V letošním roce jsem jezdil převážně maratóny a o tratích XC nemám zatím přehled. Všeobecně by určitě prospělo, kdyby byli divácky co nejatraktivnější.

Jak se Vám jedná se svazem, co dělá dobře a co by se mělo změnit?
Zatím jsem neměl tu čest se svazem o něčem jednat, zúčastnil jsem se jen jediné schůze s reprezentačním trenérem. Mé zkušenosti z posledních let jsou však takové, že o co se člověk nepostará sám, to nemá.

Vyjmenujte mi 5 lidí v ČR, kteří podle Vás udělali v roce 2006 pro
cyklistiku nejvíce.

Spíše než 5 jmen bych tady vyzdvihl práci všech, kteří se zasloužili o
obnovení Závodu míru a závodu Praha-K.Vary-Praha. Oba tyto podniky do
mezinárodního kalendáře patří a přispívají k propagaci cyklistiky.

 

Odkazy na oblíbené stránky Jána Svorady:
Asi nikoho nepřekvapí, že ve svých oblíbených mám například

 Související odkazy:


foto/thumb/0000019978.jpg
Team 2007 (zleva: Fojtík, Vlach, Friedl, Svorada, Spěšný, Hakl, Jobánek)
foto/thumb/0000019979.jpg
Olda Hakl
foto/thumb/0000019980.jpg
Start na Sudetech 2006
foto/thumb/0000019981.jpg
Ján Svorada
foto/thumb/0000019982.jpg
Ján Svorada - Myjava
foto/thumb/0000019983.jpg
Ján Svorada - Pražské schody 2006
foto/thumb/0000019984.jpg
Ján Svorada a Tereza Huříková - Střeň 2006
 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.73   images/ga_count.png 2013

Merida Biking Team a Ján Svorada - rozhovor s manažerem

TitulekAutorDatum© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 29
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif