ostatní

23.11.2006 - Martin Bali-Jenčík

Axel podepsal roční kontrakt se stájí T-Mobile. 34letý Belgičan tedy svou kariéru zakončí tam, kde ji před 14 lety začal (tehdy v Telecomu) poté, co mezitím prošel týmy Motorola, Polti, Mapei-Quick Step, Domo-Farm Frites, Lotto-Domo, Davitamon-Lotto a Phonak.

"Je legrační skončit své profesionální působení právě v dresu T-Mobile. Vypadá to, že jsem se během své 13leté profi kariéry točil pořád dokola," říká Merckx s ironickým úsměvem ve tváři.

Syn cyklistické legendy původně hodlal skončit kariéru ve Phonaku. Nicméně zasáhl osud, švýcarská ekipa se rozložila po pozitivním nálezu Floyda Landise, takže Belgičan svůj odchod do cyklistického důchodu odložil a začal hledat novou výzvu: "Nechtěl jsem jen tak jít a opustit scénu,“ říká otec dvou dětí, který si tak prodloužil pobyt v pelotonu o další rok.

“Budu podporovat mladé jezdce”
Po tomto 1,91m vysokém borci toužilo mnoho týmů, ovšem T-Mobile si pospíšil a přišel s nejzajímavější nabídkou. "První mě kontaktoval technický ředitel Luuc Eisenga během Tour of Britain a řekl, že je zajímají moje zkušenosti a image."

"Strategie týmu a čistá a přímá linie managementu mě přesvědčilo, že to je ten správný manšaft pro mě“, zdůrazňuje Merckx, který bude hrát klíčovou roli v procesu budování nových barev „magenty“. "Stále věřím, že mohu být po sportovní stránce užitečný a jsem připraven tvrdě pracovat.“

Merckx, jehož podpoře se těšily některé z největších hvězd světové cyklistiky, může těžit ze svých velkých zkušeností a stát se mentorem pro mladé pušky. Jeho pouhá přítomnost v pelotonu bude výrazným příspěvkem na cestě vpřed: "Doufám, že budu přínosem pro tým i mimo kolo. Pokud budou mladí závodníci chtít, budu jim pomáhat.”

Vše pro Tour
Osminásobný veterán Tour de France věří, že bude konkurenceschopný i podeváté. "Tour je stále ještě mým velkým cílem - plná stresů a útrap, ale pro mě ta nejúžasnější událost, které mohu být součástí.” Přesto se nechce nechat dostat pod tlak. "Příští léto je ještě daleko, hodně se může do té doby přihodit, takže je předčasné říkat, jestli se na Tour vrátím", říká.

Jeho závodní plán není ještě uzavřen, ale sportovní ředitel Rolf Aldag ho ujistil o naprosté volnosti na Ardenských klasikách – jeho oblíbených. Merckx se však vidí jako týmový hráč. "Nezačnu ty závody jako jediný kapitán. Tým je na prvním místě. Hlavně aby vyhrál někdo z nás. A to nemusí být nutně Axel Merckx,“ říká skromný Belgičan. Ambice mu přesto nechybí a sní o tom, že vystoupí na stupně vítězů při Lutych-Bastogne-Lutych. "Miluji ten závod a tuto část Belgie, bylo by neuvěřitelné tady jednou vyhrát!“

Olympijský bronz v Aténách
V posledních letech si Merckx vybudoval pověst dobrého a spolehlivého profíka, který umí tvrdě makat pro své kolegy. Jako takzvaný "kapitán silnice" se stal pravou rukou lídra - aby mu pomáhal řešit problémy, kontroloval dění v pelotonu a organizoval stíhaní protivníků vždy, když si to situace vyžádala.

Merckx si také připsal na konto řadu individuálních úspěchů. V roce 2000 vyhrál belgický šampionát a etapu na Giru. O čtyři roky později dosáhl svého dalšího skvělého úspěchu; vybojoval bronzovou medaili na olympijské silnici v Aténách. "Jsem na tu medaili hrdý, ale etapy na Giru 2000 si považuji více“, říká Merckx. K dalším úspěchů se řadí vyhraná etapa na Dauphiné Libéré 2005: “Jel jsem 150 kilometrů v úniku a dva týmy se mě pokoušely dostihnout,“ vzpomíná. “V tomto ročním období, kdy každý dychtí po vítězství v Pro Tour závodě... k tomuto momentu se váže jedna z mých nejúžasnějších vzpomínek v našem sportu.”

Víc než jenom “Eddyho syn”
Být synem žijící legendy a největšího cyklistického jména působilo na Axela dvousečně: “Jako syn Eddyho Merckxe jsem získal svůj první profesionální kontrakt snáze a od táty jsem dostával také spoustu cenných rad. Odvrácenou stranou bylo, že jsem se se svým příjmením dostával na začátku kariéry pod obrovský tlak. Zejména jako junior a amatér, protože jsem často závodil proti jezdcům, pro které bylo důležitější porazit mě, než vyhrát závod. Prostě chtěli dát 'Eddyho synovi' co proto“.

Merckx prorazil v roce 1996, kdy se umístil na čtvrtém místě na světovém šampionátu v Luganu. "Cítil jsem, že jsem se konečně dočkal uznání v pelotonu jako dobrý závodník a ne pouze jako syn Eddyho Merckxe."

“Chci něco vrátit zpátky”
Axel má stále motivaci dokázat své umění ve své možná poslední sezoně. Pak nastane čas skončit. Těší se na to, že bude mít více času na rodinu. Ovšem do té doby budou moci mladí závodníci T-Mobile těžit z jeho zkušeností a osobnosti. "Chtěl bych splatit to, co jsem se tady jako začátečník v úvodu kariéry naučil.”


Více na:
http://www.axelmerckx.com
http://www.t-mobile-team.com


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.95   images/ga_count.png 907

Axel Merckx – Kruh se uzavírá

TitulekAutorDatum© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 20
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif