rozhovory

20.12.2006 - Aleš Gregor

Na Standu jsem dostal kontakt od Mária Nebesáře, takže jsem doufal, že dostanu i nějaou odpověď. Mail přišel a v něm i překvapivá zpráva o Standově přechodu z Maxidek Cannondale do domácího týmu Top Ten Teplice.

 


 

foto/_0000020958.jpg
Jaký disciplíny jezdíš? Na co se specializuješ?
Na kole jsem začal jezdit kvůli cyklokrosu a bránil se všem ostatním disciplínám, zvláště MTB. Dnes jsou horská kola naopak mojí hlavní disciplínou, samozřejmě jako doplněk a kvalitní trénink se snažím objet i pár silničních závodů

Jaký byl tvůj první závod?
Asi ve 13 letech po 2 měsících trénování na kole. Jel jsem mojí neoblíbenou časovku v Hřensku v Dečíně, tuším že jsem dojel někde v polovině asi na 15 místě. Hlavně jsem nechtěl být poslední … :)

Jaký je tvůj nejoblíbenější závod?
Všechny závody pořádané na trati na Doubravce v Teplicích.Pokaždé jsem tam byl do 3.místa ať už v cyklokrosu nebo MTB.Dále mi sedí trať ve Velkých Losinách a Mor.Třebové. Mám rád suché rychlé tratě s dlouhým kopcem a příjemnou technikou

Jaký závod mimo republiku tě nejvíc zaujal?
Asi zvláštní byla trať mistrovství světa v Austrálii v Cairns.Byl to téměř tropický prales kde pořadatelé vysekali velmi hezkou a členitou trať.

Jak dlouho už jezdíš?
Od 6 do 13 let jsem hrál hokej , hned po zakončení až dodnes nepřetržitě jezdím takže letos to bude už 17 sezóna .. To je děsivé číslo :)

 

foto/_0000020959.jpg
Jenom jezdíš, nebo chodíš do práce?
Od 18 let hned po matuře pouze jezdím na kole.

Jak se dokážeš přemluvit k tréninku, když se ti fakt nechce?
Představím si že bych musel jít od 6 hod do práce.. J Nebo si naopak vybavím nějaké vítězství a to mě motivuje do té dřiny.

Co se ti na cyklistice líbí a co nenávidíš?
Líbí se mi že v cyklokrosu a MTB je opravdu každý sám za sebe , když na to má může vyhrát proti jakékoliv přesile týmu. Co nenávidím ? Asi trochu závislost na počasí, povinnost velmi dlouhých tréninků při najíždění kilometrů a v poslední době že se všechna špína dopingu hází pouze na cyklisty a pomlčuje se že stejný problém je ve všech profesionálních sportech….

Jaký výsledky si letos zajel, co byla největší dřina a jaké vítězství bylo nejlehčí?
Poslední 2 sezóny bych nejraději vymazal, protože paradoxně jsem asi nejpoctivěji trénoval a mělo to opačný efekt a vůbec se nedařilo… Ale aspoň jsem si prožil i to jaké to je být výsledkově na dně, a jsem rád že i přesto mě to stále baví a letos věřím ve špičkové výsledky a zařazení se tam kam patřím … :)

Co říkáš na skladbu a úroveň závodů Českýho poháru?
Bohužel dost často se stává že je ve stejný termín kvalitní MTB i silniční závod a o prázdninách není kam jet závodit …

Dá se cyklistikou uživit? - Auto, domek, bazének....
Myslím že cyklistikou se dají zajímavé peníze vydělat v cyklokrosu.Pokud si závodník udělá jméno a má výsledky,náleží mu na závodech světového poháru atraktivní startovné plus bonusy za umístění. Špatné to asi nebude u pár vyvolených profesionálů na silnici v Pro Tour Teamech. Ale finanční situace domácích závodníků je opravdu velmi špatná.Asi by se lidé divili že špičkový domácí závodník většinou nemá ani průměrný republikový plat … Je to spíše takové příjemné prodloužení mládí a svobody než obyčejné vydělávání peněz

Jaký je tvůj cíl do další sezóny?
Jak jsem již psal 2 předchozí sezóny se vůbec nepovedly a tak od té letošní očekávám a pevně věřím že se dokážu vrátit do české špičky a získat nějakou další medaili.

Jak probíhá tvoje zimní příprava?
Dohodl jsem se na spolupráci s naším špičkovým odborníkem panem Doktorem Martinkem a jeho firmou Cyklotrenink.cz .Připravuju se od Listopadu převážně na silnici ,od prosince je navíc i posilovna, plavání a běh.Dle počasí budou v lednu zařazené i běžky.Tento tréninkový plán mi maximálně vyhovuje a věřím že vše zúročím při závodech.

Na čem jezdíš a jaké máš vybavení?
O vybavení na letošní sezónu stále jednám. V každém případě budu jezdit za domácí tátovo oddíl Top Ten Team Teplice.

Kolik času ti zabere kolo?
Teď v přípravě čistý trénink zabere tak 4-5 hod denně ,ale k tomu když se k tomu připočte několikeré převlékání a sprchováni mezi jednotlivýma fázemi tak začínám kolem 9 hod a končím okolo 17 hod.

 

foto/_0000020960.jpg
Kolik si natrénoval loni a kolik plánuješ letos?
Bylo to kolem 20 tis km , letos něco podobného ale větší důraz budu dávat na intenzitu než objem.

Co volný čas? pořad v TV, který si nenecháš uniknout, jak rád lenošíš, idealní dovolená, oblibená hudba…
Dokážu kvalitně lenošit na gauči u TV .:-) Ideální dovolená je s přítelkyní někde v teple u moře kde se však celý den vyvalujeme u bazénu a baru .. :)
Hudbu dokážu poslouchat opravdu velmi různorodou. Na každé soustředění tahám aparaturu že se za ní nemusí stydět žádný DJ.. :) Pokud mám vybrat oblíbence tak na české scéně je to skupina Kryštof.

V jakém týmu jezdíš a jak to vypadá s týmem do budoucna?
Pro letošní rok jsem se po 12 letech vrátil do mateřského oddílu vedeného otcem Top Ten Team Teplice.

Jaká je podpora týmu? Co fasuješ...
Myslím že taťka se bude snažit vytvořit mi co možná nejlepší podmínky pro to, abych dokázal, že patřím do české špičky v MTB.

Kdo tě nejvíce ovlivnil a jaké cyklistické osobnosti provázejí tvojí kariéru?
V mládí, ještě když jsem hrál hokej, jsem vždy měl nejlepší kolo v Teplicích. Ta´tka dříve na kole jezdil ve špičkovém cyklokrosovém oddíle v Mladé Boleslavi. Jako vzor jsem měl Radka Šimůnka .Jeho cyklokrosová kariéra a 4 tituly Mistra světa mě definitivně utvrdily že skončím s hokejem a začnu jezdit na kole.

 

foto/_0000020961.jpg
Kdo tě vede a jak jsi spokojený?
Jak jsem již psal začínal mě trénovat táta. Posledních 5 let mi v přípravě pomáhal MUDr. Martínek, letos jsme se dohodli na velmi úzké spolupráci. Plně mu věřím a důvěřuju.

Co baštíš během tréninku – myslim doplňkovou výživu?
V zimě si do kapsy dám klidně chleba s máslem a medem který mě dostatečně zasytí, nějaká tatranka taky přijde vhod. V sezóně při těžších trénincích vezmu i nějaký ten power gel nebo podobný rychlý cukr ale nic nenahradí, když v parnu zastavíme s klukama na benzínce a dáme vychlazenou Coca Colu. To se pak zas jede …

Co baštíš o závodě a jak se na závod připravuješ (jestli máš nějakej rituálek)
Při závodě jsou to zmiňováné tekuté gely s rychlýma cukrany, na maratonu nebo silnici občas banán a tatranka.

Máš před závodem starťáka? Př. jak to řešíš?
Klasického starťáka jsem míval dříve na velkých závodech. Dnes je to taková příjemná nervozita, nebo spíše napětí před startem. Když jsem až moc uvolněný, jsem na závod pak laxní a málo důrazný.

Jaký je tvoje největší sportovní rival / konkurent?
V juniorech jsem při závodech MTB soupeřil většinou se svým nynějším švagrem Vencou Ježkem. Nyní je to takové příjemné hecování s klukama z naší tréninkové skupiny o nejlepšího severočecha .. :)) To znamená s Máriem(Marek Nebesák), Trundou (Tomáš Trunschka).

S kým ze závodníků si nejvíc rozumíš?
Tak jak jsem psal je to Venca Ježek, kluci ze severu, navíc k nim hlavně Radek Bečka, který však jezdí pouze silnici. Ve Spořce jsem asi nejvíc vždy kamarádil s Pavlem Elsnicem a Lubošem Kondisem.

 

foto/_0000020962.jpg
Jak dlouho chceš závodit?
Letos mi bude 30 let, rád bych jezdil tak dlouho dokud mě to bude bavit a aspoň trochu živit. Elza končil na vysoké úrovni v 36 letech …

Čemu by ses chtěl potom věnovat?
O tom jsem ještě nepřemýšlel, neboť od 18 let po škole jezdím pouze na kole. Možná bych rád ve sportu zůstal, možná přijmu nabídku od strejdy na založení pobočky jeho realitní agentury Real Cheb.

Kde čerpáš informace o cyklistice?
Občas něco přečtu na netu, nějaké ty cyklistické časopisy…

Máš nějaký vlastní, nebo týmový stránky?
Teplicky oddíl má své stránky: www.sweb.cz/toptenteplice

Děkuju za čas a odpovědi

 


 

související odkazy:

 

 

Všechny rozhovory na Bikebase.cz zde


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.72   images/ga_count.png 1921

Standa Hejduk - Top Ten Teplice - rozhovor

TitulekAutorDatum
Fajn odpovědi!Martin Bali-Jenčík20.12.2006 22:30:02© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 34
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif