ostatní

08.03.2007 - Martin Bali-Jenčík

Silniční sezona jede na plné obrátky už od ledna a přední světoví závodníci mají za sebou závody v Austrálii, Kataru, Malajsii, Kalifornii i první etapáky a jednorázovky v jižní Evropě a Belgii. O ten ostrý start se však postará Paris-Nice nazývaný „race to the sun“.

Závod začíná ve francouzské metropoli v neděli 11. března prologem dlouhým 4,7 km a končí 18. března po dalších 7 etapách a celkem 1260,2 km v populárním letovisku na pobřeží Středozemního moře.

Má se jednat o první akci série UCI Pro Tour, ovšem zdá se, že ta pomalu končí v troskách. Pořadatelská společnost ASO pozvala celkem 18 týmů patřících formálně do Pro Tour a divoké karty obdržel druhodivizní francouzský Agritubel a Astana. Zajímavé je, že kazašskošvýcarská stáj získala od UCI licenci Pro Tour, ovšem právo účasti získala až na základě udělení právě té divoké karty. ASO licence Pro Tour neuznává. Další Pro Tour ekipa Unibet pak má smůlu úplně. Stala se obětí války mezi UCI a pořadateli Grand Tours. Nepomohla mu UCI ani asociace profesionálních týmů (IPCT). Důvody pro jeho neúčast jsou neopodstatněné a ASO, RCS i Unipublic nechtějí ztratit svůj vliv; potřebují ukázat svou převahu a megalomanský projekt Mezinárodní cyklistické unie poslat do věčných lovišť. Ale teprve uvidíme, do startu zbývá ještě několik dní a Unibet deklaroval, že se o své právo na start v závodech zařazených UCI do Pro Tour popere právní cestou.

Mezi velké favority Paris-Nice patří dle odborníků Levi Leipheimer (Discovery Channel). Tento Američan už má za sebou skalp na největším mimoevropském silničním klání – Tour of California. Jsem zvědav, jestli se mu povede to, co vloni Floydu Landisovi – po vítězství v Kalifornii dojet první i do Nice. Na start se také postaví i jeden z nejlepších sprinterů současnosti Belgičan Tom Boonen (Quickstep). Letos už má na kontě 6 vítězství a vždy se mu dařilo i na Paris-Nice (vloni 3 etapy a předloni 2).


Hlavní favorité 20 zúčastněných týmů (dle pořadatele):

Německo
Gerolsteiner: Rebellin (ITA), M.Zberg (SUI)
T-Mobile Team: Merckx (BEL), Sinkewitz (ALL), Piil (DAN)

Belgie
Quickstep Innergetic: Boonen, Cretskens (BEL)
Predictor - Lotto: Evans (AUS), Horner (EU)

Dánsko
Team CSC: Julich, Zabriskie (EU), F.Schleck (LUX)

Španělsko
Caisse d'Epargne: Portal (FRA), Rodriguez (ESP)
Euskatel - Euskadi: Astarloza, S.Sanchez (ESP)
Saunier Duval - Prodir: Millar (GBR), Mayo (ESP)

USA
Discovery Channel Team: Leipheimer (EU), Popovych (UKR)

Francie
Bouygues Telecom: Voeckler, Fedrigo (FRA), Florencio (ESP)
Credit Agricole: Botcharov (RUS), Caucchioli (ITA), Charteau (FRA)
Cofidis crédit par téléphone: Sy.Chavanel, Augé (FRA)
FDJeux.com: Casar, Di Gregorio (FRA), Gilbert (BEL)
AG2R Prevoyance: Dessel, Calzati, Dumoulin (FRA)
Agritubel: Jalabert, Feillu (FRA)

Itálie
Team Milram: Astarloa (ESP)
Lampre: Bennati (ITA), Vila Errandonea (ESP)
Liquigas: Paolini, Pellizotti (ITA)

Nizozemí
Rabobank: Flecha (ESP), Posthuma (HOL), Hayman (AUS)

Švýcarsko
Astana: Iglinskiy (KAZ), Colom (ESP)

Prozatímní startovní listina


Českého fanouška určitě pohled do startovní listiny potěší. Stojí na ní totiž jméno nejnadějnějšího českého silničáře. Roman Kreuziger (Liquigas) je juniorským mistrem světa na silnici z roku 2004, stříbrnou medaili má z časovky a dokonce i z cyklokrosu. V květnu mu bude teprve 21 let a také díky svým tělesným parametrům (183 cm, 65 kg) patří mezi velmi dobré vrchaře a časovkáře.

Mezi lídry jeho stáje patří Franco Pellizotti a Luca Paolini. Cílem bude vyhrát etapu a úspěch Pellizottiho v celkovém hodnocení. Ale uvidíme, třeba se Romanovi podaří být v pravý čas na správném místě…


Závěrem dodám, že závod přenáší Eurosport – dojezdy etap, vždy cca 1,5 h denně.

Více na:
www.letour.fr
www.uciprotour.com
Pohled do historie


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 3.01   images/ga_count.png 865

Závod za sluncem začíná v neděli a bude u toho i Roman Kreuziger

TitulekAutorDatum© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 5
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif