o závodech

25.04.2007 - Aleš Gregor

foto/_0000025349.jpg
Již tuto sobotu 26.4.2007 začne v Teplicích letošní Český pohár Olympijské disciplíny Cross Country označované zkratkou XC. Na lákadla, nástrahy a libůstky trati prvního českého pohárového závodu v Teplicích jsem se ptal Dareka Beneše, vedoucího závodu. Další otázky byly směrovány na náročnost a způsob pořádání tohoto svátku cyklistiky.
Závod je zařazen do kategorie C1. Znamená to, že se na něm dají vyjet body pro pořadí národů (určuje kolik budeme moci vyslat reprezentantů) na Olympiádu v Pekingu. To s sebou samozřejmě nese i přítomnost těch největších hvězd cross countryového nebe, které tyto body chtějí urvat pro svůj národní tým. A koho že to budete moci na trati obdivovat? Tak to tam taky je :)

 


 

foto/_0000025345.jpg
Takže k prvnímu závodu českého poháru v XC by mě zajímalo, kdo závod vaří - kdo jsou lidi co závod vaří a kdo co dělá.
Závod pořádá cyklistický oddíl TOP TEN Teplice a to v tomto pořadatelském složení:
Petr Hejduk - ředitel závodu
Darek Beneš - vedoucí závodu
Jiří Hejda - ředitel trati
ing. Zdeněk Kubáč, Robert Sukdolák - technická skupina, vedoucí úseků

Kolik lidí se bude starat o závod v den D?
Včetně všech vedoucích úseků na které je trať z bezpečnostního hlediska rozdělena ( je jich 8 ), včetně pořadatelské služby (jelikož se jedná o městskou část se spoustou výjezdů, vjezdů (30 lidí), včetně policie ČR a městské policie Teplice, která bude zajišťovat nebezpečné úseky ( křižovatky, uzávěry silnic a jejich objížďky - 20 příslušníků), včetně lékařské služby, záchranářů a členů horské služby po trati v nebezpečných úsecích (10 lidí), včetně pořadatelské služby zajišťující chod doprovodného a kulturního programu, vloženého cyklistického závodu dětí ( 8 lidí ), včetně zajištění kanceláře závodu (5 lidí), včetně bezpečnostní agentury zajišťující ochranu majetku ze dne pátek na sobotu ( 10 lidí) bude se tedy na tomto závodě podílet v den D ze strany pořadatele podílet 93!!! lidiček. Dále je nutno započítat servis ze strany svazu co se týká rozhodčích, výsledkového servisu, časomíry, moderátora ( Robert Bakalář ) apod.

 

Jaký je časový harmonogram příprav na takovýto závod?
Závod se začínal připravovat již od závěru loňského roku, prakticky ihned po tom, co nám byl oficiálně "přiklepnut". Letos s tou výhodou, že spoustu věcí jsme měli osahanou z pořádání tohoto závodu v roce 2005 a to i v tomto prostoru a na přibližně stejné trati.
Mohli jsme vycházet z připomínek a doporučení některých závodníků v tomto předminulém ročníku ( i když závod patřil v celkovém hodnocení jako jeden z nejlépe pořadatelsky zvládnutých ) a tyto zapracovat do letošního závodu ( trať se prodloužila o sjezd a neméně náročný dlouhý výjezd, technické pasáže se podařilo rozšířit tak aby se dalo pokud možno na většině trati předjíždět a přitom jsme museli udržet statut městského okruhu.

 

Jak lze závod dostat do Českého poháru?
Požádat si o něj. Vzhledem k našim dlouhodobým pořadatelským aktivitám se nám daří ve schvalovacích řízeních uspět ( vždyť už máme několik pořadatelských úspěchů ( 2 ročníky po dvou etapách Závodu Míru, ME s celosvětovou účastí handicapovaných sportovců v cyklistice, několik ročníků ČP horských kol a cyklokrosu, spoustu regionálních závodů pro děti a mládež v cyklistice apod.)

 

Jaké z toho „poháru“ plynou pro vás, jako pro pořadatele, výhody?
Především osobní uspokojení, že umíme udělat závod, který jak doufáme bude mít kladný ohlas především mezi cyklisty ale i příchozími diváky, kteří si najdou čas a přijedou se podívat na minimálně 3 mistry světa, mistra Evropy a další mistry zastoupených republik. Dále pak zviditelnění města Teplic - města, v kterém žijeme a má zde cyklistika nebývalou podporu především díky primátorovi a senátorovi p. Kuberovi a vstřícnosti celého úřadu města, oddílová prestiž a zviditelnění oddílu co se nadále odvíjí ve spolupráci se sháněním sponzorských příspěvků na činnost oddílu a mládeže apod.

 

foto/_0000025346.jpg
Co děláte vy a co dělá svaz?
Pravda je, že svaz především zajišťuje věci okolo závodu navenek, schvalování tratě, časomíru, výsledky ......
My to máme od všech povolení, zajištění proudu, přesvědčení našich kamarádů o pořadatelství, shánění sponzorů, reklamy, presentace závodu v mediích, značení tratě, kulturní a doprovodný program během závodu, pro zpestření diváků o dění na trati a presentaci sponzorů velkoplošná obrazovka .......

Je to rozdělení takhle v pořádku, nebo by jste si radši něco dělali sami, nebo naopak svaz by mohl trochu přidat?
Myslím, že podpora svazu z hlediska pořadatelů by měla být větší především v presentaci celé cyklistiky co se týká médií a to cyklistiky jako takové.
Tady má myslím především celý český svaz cyklistiky velkou rezervu a dluh vůči našim nejmenším chovancům a nadějím. Vždyť vezměme třeba fotbal a hokej. Každé dítě má svůj idol a stále ho vidí na obrazovkách a motivuje ho to. Kdežto cyklistika - ZM už opět není, závody českého poháru dětí a mládeže v silniční cyklistice se pořádají na neuzavřených tratích, kolikrát i s protisměrným provozem a svého idola pokud doma nemá Eurosport a pokud není vlastníkem kabelové televize, kde vysílá ČT 4 sport ani neuvidí. Celý cyklistický svět čeká rok co rok na nejúspěšnější závod světa "Tour de France" a naši nejmenší z něj nic neuvidí, protože 20 minut ve 23 hodin rodiče neobměkčí a místo cyklistiky se dozvídají pouze o dopingových aférách apod.
Tady bych viděl ten největší a nejdůležitější podíl cyklistického svazu.

 

Závod je v kategorii C1. Slyšel sem něco o Číňankách... Jaké hvězdy jsou přihlášeny a koho čekáte?
Přesně tak, Čínská repre v čele s mistryní světa Ren Chengyuan se dnes právě ubytovává po cestě z Belgie, kde absolvovala o víkendu svěťák, je plánovaná přivítací ceremonie s primátorem p. Kuberou, prohlídka a projížďka trati a od zítřka trénink.
Dále se očekává účast i dalších mistrů dvou kol: Ralph Naf -Švýcarsko, Jose Antonio Hermida (Španěsko), mistryně Panameriky Mary McConneloug, ale i ostatních národních mistrů. Taktéž se proslýchá, že se na start postaví i část našich cyklokrosových mistrů (Šimůnek, Mlynář .....)

 

foto/_0000025348.jpg
Jak velkej balík peněz se musí dát do hromady, aby se dal takovýto závod uspořádat - alespoň rámcově?
Velmi mnoho. Vše záleží jak k tomu přistoupit. Udělat závod a hotovo nebo něco nabídnout i příchozím divákům, velkoplošná televize, kulturní program během závodu, prezentovat závod v médiích, zajistit jej po stránce bezpečnosti závodníků a diváků pořadatelskou službou, vyrobit atraktivní překážky pro diváky, zajistit vložený závod dětí apod. stojí nemalé prostředky. U nás především za podpory města a již osvědčených sponzorů se nám daří tento balík financí naplnit

Kdo jsou hlavní partneři/sponzoři závodu?
Město Teplice, Glaverbel Czech, Speciální stavby Most s.r.o., Factor, Skupina ČEZ, Česká spořitelna, Severočeské Doly a.s.

Kolikátý je to ročník a jak se závod v průběhu času vyvíjel?
Popravdě, museli bychom dlouho počítat :-)
Původně klasický XC okruh, mnozí ještě vzpomenou na Doubravku a nyní již 2.ročník městský okruh c centru Teplic.

Jak se dá popsat trať a její náročnost?
Náročná. Nahoru dolu. Náročné táhlé výjezdy budou střídat rychlé, dlouhé ale i technické sjezdy, přestože se jedná o městský okruh převážně v parku a lesoparku bude to divácky atraktivní závod.

 

Jsou tam nějaké divácké lahůdky, aneb na co chcete nalákat diváky?
Sjezd podél schodů, sjezd z hradeb, bikrosová vložka z navozených hald hlíny, stánky s pivem a buřty a nádherné prostředí Ptačích schodů, kde bude start i cíl či doprovodný program a vyhlášení výsledků

 

Co počasí a jeho vliv na obtížnost trati?
I zde bude trať mít svůj půvab. Pokud bude extrémní sucho - klouže to, pokud bude extrémní mokro - klouže to ještě více. Optimální je pouze vlhká ale nevím, nevím - bude spíše sucho, takže bacha.

 

Jaký bude doprovodný program?
Kromě vloženého závodu příchozích dětí od 0 - 15 let, ještě vše zpestří pěvecký sbor dětí z Arkádie - a to je zážitek, doporučuji

 

Budete mít dost piva?
Poteče proudem a pokud vyhrajou naši závoďáci ( Hejduk, Kubáč-junior, Saifrt- kadet nebo Kučerová-kadetka) poteče i šampáňo - ale až po dokončení celého závodu

 

Co jiného by jste návštěvníkům a doprovodu doporučil k shlédnutí v blízkém, či vzdálenějším okolí trati?
Určitě prohlídku lázeňského města Teplice - pamětihodnosti, kolonády, kašny i když pravé otevírání lázeňské sezóny začíná až koncem května a to teprve stojí zato. Jinak nádherný pohled do údolí z hřebenu Krušných hor je z Komáří Vížky, kam je možno se dostat nejdelší sedačkovou lanovkou v ČR z obce Krupka vzdálené cca 5 km.

 

Díky za odpovědi...
Další info včetně plánku trati je na našich oddílových stránkách : www.sweb.cz/toptenteplice

 Fotografie: cyclingnews.com

 

Velmi pěkné fotografie a reportáže jistě po závodě najdete na serveru MTBS.cz


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 3.05   images/ga_count.png 1614

Teplice #1 XC 2007 - zvou na řežbu o Olympijské body

TitulekAutorDatum
Hermida vyhrál první díl Českého poháru bikerůMartin Bali-Jenčík28.04.2007 18:50:26
images/line1.gifRe: Hermida vyhrál první díl Českého poháru bikerůDaniel.J28.04.2007 22:18:12© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 31
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif