rozhovory

23.01.2008 - Martin Bali-Jenčík


Interview s bývalým profesionálním bikerem, mistrem Evropy a vicemistrem světa, studentem medicíny a organizátorem německo-českého MTB etapáku Mad East Challenge – díl I.

Znám ho už nějaký ten pátek. Vídáme se na bikemaratonech, občas si zavoláme nebo píšeme maily. V posledním čase předvánočním jsem s rodinou tradičně navštívil proslulý Strietzelmarkt (“štolový trh”) v Drážďanech. Zatímco moje spolucestující vyrazily na zteč do obchodů, já si domluvil schůzku s Matthiasem, který v saské metropoli žije. V jedné italské kavárně jsme nad pressem a minerálkou dobře pokecali. Mimochodem vznikl i následující rozhovor. S Matthiasem se dělají rozhovory skvěle. Stačí nadhodit otázku a poslouchat. Horší je to pak s přepisováním… Jelikož se naše rozmluva trochu protáhla, rozdělil jsem interview na dvě části. V té první se můžete dočíst o jeho sportovní dráze a zaměstnání, tedy studiu na universitě. V té druhé, která na BikeBase vyjde příští týden, jsem se zaměřil na pořádní závodů horských kol v Německu a hlavně Mad East Challenge konající se v Krušných horách.

 foto/_0000047175.jpg

Osobní údaje:
narozen: 23.11.79 v Berlíně, dnes žije v Drážďanech, výška: 190cm, povolání: student, záliby: sport (jízda na kole, běhání, cestování), italština, organizování

Největší sportovní úspěchy (vše MTB XC):
ME juniorů 1997 – 1. místo, MS juniorů 1997 – 2. místo, mistr Německa U23 1999, MS U23 1999 – 6. místo, … jako hobík (od roku 2003) – 1. místo v Ústí nad Labem v Silvestrovském závodě 2003/05/06…

Týmy:
´95 Univega, 96/97/98 Cannondale, 99-01 Stevens, 02-03 Ralph Denk Racing

Současný bike:
Rotor Mission 28’’, Rohloff Speedhub 14 rychlostí, komponenty Ritchey, nába Tune, kliky Hone, řetěz Rohloff, véčka Avid, pláště Continental, sedlo Flite, ocelová vidlice bez odpružení, košík Elite, váha 11,5kg

 Matthiasi, začněme pěkně od začátku. Platil jsi za jednoho z nejtalentovanějších a nejnadějnějších bikerů v Německu, mᚠve sbírce velké placky z mistrovství Evropy a světa a celou řadu dalších úspěchů. Několik let jsi se živil jako cyklistický profesionál. Proč jsi si vybral právě tento sport? Můžeš popsat své začátky?
Matthias: Se sportem jsem začal už na základní škole a to s lyžováním v letech 1986 až 90. Byla tam totiž sportovní skupina a díky tréninku jsem byl ušetřen poledního spánku, který jsem nesnášel. Na gymnáziu jsem potom až do roku 1996 žádný sport nedělal. Ten rok jsem si koupil ojetý Cannondale Killer V a společně se dvěma spolužáky začal jezdit na biku. Ze začátku také malé závody v Sasku. V roce 1997 přišla první licence a závody na „západě“. Tam se mi v Bundeslize hned povedlo umístit na třetí příčce mezi juniory a přišla pozvánka do reprezantace. V Evropském poháru jsem dojel třetí a pak dokonce první. Následoval překvapivý titul mistra Evropy a vicemistra světa a skvělá podpora od Cannondale. V roce 1998 jsem maturoval a dostal možnost absolvovat vojnu ve sportovním klubu Bundeswehru. Na základě dobrých výsledků jsem pak prodlužoval smlouvu až do roku 2003. Vedle toho jsem dálkově studoval ekonomiku na universitě, což mi vydrželo čtyři semestry. Kromě toho jsem společně se svou přítelkyní žil rok a půl v Itálii v Sieně a Trentu a mohl jsem si dovolit její studium a naučit se jazyk. No a potom přišla celá řada důvodů k ukončení mojí profi kariéry a hledání nových perspektiv.

V tom nejlepším? O jaké důvody šlo?
Matthias: V roce 2002 jsem během tréninku utrpěl těžký pád, z jehož následků jsem se probudil až v nemocnici – s několika zraněními hlavy, zlomeninami a tak dále. Také se mi stále vracela infekční onemocnění, což mě brzdilo v tréninku a vracelo stále na začátek. Dále mi chyběla perspektiva po rozpuštění sportovní skupiny v armádě a s tím samozřejmě finanční zabezpečení – jako „Ossi“ (východní Němci, moje pozn.) jsme to měli vždycky t잚í s hledáním dobrých smluv. No a v neposlední řadě jsem chtěl dělat něco víc pro svou hlavu...

Jak vůbec vzpomínᚠna svou profikariéru?
Matthias: Vesměs pozitivně. Hodně jsem toho poznal a naučil se. Byl to krásný čas a dobrá škola života. Negativně vzpomínám jen na svoje onemocnění, protože znamenala tréninkové výpadky, a defekty, zejména když se cestovalo na závody někam daleko a pak mě zastavil prázdný pl᚝ nebo přetržený řetěz.

foto/_0000047174.jpg
Co ti ten sport dal a co vzal?
Matthias: Přinesl mi hodně radosti a přátel na celé zeměkouli a take zdravý, sportovně zaměřený, životní postoj a italštinu jako cizí řeč. A co mi vzal? Asi ideály, že se kvůli dopingové problematice odehrávají na profiscéně férové závody.

Na které momenty vzpomínᚠnejraději a které bys chtěl raději zapomenout?
Matthias: Nejraději samozřejmě vzpomínám na ME a MS 1997, pak na německý šampionát 99 a MS 99. Také na dobu v Itálii. Zapomenout bych chtěl nejméně na tři nachlazení a hlavně na jednu chřipku, protože mi zabránila jet respektive dosáhnout dobrého výsledku na SeaOtter Classic a Světovém poháru v Mexiku.

Dost brzo jsi skončil. Nemrzí tě to?
Matthias: Jak už jsem řekl, způsobila to řada okolností. Nemoci, pád, chybějící perspektiva, dopingová problematika, věk, chybějící výzva a především přátelé, kteří si po škole nebo civilce začali pořizovat rodiny a žít „normální“ životy.

Takže teď studuješ na univerzitě. Proč právě medicínu?
Matthias: Protože to je to jediné, co jsem schopen se bez problémů naučit. Když jsem studoval ekonomiku, zjistil jsem, že mě fakt nezajímá, jak spolu souvisí cena ovesných vloček a daně z nafty, a že mi předměty jako biologie a chemie dobře lezou do hlavy. Navíc je v tom rodinná tradice. Moje matka i děda jsou lékaři a v rodině máme ještě celou řadu další doktorů.

foto/_0000047173.jpg
Jaké jsou tvoje profesní cíle?
Matthias: Práce, která mě bude naplňovat, dostatek času pro rodinu a sport a určitá finanční bezstarostnost. V současnosti inklinuji k všeobecné medicíně a chtěl bych se stát svým vlastním pánem. Cesta k tomu však potvrvá nejméně sedm let a během té doby se toho může ještě mnoho změnit.

Jak to vlastně všechno dohromady stíháš? Studium, trénink a závody, organizace Mad East Challenge…
Matthias:Studuji teď vlastně jen to minimum, to znamená dobrá příprava před zkouškami a jinak hodně času. Především organizuji různé věci pro Mad East Challenge, plánuji naši účast na maratonech, pracuji s přáteli na nových myšlenkách a návrzích. No a času na spaní pak už moc nezbývá.

To jsem poznal. Posílᚠmi maily nejčastějí mezi jednou a třetí hodinou ranní…
Matthias: Ale dá se to přežít. Tedy se silným espressem, mám dva mokkapřístroje.

Zbývá ti pak ještě čas na nějaké koníčky?
Matthias: Jasně, velice důležité je pro mě udržování kontaktů s přáteli, známými a spolupracovníky, i když člověk často stojí na hraně alkoholismu:-). Doteď jsme měli stále možnosti se dál rozvíjet a to nám všem dělalo radost. K tomu stíhám i celou řadu dalších koníčků: filmy, cestování, kulturu, sport, poznávání, ...
Srdeční záležitost pro mě představuje vášeň pro Itálii a italštinu, takže komunikuju se svými četnými přáteli a čas od času absolvuji nějaký ten kurs na zdokonalení řeči.


Pokračování příště…


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.84   images/ga_count.png 1624

MATTHIAS MENDE – Svou profikariéru považuji za dobrou školu života

TitulekAutorDatumŠ Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 41
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif