o závodech

02.10.2008 - petruš jiří

TOI TOI Cupu 2008-09 z Uničova (27. 09. 2008)
Je hezké, že na začátku cyklokrosové sezóny se snaží naši nejlepší, zejména v zahraničí závodící jezdci, ukázat před domácím publikem. A tak kromě Radka Šimůnka, který se vylízává ze srdečních problémů, byli v Uničově úplně všichni. A že jich nebylo málo, sdělovala startovní listina - 53 borců na startu, to se hned tak nezažije. A přijelo i spousta cizinců, za všechny jmenujme Švýcara Heuleho, Němce Sickmüllera a Slováky Glajzu a Barenyi. Asi 2.500 diváků sledovalo závod, který se jel na 11 okruhů na trati dlouhé 2700m za nádherného teplého podzimního dne. Po celou dobu závodu nad tratí kroužil vrtulník a snímal dění na trati shůry - dobrý pořadatelův počin hodný následování, i když závodníci si o tom myslí své ("museli jsme žrát ten prach...")

 

Průběh závodu
Žáci

 

Dle nových regulí mají v letošním ročníku národního poháru v cyklokrosu žáci samostatnou kategorii, takže se oddělili od kadetek, které rovněž jedou samostatný závod. A tak v sobotu 27. září 2008 přesně v 10:30 vypukl v Uničově v lokalitě zvané Šibeník další ročník TOI TOI Cupu. Na start tříokruhového 20 minut trvajícího závodu se postavilo celkem 13 žáků. Podle očekávání si hned od startu skvěle vedl loňský šampión a jasný favorit závodu Karel Pokorný (Johnson Control AŠ MB). Rychle si vytvářel náskok před ostatními borci a při nájezdu do 2. kola jsme na druhém místě registrovali Luďka Lichnovského (MAPEI - CYKLO KAŇKOVSKÝ) a dále Adama Zrůsta (KC KOOPERATIVA SG Jablonec n.N). Toto pořadí pak vydrželo až do cíle a prvním vítězem nového cyklokrosového poháru se tedy stal Karel Pokorný.

 

Kadetky

 

Do samostatného závodu nejmladších dívek nastoupily jen 4 závodnice, které se statečně praly se záludnostmi uničovské 2,7 km dlouhé trati a celkem absolvovaly 2 okruhy. V zásadě ihned po startu se holky rozmístily do pořadí 1. Martina Mikulášková (TJ Stadion Louny), 2. Vendula Kuntová (Dukla Praha). 3. Aneta Rezková (BIKE 2000), 4. Kateřina Uhrová (TJ SLEZAN Frýdek-Místek) a takto i šastně dorazily do cíle.

 

Kadeti+Juniorky+Ženy

 

Po loňském kralování Radka Polnického v této kategorii se zdá, že novým kadetím suverénem letos bude Vojtěch Nipl (TJ Stadion Louny). Systémem start-cíl nedal soupeřům šanci a hladce vyhrál dnešní závod. Dobře si vedl i Ondřej Žniva (SCOTT SCANIA TEAM Kolín), který se od 3. kola trvale usadil na 2. místě. Vedoucí dvojice si vyrobila lehký náskok a za nimi se o třetího fleka pral Jakub Skála (ŠVEC CYKLO TEAM Soběslav) společně s Janem Březnou (KC KOOPERATIVA SG Jablonec n.N). Konečné pořadí kadetů : 1. Nipl, 2. Žniva, 3. Skála. Skvěle jela favoritka ženského závodu a úřadující mistryně ČR Pavla Havlíková (KC KOOPERATIVA SG Jablonec n.N), která závod pochopitelně vyhrála.
Junioři

 

Peloton 33 juniorů vyrazil na 7 okruhů ve 12:30 a zpočátku ho tahal Michael Boroš (CT Budvar Tábor). Pak se vytvořila silná čtyřka ve složení : Boroš, TomᚠPaprstka a Milan Svoboda (oba SCOTT SCANIA TEAM Kolín), a Karel Hník, který z Dukly přesedlal do týmu ATLAS RÖMERS HAUSBÄCKEREI. Reprezentační favorit Radek Polnický měl problémy a teprve až v nájezdu do 3. okruhu figuroval na 4. místě. Během dalšího okruhu se vytvořila a odskočila trojice Boroš, Matěj Lasák (SUNDANCE TJ OPAVA) a Jan Nesvadba (KC KOOPERATIVA SG Jablonec n.N). Zbytek závodu se odehrával v režii těchto pánů a jen jsme s napětím očekávali, který že bude ten vyvolený. Nakonec v dramatickém vyvrcholení vyhrál Jan Nesvadba, druhý skončil Matěj Lasák a Michael Boroš si dojel pro pomyslný bronz. Za nimi pak dokončil Radek Polnický (EMPELLA CZECH TEAM).

 

Jan Nesvadba : "Dneska jsem absolvoval svůj letošní první závod v terénu a tak jsem si tiše přál skončit do 5. místa. Když jsme ujeli v trojici (s Borošem a Lasákem), hlídal jsem si svoji pozici a snažil se nezaváhat. V posledním kole jsem získal náskok v technické pasáži na výběhu u schodů a ten mi stačil k vítězství. Hodlám absolvovat celý pohár, pokud mě nevyřadí nějaká nemoc nebo zranění. Tým Kooperativy nám v letošní sezóně nabízí výrazně lepší zázemí než v minulosti, hlavně v oblasti vybavení, a tak doufám, že se to projeví i na výsledcích. Tra byla perfektní, i když suchá. Ale bláta a sněhu se nebojím, naopak, tam bych mohl být ještě lepší.“

 

Elite+U23

 

Po startovním výstřelu nejlíp vypálil Zdeněk Štybar (Fidea), ale čelo bylo tak nadupané, že se pořádně nedalo mluvit o vedoucím jezdci. Při nájezdu do 2. kola se za vedoucím Štybym srovnali LukᚠKlouček (Sunweb), Kamil Ausbuher (CK Podbořany - Style & Concept), švýcarský šampión Christian Heule, Petr Dlask (Fidea) a Martin Bína (CT Budvar). Ve třetím okruhu se mezi vedoucí závodníky propracoval i Zdeněk Mlynář (MAX CURSOR) a Vladimír Kyzivát (JOHNSON CONTROLS AŠ MB). Pak přišlo období pohrom a zvratů. Nejprve ošklivě spadl Ondřej Bambula (CT Budvar), přivodil si lehký otřes mozku a pohmožděniny na hlavě. Musel být odvezen na vyšetření a jeho zítřejší start je dost ohrožen. Pak v 5. kole spadl lídr Štybar a propadl se téměř až na chvost závodního pole. Toho využil pohotový Bína a dostal se do čela závodu. A druhým zvratem bylo neskutečné nasazení bikera Jaroslava Kulhavého (Michelin), který se neochvějně usadil na 3. pozici za Dlaskyho. Mezitím v 6.kole opustil závod Mlynář. Takže od polovičky závodu se tak ustanovilo nové pořadí. V čele Bína, za ním s odstupem Dlask a Kulhavý. A takhle to vydrželo dost dlouho, když s dalším odstupem na 4. a 5. místě jezdili výteční cizinci Heule a Sickmüller. Za mini se pak trochu závodilo, postarali se o to zejména Kyzivát, navrátivší se Martin Zlámalík (PRODOLI), Slovák Milan Barenyi a "ztracený cyklokrosový syn" David Kášek (CT Budvar), který letos po létech opět osedlal terénního oře. Bínič neustále zvyšoval svůj náskok a svoji bezchybnou jízdu zúčtoval vítězstvím v prvním pohárovém závodě. V konečném souboji o druhý post podle očekávání uspěl Petr Dlask před snad největším překvapením dnešního dne Jaroslavem Kulhavým.

 


Bína : "Na otázku, zda mi svědčí přestup do CT Budvar, odpovídám, že nejspíš ano, i když ve svém životě jsem udělal i několik dalších změn (detaily bez komentáře). Závod se pro mě vyvíjel dobře, využil jsem totiž zmatku, který nastal, když spadl do té chvíle vedoucí Štyby. Čekal jsem, kdo vyrazí první a když se k tomu nikdo neměl, šel jsem do toho. Sice byla trochu "nuda" jezdit 2/3 závodu sám, ale nechtěl jsem riskovat dojetí, proto jsem si vybudoval přiměřený náskok. Tra mi seděla, ale hlavně mi sedl závod jako takový - to pak "jede" na každé trati. Každopádně zítra v Hlinsku to bude určitě t잚í. Na tamní nepředvídatelné trati klidně můžu být třeba desátý."

 

Dlask : "Byl to takový normální krosový závod, začínám se "rozjíždět" a tak dnešní výsledek považuji za dobrý. Ten zítřejší závod v Hlinsku bude t잚í, nechci předvídat - uvidíme. Většinu času v závodě jsem strávil s Kulhavkou, obdivuji jeho schopnost okamžitého přechodu z biků na kros. V dalších závodech za 14 dnů (Louny a Česká Lípa) se nejspíš neobjevím, protože v tom víkendu v neděli mám startovat na Superprestige."

 

Kulhavý : "Díky tomuhle závodu, a vlastně začátku TOI TOI Cupu, jsem předčasně ukončil bikovou sezónu. V těch technických pasážích se tra trochu podobala tomu, na co jsem zvyklý v bikách, ale na rovinkách jsem byl trochu nesvůj a ztrácel. Proto jsem se držel Dlaskuho zuby nehty a jemu vděčím za to, že tam mě táhnul. Největším problémem v tom rychlém přechodu na cyklokros (ještě minulý víkend jsem závodil na biku) bylo zvyknout si na krosové kolo. Podle výsledků se ukáže, jestli budu závodit celou sezónu. Pokud to "pojede", vydržím nejspíš až do konce. Ale kdybych měl jezdit dvacátá místa, zabalím to ještě do Vánoc."

Fotky č. 1-9 publikovány se souhlasem autora - Martina Bali-Jenčíka/Cyklokros.cz


foto/thumb/0000072857.jpg
foto/thumb/0000072859.jpg
foto/thumb/0000072860.jpg
foto/thumb/0000072861.jpg
foto/thumb/0000072863.jpg
foto/thumb/0000072865.jpg
foto/thumb/0000072866.jpg
 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 3   images/ga_count.png 861

Toi Toi cup Uničov

TitulekAutorDatumŠ Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 13
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif