ostatní

11.06.2009 - Alena Mlynářová

Sportovní gymnázium ve Vrbně pod Pradědem je poměrně mladé osmileté gymnázium s původním zaměřením na běžecké, sjezdové lyžování a orientační běh. Před několika lety se k těmto sportům přidala i cyklistika a nyní je zdejší gymnázium jedním z mála v republice, kde se cyklistice věnují. V uplynulém školním roce zde studovalo 15 cyklistů, z nichž dva v květnu úspěšně složili maturitní zkoušku.
Po náročné zimní přípravě, která je ve Vrbně tradičně ve znamení běžek (při nedostatku sněhu přímo ve Vrbně mají sportovci k dispozici autobus, který je vozí na nedaleký Praděd), chůze a florbalu, a po několika jarních cyklistických soustředěních se v dubnu naplno rozběhla jarní část sezóny. Pro vrbenské gymnazisty to bylo jaro plné úspěchů ať už na silnici, na dráze či na horských kolech.
Představme si tedy jednotlivě studenty vrbenského gymnázia:
• Lubomír Petruš (BKCP Power Plus)- v květnu odmaturoval a odcestoval do Belgie, kde již vloni získal smlouvu s profi stájí BKCP Power Plus. Před odjezdem si stihl připsat 7. místo v prvním závodě Czech Cycling Tour v Olomouci.
• Břetislav Rohel (Forman Cycling) - nová posila Formanů, Mistr kraje v kat. U23 na silnici, absolvoval etapový závod Košice-Tatry-Košice, je v širším reprezentačním výběru MTB.
• Daniel Dlužanský (Dukla Brno)- vloni se ještě jako junior poprvé dostal na dráhu, vloni se zúčastnil Mistrovství Evropy v dráhové cyklistice v Polsku. Letos závodí prvním rokem v mužích, výborně jel Euromaraton ve Znojmě, kde dojel na 12. místě.
• David Dvorský (Mapei Cyklo Kaňkovský) – zazářil na Českém poháru v Brně, který vyhrál a vysloužil si tím nominaci na Závod míru juniorů v Terezíně, kde si počínal velmi dobře, obsadil 38. místo celkově s tříminutovou ztrátou na prvního.
• Matěj Lasák (SK Veha Team) – po účasti na lednovém Mistrovství světa v cyklokrosu, kde obsadil 16.místo, nastoupil do jarní sezóny s mírným zpožděním, získal krajský titul na silnici, 11. místo v etapovém závodě Tour du Pays de Vaud ve Švýcarsku, 9. místo v časovce jednotlivců v Pičíně, 5. místo ČP MTB v České Kamenici a je členem silniční, MTB i cyklokrosové reprezentace.
• Dominik Hynek (Mapei Cyklo Kaňkovský)- dříve převážně horský cyklista, letos je prvním rokem na gymnáziu a začal se více věnovat silniční cyklistice, vynikajícím výkonem bylo jeho 5. místo na Českém poháru v Brně a 4. místo v poslední etapě Haná Tour 09. Stal se Mistrem jihomoravského kraje na silnici v kat. juniorů,
• Milan Svoboda (Scott Scania Team Kolín) – jediný závodník, který se specializuje pouze na terénní disciplíny, je v MTB reprezentaci, v Českém poháru figuruje po třech závodech na 13. místě.
• Athanasios Markos (ACS Drak Vrbno)- nováček jak ve vrbenském týmu, tak na gymnáziu, letos jezdí svoji první silniční sezónu, měl pouze sbírat zkušenosti, ale pustil se do závodění s neuvěřitelnou vervou. Získal zelený trikot nejlepšího vrchaře na mezinárodním etapovém závodě v Kluczborku, na Závodě míru kadetů v Jevíčku byl ve vrchařské soutěži druhý, v celkovém pořadí skončil na výtečném 10.místě. Je krajským Mistrem na silnici.
• Ondřej Tkadlec (SKC Prostějov)- v předjaří bojoval s nemocemi, nyní už se dostal do formy, za Závodě míru kadetů byl 13., o měsíc později vyhrál etapový závod Haná Tour, výborně jezdí i na dráze.
• Petr Hampl (SK Veha Team)- nadějný opavský cyklista. Na Českém poháru ve Zbraslavi vybojoval 5. místo, na Hané Tour skončil 8. V průběžném pořadí ČP mládeže figuruje na 9.místě
• Martin Schneider (Cyklo Mapei Kaňkovský)– je teprve v počátcích tréninkové přípravy a tak na výsledky ještě čeká. Prozatím je úspěšný v místních soutěžích Jesenického šneku a Oderském poháru. Nicméně už dokázal ve Zbraslavi na silničním poháru nasbírat několik bodů.
• Jaroslav Hamáček (ACS Drak Vrbno)- taktéž v počátcích sportovní kariéry. Nedávno dokázal dojet v nejtěžší etapě Haná Tour na 38. místě a rovněž již figuruje v celkovém hodnocení Českého poháru mládeže.
• Jiří Petruš (ACS Drak Vrbno)- na nedávném Závodě míru nejmladších v Lanškrouně obsadil pěkné 34.místo, má stříbrnou medaili z krajského mistrovství, v průběžném pořadí Jesenického šneka je na třetím místě.
• Michaela Králová (CK Maxbike Orlová)- v květnu odmaturovala, je již několik let v reprezentaci MTBO, účastnila se ME MTBO v Litvě 2008.
• Klára Škopcová (ACS Drak Vrbno)- teprve 13tiletá závodnice, na kole jezdí první sezónu, podařilo se jí získat bronzovou medaili na krajském mistrovství v časovce, účastní se závodů Jesenického šneka (v průběžném pořadí je ve své kategorii druhá), díky své píli a poctivosti udělala za poslední rok veliký pokrok a je příslibem do dalších let.
Ačkoliv tito závodníci trénují ve Vrbně pod vedením Vlastimila Mlynáře a jeho sestry Aleny, na závodech reprezentují týmy uvedené v závorce, jelikož gymnázium nemá dostatek finančních prostředků, aby zřídilo vlastní tým. Výsledky závodníků však vypovídají o kvalitách zdejší přípravy. Kromě trenérů mají studenti k dispozici maséra pana Luboše Tomečka st. a nově i sportovní psycholožku Hanku Hřebíčkovou. Ve Vrbně je rovněž Sportovní centrum mládeže, jeho hlavním trenérem je Miloslav Mlynář. Ten organizuje i celoroční soutěž Tritur, závodí se každé úterý. Ve volných termínech se studenti účastní závodů Jesenického šneka. Tento seriál silničních a MTB závodů je ideální „škola“ pro mladé, neboť se závody startují hromadně pro všechny kategorie. Dále v rámci tréninku dojíždí na závody do Jeseníku a Zlatých Hor. Na konci května si mohli studenti vyzkoušet i třídenní etapový závod Jamajka Prix, který společně pořádali vrbenští, jeseničtí a zlatohorští.
Možnost závodit několikrát za týden je nezbytná pro správný vývoj mládeže. Stejně tak systematický trénink v neznečištěném ovzduší a malebném prostředí Jeseníků. To vše nabízí Sportovní gymnázium ve Vrbně pod Pradědem, které stále přijímá studenty ke studiu.

Jaro studentů SG Vrbno

TitulekAutorDatum

© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 8