ostatní

11.06.2009 - Alena Mlynářová

Sportovní gymnázium ve Vrbně pod Pradědem je poměrně mladé osmileté gymnázium s původním zaměřením na běžecké, sjezdové lyžování a orientační běh. Před několika lety se k těmto sportům přidala i cyklistika a nyní je zdejší gymnázium jedním z mála v republice, kde se cyklistice věnují. V uplynulém školním roce zde studovalo 15 cyklistů, z nichž dva v květnu úspěšně složili maturitní zkoušku.
Po náročné zimní přípravě, která je ve Vrbně tradičně ve znamení běžek (při nedostatku sněhu přímo ve Vrbně mají sportovci k dispozici autobus, který je vozí na nedaleký Praděd), chůze a florbalu, a po několika jarních cyklistických soustředěních se v dubnu naplno rozběhla jarní část sezóny. Pro vrbenské gymnazisty to bylo jaro plné úspěchů a už na silnici, na dráze či na horských kolech.
Představme si tedy jednotlivě studenty vrbenského gymnázia:
• Lubomír Petruš (BKCP Power Plus)- v květnu odmaturoval a odcestoval do Belgie, kde již vloni získal smlouvu s profi stájí BKCP Power Plus. Před odjezdem si stihl připsat 7. místo v prvním závodě Czech Cycling Tour v Olomouci.
• Břetislav Rohel (Forman Cycling) - nová posila Formanů, Mistr kraje v kat. U23 na silnici, absolvoval etapový závod Košice-Tatry-Košice, je v širším reprezentačním výběru MTB.
• Daniel Dlužanský (Dukla Brno)- vloni se ještě jako junior poprvé dostal na dráhu, vloni se zúčastnil Mistrovství Evropy v dráhové cyklistice v Polsku. Letos závodí prvním rokem v mužích, výborně jel Euromaraton ve Znojmě, kde dojel na 12. místě.
• David Dvorský (Mapei Cyklo Kaňkovský) – zazářil na Českém poháru v Brně, který vyhrál a vysloužil si tím nominaci na Závod míru juniorů v Terezíně, kde si počínal velmi dobře, obsadil 38. místo celkově s tříminutovou ztrátou na prvního.
• Matěj Lasák (SK Veha Team) – po účasti na lednovém Mistrovství světa v cyklokrosu, kde obsadil 16.místo, nastoupil do jarní sezóny s mírným zpožděním, získal krajský titul na silnici, 11. místo v etapovém závodě Tour du Pays de Vaud ve Švýcarsku, 9. místo v časovce jednotlivců v Pičíně, 5. místo ČP MTB v České Kamenici a je členem silniční, MTB i cyklokrosové reprezentace.
• Dominik Hynek (Mapei Cyklo Kaňkovský)- dříve převážně horský cyklista, letos je prvním rokem na gymnáziu a začal se více věnovat silniční cyklistice, vynikajícím výkonem bylo jeho 5. místo na Českém poháru v Brně a 4. místo v poslední etapě Haná Tour 09. Stal se Mistrem jihomoravského kraje na silnici v kat. juniorů,
• Milan Svoboda (Scott Scania Team Kolín) – jediný závodník, který se specializuje pouze na terénní disciplíny, je v MTB reprezentaci, v Českém poháru figuruje po třech závodech na 13. místě.
• Athanasios Markos (ACS Drak Vrbno)- nováček jak ve vrbenském týmu, tak na gymnáziu, letos jezdí svoji první silniční sezónu, měl pouze sbírat zkušenosti, ale pustil se do závodění s neuvěřitelnou vervou. Získal zelený trikot nejlepšího vrchaře na mezinárodním etapovém závodě v Kluczborku, na Závodě míru kadetů v Jevíčku byl ve vrchařské soutěži druhý, v celkovém pořadí skončil na výtečném 10.místě. Je krajským Mistrem na silnici.
• Ondřej Tkadlec (SKC Prostějov)- v předjaří bojoval s nemocemi, nyní už se dostal do formy, za Závodě míru kadetů byl 13., o měsíc později vyhrál etapový závod Haná Tour, výborně jezdí i na dráze.
• Petr Hampl (SK Veha Team)- nadějný opavský cyklista. Na Českém poháru ve Zbraslavi vybojoval 5. místo, na Hané Tour skončil 8. V průběžném pořadí ČP mládeže figuruje na 9.místě
• Martin Schneider (Cyklo Mapei Kaňkovský)– je teprve v počátcích tréninkové přípravy a tak na výsledky ještě čeká. Prozatím je úspěšný v místních soutěžích Jesenického šneku a Oderském poháru. Nicméně už dokázal ve Zbraslavi na silničním poháru nasbírat několik bodů.
• Jaroslav Hamáček (ACS Drak Vrbno)- taktéž v počátcích sportovní kariéry. Nedávno dokázal dojet v nejt잚í etapě Haná Tour na 38. místě a rovněž již figuruje v celkovém hodnocení Českého poháru mládeže.
• Jiří Petruš (ACS Drak Vrbno)- na nedávném Závodě míru nejmladších v Lanškrouně obsadil pěkné 34.místo, má stříbrnou medaili z krajského mistrovství, v průběžném pořadí Jesenického šneka je na třetím místě.
• Michaela Králová (CK Maxbike Orlová)- v květnu odmaturovala, je již několik let v reprezentaci MTBO, účastnila se ME MTBO v Litvě 2008.
• Klára Škopcová (ACS Drak Vrbno)- teprve 13tiletá závodnice, na kole jezdí první sezónu, podařilo se jí získat bronzovou medaili na krajském mistrovství v časovce, účastní se závodů Jesenického šneka (v průběžném pořadí je ve své kategorii druhá), díky své píli a poctivosti udělala za poslední rok veliký pokrok a je příslibem do dalších let.
Ačkoliv tito závodníci trénují ve Vrbně pod vedením Vlastimila Mlynáře a jeho sestry Aleny, na závodech reprezentují týmy uvedené v závorce, jelikož gymnázium nemá dostatek finančních prostředků, aby zřídilo vlastní tým. Výsledky závodníků však vypovídají o kvalitách zdejší přípravy. Kromě trenérů mají studenti k dispozici maséra pana Luboše Tomečka st. a nově i sportovní psycholožku Hanku Hřebíčkovou. Ve Vrbně je rovněž Sportovní centrum mládeže, jeho hlavním trenérem je Miloslav Mlynář. Ten organizuje i celoroční soutěž Tritur, závodí se každé úterý. Ve volných termínech se studenti účastní závodů Jesenického šneka. Tento seriál silničních a MTB závodů je ideální „škola“ pro mladé, nebo se závody startují hromadně pro všechny kategorie. Dále v rámci tréninku dojíždí na závody do Jeseníku a Zlatých Hor. Na konci května si mohli studenti vyzkoušet i třídenní etapový závod Jamajka Prix, který společně pořádali vrbenští, jeseničtí a zlatohorští.
Možnost závodit několikrát za týden je nezbytná pro správný vývoj mládeže. Stejně tak systematický trénink v neznečištěném ovzduší a malebném prostředí Jeseníků. To vše nabízí Sportovní gymnázium ve Vrbně pod Pradědem, které stále přijímá studenty ke studiu.

Jaro studentů SG Vrbno

TitulekAutorDatum

Š Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 35