rozhovory

02.12.2010 - Patrik Pátek

foto/_0000114861.jpg
Litoměřice/Melbourne - S každým rokem je na kole vidět víc a víc, a i když působí velmi nenápadně, tak svými výsledky dokazuje, že světová ženská cyklistika si na ní musí chtě nechtě začít dávat větší pozor. Letošní silniční sezona je sice dávno minulostí, zato její hlavní dráhová disciplína je v plném proudu. Čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka Jarmila Machačová, jezdkyně pražské Dukly, si už letos vyjela páté místo na světovém šampionátu v Dánsku ve scratchi a na nedávném evropském šampionátu v Polsku překvapila šestým místem v pro ni netradiční disciplíně v omniu. Teď se cyklistka ze Světlé nad Sázavou chystá na další zastávku světového poháru v australském Melbourne.

 

Jarmilo, s jakou vizí do Austrálie teď míříte?
S omniem se teprve sžívám, přeci jenom je to 6 odlišných disciplín. Takže doufám, že se v průběhu roku budu zlepšovat.

 

Máte za sebou už řadu povedených závodů, znamená to, že forma je letos dobře laďená?
Příprava směřovala samozřejmě k mistrovství Evropy (ME), což bylo z hlediska olympijské kvalifikace hodně důležité, ale šla jsem tak trochu do neznáma. Světový pohár je zase trochu něco jiného, ale jen díky dalším zkušenostem se mohu dál lepšit. Dosud jsem se specializovala především na scratch a bodovací závod, který byl až do OH 2008 olympijskou disciplínou. Některé měřitelné disciplíny mi moc nesedí a musím na nich ještě zapracovat, ale jinak si myslím, že náročnost omnia by mi mohla vyhovovat.

 

Dokážete se prosadit ve světovém měřítku, ale pokud se nepletu, stále chybí jakýsi vavřín, po kterém by si vás širší veřejnost více zapsala do paměti...
Vítězství ze světového poháru (SP) už mám dvě, i dvě druhá místa v celkovém pořadí SP, ale je pravda, že medaile, ať už jakákoli z vrcholné soutěže kategorie elite mi prostě chybí. Zatím mám z evropského šampionátu čtvrtou a ze světového nejlepší pátou příčku. Tuhle bilanci toužím rozhodně vylepšit.

 

Na dráze teď trochu „zaskakujete“ také za nemocnou Ladu Kozlíkovou, cítíte na sebe větší tlak?
Ladu zastupuji pouze v omniu, na všechny ostatní reprezentační starty jsem se kvalifikovala svými výsledky. Pod nominačním tlakem ale závodím od juniorských let. Už jsem si zvykla a naopak mě to dokáže nabudit k lepším výkonům. A co se týká omnia, tak na ME 2009 jsem v přímé konfrontaci s Ladou skončila o dvě místa výše (4. /6. místo pozn. red), i když trochu odlišného od toho olympijského. Omnium se totiž jelo v olympijské podobě poprvé teprve na letošním ME. Lada má dlouhodobé zdravotní potíže, takže body do olympijské kvalifikace musím sbírat sama. Ale pod tlakem se necítím, vždy jdu do závodu s tím, že hodlám zajet co nejlépe.

 

Teď je na programu Austrálie, ale tím exotický program nekončí, že?
Ne, jak přiletíme z Austrálie, stihnu si jen vyprat a zase znovu zabalit. Za tři dny totiž odlétáme na další SP do Kolumbie. Takže se budu hlavně snažit neonemocnět.

 

Jak jste zatím tedy spokojená všeobecně s letošním cyklistickou sezonou?
Na začátku silniční sezóny jsem měla stále zdravotní problémy, přetrvávající už od března. Necítila jsem se úplně dobře, ale nějaké výsledky na silnici, především v zahraničí byly, i když třeba ne úplně podle mých představ. Letos jsem hodně závodila v Holandsku, což byla dobrá zkušenost i kvalitní trénink pro nadcházející dráhovou sezónu. Ale prioritou je pro mne dráha, tam jsou pro mne výsledky opravdu důležité. A tady jsem se začátkem sezóny spokojená. Ovšem stále mám co zlepšovat. Zatím se mně to daří.

 

Letošní hlavní vrcholy jsou za vámi, ale copak další cíle a zejména olympiáda v Londýně?
Byla jsem Mezinárodním olympijským výborem (MOV) vybrána spolu s dalšími deseti českými sportovci pro nadstandardní účelovou podporu olympijské přípravy pro OH 2012 v Londýně. Toto mezinárodní uznání mých dosavadních výsledků je pro mne zavazující. Udělám vše pro to, abych důvěru v mou výkonnost od MOV i ČOV naplnila.


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.83   images/ga_count.png 691

Machačová: Udělám vše, abych důvěru naplnila

TitulekAutorDatum© Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 25
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif