rozhovory

02.02.2011 - Patrik Pátek

foto/_0000115583.jpg
Hradec Králové – Ještě loni byl juniorským závodníkem brněnského Favoritu. V jeho osmnácti letech ho ale angažoval profesionální tým PSK Whirlpool-Author. Královéhradecká ekipa totiž před novou závodní sezonou výrazně omladila svůj kádr, avšak právě cyklista Jakub Večeřa se stal jejím nejmladším článkem. Jak se tedy má benjamínek týmu?

 

Jakube, jak se cítí nejmladší člen týmu?
Je to pro mě něco zcela nového, ale do PSK jsem se těšil. Fakt je, že jsem nikdy nebyl nejmladším členem. Samozřejmě to s sebou nese řadu úskalí, ale snažím se s tím vyrovnat a zejména pak vyrovnat krok staršími. Proto udělám maximum a sám doufám, že sezona bude podle očekávání. Určitě nečekám, že se bude jezdit na mě, budu rád pomáhat starším a věřím, že budou i výsledky.

 

Projevuje se tedy skutečnost, že jsi nejmladším článkem?
Tak, tady na baráku jsme všichni mladí, takže tady se to nijak neprojevuje, ale když jsme někde všichni a je třeba rozdat papíry nebo podobné blbosti, tak samozřejmě padne otázka, kdo je nejmladší a tím pádem jdu já. Jsou to jen drobnosti, nic velkého a ani se toho nikdo nesnažil zneužít. O tom to rozhodně není.

 

Máte za sebou společné soustředění, tedy vůbec první společné. Jak se ti vedlo?
Soustředění na běžkách se vydařilo. Bohužel nám počasí na závěr úplně nesedlo, ale jinak jsme se jako tým docela stmelili. Proběhlo to bez problémů a odtrénovali jsme si, co jsme potřebovali.

 

Nebyl problém držet krok se staršími?
Vůbec ne. Na běžkách jezdím už hezkých pár let, takže s technikou problém nemám. Bál jsem se určitě toho, jak na tom ti starší budou fyzicky, ale naštěstí to nebylo tak, že bych někde ztrácel, takže opět všechno bez problémů. Nikdo se navíc nesnažil dělat ani žádné naschvály, takže jsme celou dobu trénovali všichni společně.

 

Máte za sebou první letošní testování. Co testy ukázaly a co pro tebe znamenají?
Určitě jsou těžké pro každého. Záleží také na tom, jak to komu sedne a i jak se kdo vyspí. Co je dobré, že to testování probíhá naráz, takže všichni vedle sebe vidí ty ostatní, tedy skutečnost, že to pro nikoho není jednoduché. Přináší to s sebou ale potřebné výsledky, se kterými mohu být osobně spokojený. Je totiž vidět, že jdu krůček po krůčku nahoru, že to co dělám, má prostě nějaký efekt a podle toho budeme upravovat přípravu, aby byla co nejefektivnější směrem k sezoně.

 

foto/_0000115585.jpg
Jak od začátku roku vᚠprogram vypadal?
Už jsme přestali dělat obecnou přípravu, jen sem tam nějaké výběhy, ale víceméně jsme už na kole a snažíme se jezdit co nejvíc spolu to jde. Samozřejmě podle školy, protože byl závěr pololetí, takže každý to musel trochu dohonit. Teď už to snad bude dobrý. Trenér se k tomu staví dobře. Bere to tak, že školu samozřejmě vypustit nemůžeme, ale když samozřejmě můžeme jet hned ráno, tak je spokojenější.

 

Jaké mᚠcelkové dojmy jako nováček v PSK?
Jsem maximálně spokojený. Nikdy jsem nebyl zvyklý, že bych měl v týmu trenéra, se kterým bych takhle komunikoval, takže pro mě je to nové a jsem tak trochu jako Alenka v říši divů.

 

Jaké to je pro mladého jezdce vstoupit do týmu, kam chce většina českých cyklistů?
Měl jsem obavy vůbec z toho, jestli budu schopný fungovat při takové zátěži a samozřejmě jak se začlením do kolektivu, ale myslím, že to proběhlo v pohodě i díky tomu, že nás mladých je tu více, takže se to tak nějak rozmělnilo a vše probíhá, řekl bych tak, jak má.

 

Teď máte namířeno na Mallorku. Jak se ti tedy líbí další program?
Na Mallorce jsem byl už asi šestkrát, takže zrovna tohle pro mě nebude nic nového. Samozřejmě se momentálně nejvíc těším konečně do tepla a až se nebudu muset oblékat do termobundy.

 

Doba teď kolu asi moc nepřála, že?
Ale jo, dalo se. Byl jsem doma v Brně a tam to naštěstí bylo dobrý, takže jsem si odtrénoval, co jsem potřeboval, za což jsem byl rád, protože kluci, když byli někde na horách, tak na kolo jet nemohli. Jsem proto poměrně spokojený.

 

Trenér Fiala vás mladé chtěl mít v Hradci pohromadě. Jak tu vypadá vᚠdenní režim?
Vstáváme všichni zhruba stejně tak, abychom šli do školy, takže se ráno potkáváme v kuchyni. Sejdeme se pak po škole a jdeme společně na trénink, pak si společně uvaříme večeři a spolu strávíme i večery, když si vykládáme na pokojích. Myslím, že jako parta tady fungujeme výborně. Samozřejmě to tak nejde pokaždé, protože někdy někdo musí jet sám. Jsme tu jinak přes týden a na víkendy se snažíme jezdit spíš domů, protože pak to v sezoně asi bude problém.

 

foto/_0000115584.jpg
Co říkᚠpředběžnému závodnímu programu?
Nemohu hodnotit, zda je nebo není pestrý. V juniorech jsem navíc začal závodit o měsíc později. Pro mě tedy bude každý závod svátek a těším se na to. Když mě budou stavět, budu jen rád. Samozřejmě jediné, co teď vím je, že pojedu Brno-Bíteš. Co bude před tím, je ve hvězdách a bude záležet na tom, jak trenér závodní tým poskládá.

 

Jaké jsou tvé osobní cíle a na co se těšíš?
První věc je právě závod Brno-Velká Bíteš-Brno. I když je to závod v Česku, tak pro mě je to domácí závod, jelikož bydlím jen tři kilometry od startu, takže tam bych se určitě chtěl předvést jen v nejlepším světle. Všechno ostatní pak směřuji tak, abych mohl pomáhat starším jezdcům a byl tomu týmu prospěšný.

  
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.88   images/ga_count.png 666

Večeřa: Z PSK jsem měl trochu obavy

TitulekAutorDatumŠ Bikebase.cz 2007 – Bikebase systém pro prezentaci závodníků a vyhodnocování výsledků s okamžitým zveřejněním na internetu. Právě nás tu je: 66
Autor projektu: Aleš Gregor, graphics: Michal Mach, coder: REDY TUGO images/rss.gif