ostatní, tipy a triky

13.03.2006 - Vladimír Mojžíšek

Vojenskou míru mám 182, v současné době už jenom 181 a lepší to asi nebude. Když jsem ve 38 utrpěl výhřez plotýnky jako následek milovaného tenisu, lyžování a joggingu, bylo jasné, že musím změnit sport. V nemocnici se mi dostal do rukou rozhovor s hokejistou, který popisoval letní přípravu, jejichž část proběhla na tehdy novém vynálezu, horském kole. A v tom okamžiku mi bylo jasno, co budu dělat, až vyzdravená páteř dovolí. To bylo v roce 1990 a od té doby jsem vlastnil následující modely: Velamos, Kalkhof trekking, Specialized Stumjumper, Morati 1.1, Morati 1.3, Klein Palomino Race, Klein Palomino XV a nyní sedlám Santa Cruz Blur LT. Jak vidíte, tak kromě ježdění jsem i posedlý nákupem nových kol. A v tom je právě zakopaný pes. Velikostí se potácím mezi velikostí M a L. Takže když si koupím M, tak mě celou dobu štve, že je malé a když si koupím L, tak mě štve, že je zase velké. Ješte nutno podotkout, že jezdím celodení vyjížďky v terénu, občas nějaký prudký šutrovatý sjezd, žádné technické kousky, žádné skoky.

 

V poslední době jsem vyvinul techniku nákupu kola, která se na první pohled zdá úplně nesmyslná. No posuďte sami. Kolo kupuji jako doplněk velikosti k představci. To znamená, že pro mě je představec středem světa, okolo kterého se vše točí. Po letech zkušeností jsem zjistil, že kolo se mi nejlépe ovládá pomocí představce 100 mm s mírným úhlem zdvihu, tak 5-6 stupňů. Do něj dávám široké karbonové vlajdy (660 mm)s mírným zvihem. Tak tahle dvojice mě doprovází na několika mých posledních modelech a zbytek pořizuji jako doplněk. Ale ten doplněk musí sedět tak, aby délka posedu (délka představce + efektivní délka horní trubky) byla 70 cm. K těm 70 cm jsem dospěl empiricky a později mi to potvrdil i kalkulátor http://www.wrenchscience.com/WS1/Secure/Fitting/Height.asp
který mi spočítal 69 cm.

 

Takže když jsme si vybíral Blura LT, tak se stačilo podívat na SC web, M efective TT = 22.5" (572 mm), L ETT = 23.5" (597 mm) a bylo jasno. L jak vyšité. Měl jsem možnost později zkusit i M s 12 cm představcem a to mě ubezpečilo, že můj sizing funguje. Zvláště ve sjezdech jsme si na M připadal příliš nad předním kolem a měl neustále dojem, že poletím přes řídítka. Na svojem L si připadám jako v bezpečném kočáru. Můj systém tedy můžu doporučit, ale pozor, pokud byste chtěli kolo na jiné zaměření, nebo pokud máte trochu nestandardní poměr mezi délkou trupu a nohou. Taky mě v tom trochu dělaly zmatek Palomina, které měly strašně ostrý úhel sedlové trubky a tak jsem musel k ETT připočítávat 1 cm.

 

Tak co vy na to, hodně zvláštní, co ?


foto/thumb/0000006025.jpg
M size
foto/thumb/0000006026.jpg
L size
foto/thumb/0000006027.jpg
L size
foto/thumb/0000006085.jpg
L size
foto/thumb/0000006090.jpg
L v interiéru
 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 3.2   images/ga_count.png 4159