reklama
images/bb2.png
o závodech

23.10.2015 - Martin Viktora

Závodem O pohár starosty města Česká Kamenice a slavnostním vyhlášením skončil v pořadí 16. ročník seriálu závodů horských kol LASVIT Peklo Severu 2015. Tradiční závodní série letos čítala sedm závodů. První závod se jel 19. dubna v České Kamenici, poté proběhly závody v Jiřetíně pod Jedlovou, Varnsdorfu, Rumburku nebo v obci Prysk. Poslední závod se symbolicky vrátil do České Kamenice. Pojďme si je všechny zrekapitulovat

 

foto/_0000124873.jpg
foto/_0000124874.jpg
foto/_0000124876.jpg

 

1. Okruhy pod Jehlou
První závod seriálu se startem u Domova pro seniory v České Kamenici prověřil formu závodníků z kraje sezóny. Na fyzicky náročném a divácky atraktivním okruhu startovalo 169 závodníků.
Zajímavost: Na start hlavního závodu dne se postavilo 56 závodníků, což byl nejpočetnější start celého ročníku (vyjma společných startů na maratonech samozřejmě).

 

2. Okolo Polevska
Druhý závod byl nově zařazený maraton na zcela nové trati a přilákal 153 startujících. Maraton Okolo Polevska bylo volné pokračování závodu s pětiletou historií Okolo Šenova. Z pohledu pořadatelů byl příjemný pohled na startovní listinu kategorie Naděje II, kde startovalo 34 dětí.
Zajímavost: Každý ze závodníků si celkovou délku trati mohl vybrat přímo během závodu. Při dojezdu z prvního kola (25 km) si závodník volil mezi pokračováním (50 km) a cílem. Kratší variantu zvolily jen tři závodníci.

 

3. Gema XC Hrádek
První závod ze závodního víkendu ve Šluknovském výběžku se jel ve Varnsdorfu na technicky velmi náročném okruhu. Někteří zkušení závodníci náročnost trati srovnávají s tratěmi velkých pohárových závodů, a to kvůli silově náročným výjezdům i technicky obtížným sjezdům. V závodě startovalo 154 závodníků.
Zajímavost: Část okruhu leží již za hraničními kameny, a proto se každým kolem dostávali do Německa a zpět. Dle pořadatelů nezůstal žádný závodník nelegálně v Německu.

 

4. XC Dýmník-Kola Brabec
Druhý závod ze závodního víkendu ve Šluknovském výběžku se jel hned následující den. Dorazilo na něj 153 závodníků. Závod se jel potřetí, avšak pod hlavičku Pekla Severu byl závod zařazen poprvé.
Zajímavost: Závod původně neměl být součástí LASVIT Peklo Severu. Do seriálu byl zařazen dodatečně až po uzavření a zveřejnění termínů závodů.

 

5. Horská časovka na Jedlovou horu
Nejkratší závod celého seriálu měří 3,2 km a v cíli nabízí nejkrásnější pohled do okolí. Ten ovšem většina závodníků nevidí pro dočasnou mdlobu způsobenou brutálním výjezdem z Jiřetína pod Jedlovou na vrchol Jedlová. Do časovky se přihlásilo 117 závodníků, což byla nejmenší účast v celém ročníku.
Zajímavost: Na Jedlové není nikdy rozumné počasí. V roce 2012 bylo 13°C , rok na to 12°C, 2014 přelom na 34°C a letos bylo 32°C.

 

6. Fofr cup – Malý lužický cyklomaraton
Nejoblíbenější a tradičně nejobsazenější závod Pekla Severu letos přilákal 206 startujících.
Zajímavost: Závod se jel po dvacáté, to znamená, že historie závodu je ještě delší než historie Pekla Severu jako takového. Závod byl zařazen pod hlavičku Pekla Severu ihned po jeho založení.

 

7. O pohár starosty města Česká Kamenice
Poslední závod zakončil ročník přesně v místech, kde v dubnu začal – u Domova pro seniory v České Kamenici. Skvělou podívanou přinesl souboj závodníků v kategorii Veteráni II – Jiří Švorc si nechtěl nechat ujít medaili z celkového hodnocení seriálu a tak v posledním kole heroickým výkonem předjel dosud vedoucího Martin Pleschingera. Závod tak byl maximálně dramatický až do samotného konce. Na start posledního závodu se postavilo 151 závodníků.
Zajímavost: Závod se jel na rychlém okruhu, který si svou premiéru odbyl v loňském roce jako náhrada za závod na fotbalovém hřišti. Po městských okruzích přímo v centru České Kamenice (10 ročníků) a fotbalovém hřišti (5 ročníků) se jedná o třetí místo konání závodu O pohár starosty města.

 

Po skončení posledního závodu došlo k vyhlášení nejlepších závodníků uplynulého ročníku. Během slavnostního večera bylo k vidění losování věrnostních cen v hodnotě více než 100 000 Kč, umělecké představení trofeje od společnosti Lasvit a nakonec živá hudba v podání kapely Seven.

 

Celkové výsledky

foto/_0000124875.jpg
kategorie 1.místo 2.místo 3.místo
Naděje I Štěpán Votýpka Tereza Austová Marek Patka
Naděje II Klára Cebulová Anežka Kluchová Adela Vlková
Ml.chlapci Jakub Šuřík Matyáš Pávek Radim Zeman
Ml.dívky Nela Půbalová Anna Kovaříková Kateřina Kovaříková
St.chlapci + Kadeti Filip Srbecký Matěj Klaus Radek Bělka ml.
St.dívky + Kadetky Johanna Hauswald Sára Čermáková Eliška Boušková
Juniorky Anežka Lhotáková Ivana Loubková Kateřina Zezulová
Ženy Ivana Kopecká Jana Kovářová Ludmila Matějčková
Junioři + Muži Jan Matoušek Tomáš Barták Aleš Strnad
Veteráni I Herbert Schwarz Václav Ehrlich Lukáš Bureš
Veteráni II Pavel Vlček Jiří Juhas Jiří Švorc
Veteráni III Vladimír Paudera Radek Ščučka Václav Šimonek

 

Ze statistik
• V letošním ročníku startovalo celkem 1 124 závodníků
• Z celkového počtu závodníků je 54 % startujících do 17 let
• Nejpočetnější kategorie byla Naděje II – 16 % startujících, tj. 184, průměrně 27 na závod
• Průměrný počet startujících na závod byl 160 závodníků

 

Partneři

foto/_0000124877.jpg
LASVIT Peklo Severu 2015 by se neobešel bez podpory partnerů. Díky této podpoře dokáží pořadatelé vytvořit závody pro širokou veřejnost a zároveň zajistit nezbytné součásti, jako je například profesionální zdravotnický dohled.
Děkujeme generálnímu partneru, společnosti LASVIT, která do letošního ročníku přispěla nejen podporou finanční, ale i cenami pro nejlepší závodníky. Pořadatelé také děkují za podporu městu Česká Kamenice, obci Prysk a za záštitu Ústeckému kraji. Mezi partnery závodu ještě patří společnosti GEBHARDT GTP, Gema, HAAS+SOHN, Kola Brabec, Philips, PO ART a Schrödingerův institut. Všem partnerům za podporu děkujeme.

 

Pořadatelé
Oddíl cyklistiky Česká Kamenice, o.s.
Mandavan, z.s.
LASVIT Bikers, o.s.
Schrödingerův Institut, TJ Rumburk – Kola Brabec

 

Za všechny pořadatele LASVIT Peklo Severu 2015 děkujeme za podporu a účast v závodech.
Foto: Tomáš Dvořák


 
images/palec_nahoru.gif12345images/palec_dolu.gif
images/ga_level.png 2.98   images/ga_count.png 1594

TitulekAutorDatum